Nowe technologie w walce z Covid-19

Shutterstock

Ponad półtora miliona Polaków korzysta już z aplikacji STOP Covid, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Stale jest udoskonalana.

Tekst powstał we współpracy z KPRM i NASK

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Jeśli dzięki powiadomieniu użytkownik zachowa większą ostrożność, np. zrezygnuje ze spotkania z rodziną lub znajomymi – pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęca się Polaków do korzystania z tego narzędzia i udoskonala je.

Na początku listopada do sklepów z aplikacjami – Google Play i App Store – trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą z niej korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.

Tak to wygląda w praktyce:

  1. W aplikacji użytkownik dostaje powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem.
  2. Wypełnia (całkowicie anonimowo) dostępny w apce test oceny ryzyka, jego wynik jest niepokojący.
  3. Ma możliwość zapisania się na test na Covid-19.

Aplikacja prowadzi przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test na Covid-19 wyświetli się na ekranie telefonu po wykonaniu testu oceny ryzyka. Należy działać zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Jak działa aplikacja? Po pierwsze jest całkowicie bezpieczna. Nie trzeba podawać swoich danych. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Została przygotowana we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple.

Aplikacja nie śledzi lokalizacji użytkownika, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje UE, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku były transparentne (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), we współpracy z niezależnymi ekspertami. Aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte na systemie Bluetooth. Dzięki niemu szuka w otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie napotkana osoba zachoruje – na telefon przyjdzie powiadomienie. Jest ono w pełni anonimowe, a jego otrzymanie nie oznacza choroby lub konieczności udania się na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Powiadomieniu towarzyszą za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli dzięki powiadomieniu użytkownik aplikacji zrezygnuje ze spotkania z bliskimi lub znajomymi, może to pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. I taki właśnie jest cel aplikacji STOP Covid.

Jeśli ktoś chce dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji, musi włączyć system powiadamiania.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem? Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na Covid-19 dzwoni Centrum Kontaktu. W trakcie ankiety dotyczącej stanu zdrowia pyta także o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP Covid (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji – pracownik Centrum Kontaktu przekazuje mu unikalny numer PIN. Instruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie, kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Aplikacja STOP Covid jest bezpłatna i dobrowolna. Pobierz ją już dziś z Google Play lub AppStore. Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid.

 

OPINIA

Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM

Jak pokazują najnowsze badania, aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają – mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników. Dlatego tak ważne, aby
z aplikacji korzystało możliwie najwięcej osób. Pierwszy milion to niezły wynik, jednak chcielibyśmy, aby ze STOP COVID – ProteGO Safe korzystało jeszcze więcej osób.

Tekst powstał we współpracy z KPRM i NASK

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjski fundusz: zarząd CD Projektu do dymisji

Abri Advisors ocenia, że menedżerowie polskiego studia są odpowiedzialni za nieudaną premierę „Cyberpunka”, a ...

Cognitive technologies – studia przyszłości

Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej obchodzi w tym roku 25-lecie swego istnienia. Sukcesywnie ...

Alphabet wart bilion dolarów

Konglomerat Alphabet dołączył do ekskluzywnego grona firm wartych ponad bilion dolarów. Firma założona przez ...

AI może wydatnie pomóc w analizie dokumentów

Zbudowana przy wsparciu Działu Usług Technologicznych IBM platforma AI daje klientom elastyczność wdrożeń w ...

Druga młodość planszówek. Dzięki nowej technologii

Firma Tilt Five, która rozpoczęła kampanię na Kickstarterze, oferuje zupełnie nowe spojrzenie na gry ...

Piotr Jendroszczyk: Następca tronu w roli hakera

Przygotowując się do akcji przeciwko dziennikarzowi „Washington Post”, Saudyjczycy namierzyli Jeffa Bezosa. Nie ma ...