Podatek cyfrowy raz pojawia się, raz znika. I popycha Prawo i Sprawiedliwość w konflikt lojalności – wobec własnego elektoratu i amerykańskiego sojusznika.
Konsternacja – tak można opisać fakt, że to nie polski premier, ale wiceprezydent USA oznajmił, iż nasz kraj zrezygnował z wprowadzenia podatku od usług cyfrowych. Komentarze złośliwców brzmiały: zamieniliśmy 217 mln zł rocznych wpływów na 217. ostateczną obietnicę zniesienia wiz amerykańskich.
Sprawa dla rządzących Polską jest niewygodna politycznie, bo popycha PiS w konflikt lojalności – wobec własnego elektoratu i głównego sojusznika, jakim są USA. Partia ta na wstawaniu z kolan i odzyskiwaniu dumy narodowej zbudowała swoją więź z wyborcami. A tu przyklęka, ulegając wspartemu przez Waszyngton podatkowemu lobbingowi GAFA, jak wdzięcznie ochrzczono amerykańskich gigantów cyfrowych.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejny zwrot akcji? Fiskus nie rezygnuje z podatku cyfrowego
Mając to w pamięci, niezbyt się zdziwiłem, gdy usłyszeliśmy w resorcie finansów stanowcze dementi w sprawie rezygnacji z prac nad podatkiem cyfrowym. Tu pojawiają się trzy hipotezy. Pierwsza: z Al. Ujazdowskich, gdzie mieści się Kancelaria Premiera, na Świętokrzyską, gdzie jest Ministerstwo Finansów, decyzja jeszcze nie dotarła, co jest mało prawdopodobne. Druga: fiskus stara się jakoś zamaskować gafę, jaką było odwołanie podatku przez wiceszefa obcego państwa. I na koniec hipoteza najsilniejsza: w resorcie finansów zawsze trwają jakieś przymiarki do zmian podatkowych, których wprowadzenie zależy od woli sprawujących władzę. A to oznacza, że podatek cyfrowy powróci, jeśli zmienią się polityczne konstelacje.
Sprawa jednak niepokoi. I nie chodzi o miliony, jakie przejdą nam koło nosa, bo nie zapisano ich w budżecie na 2020 r. Niepokojąca jest skłonność do kapitulacji w sprawie o znaczeniu systemowym w skali Europy.
Kraje UE, jeśli nie chcą być kiwane przez cyfrowych gigantów, powinny kiedyś uzgodnić wprowadzenie podatku cyfrowego w całej UE. Taka zmiana wymaga jednak jednomyślności, a tej brakuje. Dotychczas weto stawiały Irlandia, Dania i Szwecja. Teraz do tej grupy potencjalnie mogłaby dołączyć Polska, skoro już raz uległa Amerykanom. GAFA może więc spać spokojnie, przynajmniej na razie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.