Hakerzy wabią ofiary „Cyberpunkiem”. Reklamują go nawet na YouTube

Adobe Stock

Przestępcy przyciągają fanów gier na witrynę imitującą Sklep Play Google’a. Przynętą jest  –  nieistniejąca w rzeczywistości – gra CD Projektu w wersji mobilnej.

„Cyberpunk 2077” był najbardziej wyczekiwaną tegoroczną grą. Premiera odbyła się 10 grudnia i do teraz jest o niej głośno. Niestety, przede wszystkim z uwagi na liczne błędy w wersjach konsolowych. Jednocześnie gra na Steamie nadal jest bestsellerem. Cały ten szum postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.

Badaczka Tatyana Shiskova z firmy Kaspersky wykryła złośliwe oprogramowanie typu ransomware, znane jako CoderWare, należące do rodziny Black Kingdom. Zagrożeni są użytkownicy urządzeń z systemem Android  –  czytamy na portalu www.dobreprogramy.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z „Cyberpunkiem”. Możliwe scenariusze dla CD Projektu

Ekspertka z firmy Kaspersky podkreśla, że cyberprzestępcy wabią ofiary na witrynę sklepu z aplikacjami, imitującą Play Google’a, a przynętą ma być właśnie „Cyberpunk 2077” w wersji mobilnej. Co więcej, żeby zwiększyć swoją wiarygodność, fałszywą grę hakerzy reklamują go na przykład w filmach na YouTube. Dodali również szereg  – oczywiście fałszywych – recenzji.

Aplikacja o której mowa nazywa się  „Cyberpunk 2077 Mobile (Beta)”. Jeśli ofiara ją pobierze, a następnie uruchomi, urządzenie zostanie zaszyfrowane przez ransomware (złośliwe oprogramowanie szyfrujące pliki i żądające potem odszkodowania za ich odblokowanie). Na ekranie pojawia się wiadomość, że smartfon został zainfekowany, a ofiary otrzymują polecenia, jak dokonać płatności, aby odzyskać dane. „Cena” to 500 dolarów w formie Bitcoinów.

„Cyberpunk” jest grą na konsole i komputery PC. Wersji mobilnej nie ma, ale warto odnotować, że istnieje możliwość uruchomienia gry na telefonie (dzięki platformie Google Stadia).

CZYTAJ TAKŻE: Szykują się pozwy za Cyberpunka. Rozgoryczeni pracownicy i akcjonariusze

W związku z błędami w wersjach konsolowych, Sony kilka dni temu wstrzymało sprzedaż gry w PlayStation Store, a Microsoft wprowadził do odwołania pełny zwrot kosztów zakupu cyfrowej wersji w Microsoft Store.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Białoruskie startupy podbijają świat. Represje Łukaszenki ich nie zatrzymają

Sieci neuronowe przekształcające obraz, wirtualne czołgi, hologramy, inwestycje Facebooka i Google’a – za wschodnią ...

Miliard złotych na zrzutki online. Smartfony rządzą

Rynek tzw. finansowania społecznościowego szybko rośnie. Według prognoz większość takich transakcji w sieci rodacy ...

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...

Google nie chce płacić i grozi Australii blokadą

Google zagroziło, że próba zmuszenia go do płacenia w Australii za treści wydawcom prasowym ...

Levandowski idzie do więzienia. Bezczelnie okradł Google`a

Amerykański sąd skazał byłego inżyniera Google’a na pozbawienie wolności. Anthony Levandowski, oskarżony o kradzież ...

Prezes Google w Polsce

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało w poniedziałek spotkanie przedstawicieli rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej w ...