Elektroniczny numer księgi wieczystej: łatwe ustalenie faktów

Aktualny system ksiąg wieczystych jest znaczącym ułatwieniem dla wszystkich osób planujących zakup nieruchomości. Sprawdzi się przy tym w każdej sytuacji, ponieważ odpowiedni zapis dotyczy zarówno domów, jak i mieszkań czy działek budowlanych. Co ważne: dane są publicznie dostępne, a dostęp do zawartości KW sam w sobie jest darmowy. Pewnym problemem może być jednak ustalenie numeru księgi wieczystej, w tym celu warto skorzystać z zebranych w serwisie blogkredytowy.pl rad dotyczących tego, jak znaleźć numer księgi wieczystej, jeżeli ten nie został uwzględniony np. w treści ogłoszenia. Nie zawsze trzeba w tym celu np. prosić o udzielenie stosownej informacji właściciela. Wystarczy posiadać podstawowe dane, aby samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej i zapoznać się z jej zawartością.

Stary numer księgi wieczystej może być przydatny

Obecnie mamy do czynienia z elektronicznymi numerami ksiąg wieczystych, dostosowanymi do możliwości, jakie oferują nam współczesne metody wymiany informacji. Sam system jest jednak starszy: przed popularyzacją Internetu dostęp do zawartości ksiąg był zdecydowanie trudniejszy, a interesanci mogli dotrzeć jedynie do ich papierowej wersji. Nie oznacza to jednak, że stary numer księgi wieczystej jest bezużyteczny. Jeżeli posiadasz do niego dostęp, wystarczy rozszerzyć go o 4-znakowy kod Wydziału Ksiąg Wieczystych przyporządkowany do odpowiedniego Sądu Rejonowego, a następnie dodać przed numerem księgi wieczystej taką liczbę zer, aby składał się z ośmiu cyfr. Ostatnia część to natomiast cyfra kontrolna (od 0 do 9), więc można ustalić ją metodą prób i błędów. W ten sposób szybko uda się zdefiniować nowy numer księgi wieczystej, a tym samym sprawdzić jej zawartość na prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości stronie.

Numer księgi wieczystej po numerze działki

Oczywiście bardzo często kupujący posiada jeszcze bardziej ograniczone informacje na temat oferty. Aby poznać numer księgi wieczystej, wystarczy jednak znać wyłącznie adres nieruchomości. Można także skorzystać z dwóch możliwych ścieżek, dzięki którym możliwe będzie dotarcie do treści księgi wieczystej. W obu przypadkach będzie się to wiązać z niewielkimi opłatami. Warto jednak postawić na prostsze i szybsze rozwiązanie online, dzięki któremu ustalenie najważniejszych informacji będzie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Numer księgi wieczystej: ścieżka urzędowa

W pierwszym przypadku numer księgi wieczystej może udać się ustalić, wstępując na drogę urzędową. W tym celu należy złożyć w urzędzie gminy lub sądzie wieczystoksięgowym wniosek o jego wskazanie. Co ważne: nie zawsze będzie to możliwe. Urzędnicy często wymagają wykazania się interesem prawnym do nieruchomości, a sama chęć zakupu nie zawsze jest za taki uznawana. Po uzyskaniu elektronicznego numeru księgi wieczystej należy natomiast przejść na stronę Ministerstwa Finansów i wprowadzić uzyskane informacje.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej online i ile wynosi jego ważność?

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z portalu pozwalającego na ustalanie numeru księgi wieczystej po numerze działki czy adresie mieszkania. Wystarczy jedynie wprowadzić go i przejść bezpośrednio do elektronicznej wersji księgi wieczystej. Co ważne: widniejące w niej zapisy są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli transakcja rozciąga się w czasie, warto jednak powtórnie zweryfikować informacje. Może okazać się, że sąd wprowadził w treści KW istotne zmiany, które wpłyną na sytuację kupującego.

Materiał Promocyjny