Paweł Rożyński: Kolejny front wojny technologicznej

To, że kolejnym frontem wojny handlowej i technologicznej z Chinami stał się infantylny młodzieżowy serwis z filmikami, świadczy o wielkiej desperacji Waszyngtonu, który poniewczasie zdał sobie sprawę, że może przegrać technologiczny wyścig.

Konflikt, podsycany zbliżającą się kampanią wyborczą, rozlewa się. Zaczęło się od ciosów w koncern Huawei, który stał się wiodącym graczem w branży telekomunikacyjnej. Tak potężnej reakcji nie doświadczyły ani firmy koreańskie ani japońskie, które wcześniej przebojem wdarły się na rynek amerykański. Dlaczego? Bo to sojusznicy Ameryki i kraje demokratyczne, czego o Chinach powiedzieć nie można. No… i skala już nie ta. Jednak wiodącym argumentem stała się możliwość przekazywania danych klientów do Pekinu i bezpieczeństwo Ameryki.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft ma 45 dni na przejęcie TikToka. Trump boi się wyborców?

Amerykanie na dobrą sprawę dostrzegli TikToka raptem kilka miesięcy temu. I wpadli w panikę. Problem w tym, że takich firm jest dużo więcej. I walka z nimi jest spóźniona. Przypomina zawracanie kijem rzeki. Chińczycy zdobyli dominującą pozycję nie tylko w 5G, ale i sztucznej inteligencji, czy inwigilacji, itd. Stworzyli takich gigantów jak Alibaba, Tencent, czy WeChat. Trudno sobie wyobrazić, że będą je w podobny sposób wycinać je z rynku, nie ryzykując chińskich retorsji.

Niestety, zaogniający się konflikt, rodzi spore ryzyko nacisków na Polskę, gdzie Huawei i TikTok są potęgami. Jest też inny problem. Amerykańscy tech-giganci jak Facebook, Google, Microsoft, czy Apple, krytykowani za to, że wykorzystują swoją przewagę w relacjach z firmami, za nic mają sobie podatki, czy prywatność klientów, zyskają cenny argument: „Tylko my możemy być przeciwwagą dla chińskiej technologicznej ekspansji”. A to dla Waszyngtonu jest nie do zlekceważenia.

Mogą Ci się również spodobać

Jak sprawdzić historię używanego pojazdu?

Na jakie problemy napotykają osoby kupujące samochody używane? Potencjalni kupcy aut używanych powinni dokładnie ...

Nowy pomysł Morawieckiego: gry w kanonie lektur szkolnych

Premier Mateusz Morawiecki ma odwiedzić w czwartek producenta gier komputerowych. Jego flagowa produkcja zostanie ...

Apple i Amazon do podziału? Jeszcze nigdy nie było to tak realne

Nie tylko Amazon, Facebook i Google, ale również i Apple to koncerny, które powinny ...

Inteligentny metal, dzięki któremu podbijemy kosmos

Ten metal może się samodzielnie poruszać, jest bardzo wytrzymały i pamięta swój kształt. Odegra ...

Człowiek pokonał wreszcie sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja (AI) od kilku lat pokazuje ludziom swoje imponujące możliwości, wygrywając z przedstawicielami ...

Największe na świecie targi gier wideo odwołane

Koronawirus dopadł Targi Electronic Entertainment Expo (E3), które miały się odbyć w Los Angeles ...