Bartłomiej Drozd: Czeka nas wysyp cyberoszustw

Adobe Stock

Dziś chronimy się przed wirusem i nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo w sieci. To błąd – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Przybywa oszustów, którzy chcą wyciągnąć od nas pieniądze lub dane osobowe. Jak działają?

Oszuści wysyłają wiadomości, próbując podszywać się pod duże instytucje, banki lub ministerstwo. Oferują maseczki, leki i inne przedmioty. W związku z panującą obecnie epidemią nasza czujność jest uśpiona. Wiele osób szuka informacji na temat wirusa na własną rękę. Znajdują strony, na których reklamowane są różne artykuły medyczne. Kupując je, zostawiają dane osobowe, czyli imię, nazwisko, i co najgorsze, pesel. W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do naszych danych.

Czy oprócz ofert artykułów medycznych oszuści wysyłają jeszcze jakieś wiadomości?

Często zachęcają do zbiórek na rzecz lekarzy czy pielęgniarek. W takiej wiadomości nakłaniają do niewielkich wpłat. W ten sposób przestępca może zawirusować nasze urządzenie, a dzięki danym z przelewu ma dostęp do kolejnych ważnych informacji. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy podczas takich transakcji korzystamy z karty kredytowej. Wtedy oszust ma również dostęp do naszego konta.

Jak odróżnić fałszywe komunikaty?

Musimy zwracać uwagę na treść wiadomości oraz nazwę nadawcy. Często przestępcy zamieniają jedną literę w nazwie firmy bądź instytucji. Należy dokładnie sprawdzić, czy bank lub przedsiębiorstwo, które do nas napisało, jest tym, z którym współpracujemy. Jeśli wykryjemy nieprawidłowość, należy taką wiadomość usunąć. Warto również sprawdzić całą treść SMS-a lub maila. W dzisiejszych czasach wiele firm wysyła swoim klientom wiadomości o zaległych opłatach. Są tam np. numer zlecenia lub umowy i kwota. Dzięki temu możemy sprawdzić wiarygodność takiej wiadomości. Warto skontaktować się z biurem informacji danej organizacji.

Czy możemy utrudniać działanie oszustom?

Jest to bardzo trudne, ponieważ często używamy jednego hasła do wszystkich kont i jednego kodu PIN. Kolejną rzeczą jest to, że nie usuwamy kont z aplikacji, których już nie używamy, a tam wciąż są nasze dane. Niestety sami nie możemy przeciwdziałać oszustom, ale nasze państwo poczyniło pewne kroki. Prokuratura Krajowa powołała zespół, który w okresie pandemii będzie walczył z oszustami. Największe sieci telekomunikacyjne razem z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiły rejestr fałszywych stron. Musimy pamiętać, że PESEL jest nam dany do końca życia i nie możemy go zmienić.

Co robią oszuści po tym, jak już zdobędą nasze dane?

Nie wykorzystują ich od razu. Dopiero po pewnym czasie biorą kilka pożyczek w różnych miejscach, żeby nie wzbudzać podejrzeń. O tym, że dane zostały wykorzystane, dowiemy się pół roku później, jak otrzymamy wezwanie do zapłaty lub przyjdzie komornik. Dzisiaj chronimy się przed wirusem i nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo w sieci. Często słyszymy o wycieku danych nawet z dużych instytucji, jak np. SGGW czy szkoła prokuratorska. Co więcej, można kupić dowód osobisty kolekcjonerski i wpisać tam dowolne dane. Trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy jest fałszywy.

Co robić, gdy już klikniemy w podejrzany link i stracimy nasze dane?

Istnieją rozwiązania, które nas zabezpieczają, np. serwis chronpesel.pl, który stworzyliśmy razem z Krajowym Rejestrem Długów. Gdy się tam zarejestrujemy, możemy monitorować nasz PESEL we wszystkich instytucjach, które są zarejestrowane i współpracują z KRD. Dzięki temu od razu wiemy, gdy ktoś próbuje wykorzystać nasze dane, i możemy szybko zareagować. Wszystkim osobom, które padły ofiarą oszustów, zapewniamy również wsparcie prawne.

Mogą Ci się również spodobać

„To zupełnie coś nowego”. Latające auto o polskich korzeniach

Startup NFT rozpoczął zapisy na swój flagowy produkt – wyglądający jak samochód pojazd, który ...

Groźny rywal Tesli i Apple. Elektryczne auta powstaną obok smartfonów

Firmy Fisker i produkujący dla Apple`a iPhony Foxconn podpisały porozumienie dotyczące wspólnego opracowania i ...

Startupy 2019. Studenci nauczą się zaglądać do brzucha

Laparo stworzył pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, który może zrewolucjonizować obszar tzw. chirurgii minimalnie ...

Francuska smart soczewka zrewolucjonizuje pole walki

Francuska szkoła techniczna IMT Atlantique skonstruowała soczewkę, która pozwala na wyświetlanie informacji niezbędnych dla ...

Apple obniża ceny iPhone’ów

Rosnący kurs dolara i rozczarowująca sprzedaż nowych modeli zmusza Apple do rewizji polityki cenowej. ...

Epidemia streamingu. Władze dostrzegły źródło pieniędzy

Nawet o 40 proc. urósł strumień filmów i muzyki w internetowej sieci, gdy Polacy ...