Wielki atak hakerski na easyJeta. Wykradziono dane 9 mln klientów

Fotorzepa, Piotr Guzik

Tani brytyjski przewoźnik podał, że hakerzy dokonali skomplikowanego włamania i uzyskali dostęp do adresów mailowych i danych o podróży ok. 9 mln klientów i do szczegółów o kartach kredytowych dalszych ponad 2200.

easyJet z większością uziemionej floty z powodu pandemii uwikłany od dawna w spór ze swym założycielem i największym udziałowcem Steliosem Haji-Ioannou wyjaśnił od razu, że nie wygląda na to, by jakiekolwiek z tych danych osobowych zostały użyte w złym celu. „Kwestie bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie i nadal inwestujemy w dalszą poprawę zabezpieczeń” — cytuje Reuter komunikat linii przesłany do władz giełdowych.

Linia nie podała, kiedy stwierdziła włamanie i kiedy do niego doszło, poinformuje w najbliższych dniach osoby poszkodowane — dodał kanał SkyNews. „Nie ma dowodów, by jakiekolwiek dane osobowe zostały użyte w złym celu, jednakże skontaktujemy się z ok. 9 mln klientów, do których danych włamano się, aby doradzić im działania ochronne dla zminimalizowania ryzyka potencjalnego wyłudzenia poufnych informacji osobistych” — oświadczył easyJet.

Przewoźnik zaangażował wybitnych ekspertów sądowych do zbadania tej kwestii, powiadomił również Urząd Komisarza ds. Informacji (ICO) i Krajowy Ośrodki Cyberbezpieeczeństwa (NCSC).

Hakerzy nasilili ostatnio próby włamań do dużych firm i w zasoby danych o klientach, jakie są w ich posiadaniu. W 2018 r. wykradli z British Airways dane o kartach kredytowych kilkuset tysięcy klientów, włamali się też do danych Cathay Pacific.

Mogą Ci się również spodobać

Tempo wprowadzania innowacji mocno przyspieszyło

Wkraczamy w erę postcyfrową, w której cyfryzacja nie wystarczy już do odniesienia sukcesu. Kluczowa ...

Technologiczne spółki przyciąga parkiet

Większość spółek, które zadebiutowały na giełdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach, to reprezentanci branży nowych ...

Nie tylko CD Projekt. Inni producenci gier też mają kosmiczne wyceny

CD Projekt odrobił już sporą część piątkowych strat. Drożeją też inne studia. Inwestorzy najwyraźniej ...

E-rower w subskrypcji, jak muzyka i film. Efekt pandemii

Założyciele popularnej aplikacji muzycznej wchodzą w nowy biznes. Ze strumieniowania muzyki przerzucili się na ...

Twórca CD Projekt stawia na salony VR

Michał Kiciński, autor potęgi studia CD Projekt, które na koncie ma taką grę jak ...

Roboty i AI walczą z koronawirusem

Sztuczna inteligencja BlueDot przewidziała epidemię w Chinach. Teraz inteligentne maszyny pomagają w „zabijaniu” wirusa. ...