Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Liverpool University

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. Okazał się od nich nie tylko szybszy i wydajniejszy, ale także bardziej precyzyjny. I dokonał już pierwszego odkrycia.

Robot, a właściwie robotyczne ramie powstało na bazie przemysłowego robota KUKA. Zaprogramowano je do wykonywania powtarzalnych zadań w laboratorium, takich jak nalewanie odczynników, odmierzanie objętości płynów, nadzorowanie przebiegu reakcji chemicznych, ustawianie aparatury czy sprawdzanie wyników. To ważne czynności, ale niezbyt ekscytujące i powtarzalne. Dlatego też inżynierowie z Uniwersytetu w Liverpoolu uznali, że może je wykonywać robot zamiast człowieka.

Czytaj także: Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat

Robot potrafi sam poruszać się po laboratorium i korzystać ze sprzętów dokładnie tak jak ludzie. Ma 175 cm wysokości i waży 400 kilo. Skanuje okolicę za pomocą skanerów a dotyk zastępują mu sensory nacisku. Dzięki im może precyzyjnie chwytać nawet najbardziej delikatne przedmioty bez ich uszkodzenia. Przede wszystkim robot nigdy się nie męczy i może pracować niemal 24 godziny na dobę i to zupełnej ciemności. Jest wyłączony z pracy na zaledwie 30 minut – tyle potrzeba by naładować jego baterie.

Twórcy robota opisali go na łamach magazynu „Nature”. Pochwalili się też, że w ciągu zaledwie ośmiu dni przeprowadził niemal 800 eksperymentów pracując 172 godziny. Magazyn Science Times zauważa, że to dokładnie tyle czynności, ile średnio wykonują studenci podczas pracy nad doktoratem. W tym czasie wykonał 6,5 tys. czynności i pokonał po laboratorium ponad 2 kilometry. Wszystko w czasie pandemii. Prace, które za ludzi wykonał robot pozwoliły naukowcom skoncentrować się na innych, bardziej skomplikowanych zadaniach, wyraźnie ich odciążając. Co więcej robot dzięki Sztucznej Inteligencji uczy się i każde kolejne zadanie wykonuje jeszcze lepiej, bardziej precyzyjnie i szybciej. Im więcej pracuje, tym jest lepszy. Przede wszystkim jest tysiąc razy szybszy od człowieka.

Czytaj także: Robot poda skalpel. Ruszył pierwszy szpital 5G

Robot dokonał też już pierwszego odkrycia. Udało mu się znaleźć katalizator reakcji chemicznej, o sześciokrotnie większej wydajności niż ten, który stosowano do tej pory.

Robot-naukowiec sprawdził się podczas pandemii, kiedy to większość naukowców Uniwersytetu w Liverpoolu była zajęta badaniami nad COVID-19. Jednak nie zamierzają oni rezygnować z niego po pandemii. Jego praca okazała się tak dobra i wydajna, że pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty i AI walczą z koronawirusem

Zdaniem inżynierów, którzy go zbudowali takie roboty to idealni pracownicy większości laboratoriów na świecie, nie tylko uniwersyteckich, ale także komercyjnych. Nie męczą się, pracują na okrągło i z dnia na dzień są coraz lepsi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Serwisy aukcyjne i marketplace polskim fenomenem

Polska jest jednym z krajów z najwyższym udziałem serwisów aukcyjnych oraz platform marketplace w ...

Dzięki wspólnej platformie IT małe sklepy uderzą promocjami

Co trzeci produkt sprzedawany jest z obniżką cen. Do wyścigu wchodzą też małe sklepy, ...

Amerykańskie drony z polskimi korzeniami robią światową karierę

Kalifornijski startup Zipline jest bliski pozyskania od inwestorów 120 mln dol. na rozwój projektu ...

Facebook odporny na bojkot? Akcje znów rosną

Po nerwowym tygodniu, kiedy kolejne firmy ogłaszały wycofanie się z płatnego reklamowania w mediach ...

Smart home w Polsce wciąż czeka na boom

W Europie smartfony wykorzystywane są do zarządzania inteligentnym 
domem. Rynek rośnie co kwartał o ...

To już pewne. Airbnb idzie na giełdę

Airbnb, serwis pośredniczący w wynajmie mieszkań i domów przez internet, ogłosił, że planuje wejść ...