Wielki atak hakerski na easyJeta. Wykradziono dane 9 mln klientów

Fotorzepa, Piotr Guzik

Tani brytyjski przewoźnik podał, że hakerzy dokonali skomplikowanego włamania i uzyskali dostęp do adresów mailowych i danych o podróży ok. 9 mln klientów i do szczegółów o kartach kredytowych dalszych ponad 2200.

easyJet z większością uziemionej floty z powodu pandemii uwikłany od dawna w spór ze swym założycielem i największym udziałowcem Steliosem Haji-Ioannou wyjaśnił od razu, że nie wygląda na to, by jakiekolwiek z tych danych osobowych zostały użyte w złym celu. „Kwestie bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie i nadal inwestujemy w dalszą poprawę zabezpieczeń” — cytuje Reuter komunikat linii przesłany do władz giełdowych.

Linia nie podała, kiedy stwierdziła włamanie i kiedy do niego doszło, poinformuje w najbliższych dniach osoby poszkodowane — dodał kanał SkyNews. „Nie ma dowodów, by jakiekolwiek dane osobowe zostały użyte w złym celu, jednakże skontaktujemy się z ok. 9 mln klientów, do których danych włamano się, aby doradzić im działania ochronne dla zminimalizowania ryzyka potencjalnego wyłudzenia poufnych informacji osobistych” — oświadczył easyJet.

Przewoźnik zaangażował wybitnych ekspertów sądowych do zbadania tej kwestii, powiadomił również Urząd Komisarza ds. Informacji (ICO) i Krajowy Ośrodki Cyberbezpieeczeństwa (NCSC).

Hakerzy nasilili ostatnio próby włamań do dużych firm i w zasoby danych o klientach, jakie są w ich posiadaniu. W 2018 r. wykradli z British Airways dane o kartach kredytowych kilkuset tysięcy klientów, włamali się też do danych Cathay Pacific.

Mogą Ci się również spodobać

Odżyły elektryczne hulajnogi. Czas na nowych graczy

Mimo pandemii w br. na polskich ulicach pojawi się nawet o 80 proc. więcej ...

To już totalna wojna z Trumpem. Teraz Twitter wyprowadza cios

Twitter uznał, że tweet prezydenta USA odnoszący się do sytuacji w Minneapolis jest niezgodny ...

Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie ...

Polska liderem w e-handlu. Dwukrotny wzrost zamówień

Pandemia sprawiła, że kanał e-commerce nad Wisłą nabrał dodatkowego napędu. Popyt na zakupy internetowe ...

Internet wielką szansą dla polskich eksporterów

Obecnie online odpowiada za ok. 30 mld zł polskiego eksportu. Za kilka lat ta ...