Wojciech Tumidalski: Giganci nie unikną podatku cyfrowego

Adobe Stock

Danina, którą rząd we Włoszech nałożył właśnie na technologicznych gigantów zza oceanu, pokazuje kierunek, w jakim wkrótce podąży cała Unia Europejska.

Nikt nie lubi podatków. No, może poza rządzącymi – stąd taka popularność najnowszego żartu, w którym premier Morawiecki mówi, że ponieważ Polacy lubią niskie podatki, to w nowym roku będzie kilka nowych niskich podatków. Ale koniec z dowcipami – mówimy przecież o pieniądzach obywateli, przedsiębiorców i wielkich firm.

Czym innym jest jednak oddawana państwu krwawica pracownika najemnego, emeryta, drobnego przedsiębiorcy czy właściciela średniego biznesu, a czym innym sytuacja giganta technologicznego, który – mimo rozpoznawalności, zysków z reklam i szerokiej obecności – polskiemu fiskusowi nie płaci. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie zahacza już o wielką politykę, w każdym razie tę nierówność już na świecie dostrzeżono.

Opodatkowanie gigantów (Google, Amazon, Facebook, Apple, czyli tzw. GAFA tax) to sprawa znana nie tylko w Australii czy Kanadzie, bo i na Starym Kontynencie. Po wprowadzeniu GAFA tax we Francji prezydent Trump groził cłami na francuskie produkty. Teraz jednak do unijnych krajów podnoszących poprzeczkę głównym graczom na cyfrowym rynku dołączają Włochy, a pracę nad podobnym rozwiązaniem rozpoczęli też Czesi.

Temat jest znany także w Polsce. Mówiono o tym wiosną, ale prace zwolniły tempo po wizycie w naszym kraju wiceprezydenta USA Michaela Pence’a. Czy teraz do nich wrócimy? Wydaje się to nieuchronne i racjonalne z punktu widzenia dbałości o równość podmiotów gospodarczych wobec prawa na krajowym rynku. Ci duzi, m.in. z racji rozmiaru swej działalności, mają już szereg przywilejów, a na dodatek niebagatelny udział w rynku krajowej reklamy.

Podatek cyfrowy raczej nie będzie oprotestowany przez obywateli, choć owszem, istnieje ryzyko, że giganci wprowadzą np. odpłatność za część swych dotychczas darmowych usług. Ale przynajmniej teraz już nikt nie powie, że Polska wyrwała się pierwsza z nieuzgodnionymi pomysłami – tym bardziej że nad możliwością odgórnego wprowadzenia GAFA tax poważnie myśli nie tylko Unia Europejska, ale też OECD, bo widzą, że trzeba chronić rynkowe interesy europejskich firm. Zaskoczenia więc być nie powinno.

Mogą Ci się również spodobać

Wirtuoz baterii z Polski rodem

Celina Mikolajczak tworzy w Uberze nową technologię gromadzenia energii. Kilka lat temu była jednym ...

Oprogramowanie na zlecenie może być hitem outsourcingu

W Polsce powstaje duża platforma IT. To pierwsza tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej inicjatywa ...

Polacy znaleźli Świętego Graala świata gier

Jednym z największych wyzwań przy tworzeniu gier jest użycie dobrej sztucznej inteligencji. Firma QED ...

Rewolucja w Watykanie. Nawet gwardziści muszą się zmienić

Najmniejsza armia świata będzie miała nowe hełmy. Zamiast ciężkich i metalowych Gwardia szwajcarska dostanie ...

Chińskie naklejki rozbroiły sztuczną inteligencję Tesli

Przeprowadzenie ataku mającego na celu zmylenie sztucznej inteligencji okazuje się łatwiejsze niż można byłoby ...

Sony przesuwa premiery filmowe na 2021 rok. Studia porażone wirusem

Z powodu pandemii koronawirusa Sony przesuwa w zasadzie wszystkie premiery swoich filmów kinowych na ...