Paweł Rożyński: Kolejny front wojny technologicznej

To, że kolejnym frontem wojny handlowej i technologicznej z Chinami stał się infantylny młodzieżowy serwis z filmikami, świadczy o wielkiej desperacji Waszyngtonu, który poniewczasie zdał sobie sprawę, że może przegrać technologiczny wyścig.

Konflikt, podsycany zbliżającą się kampanią wyborczą, rozlewa się. Zaczęło się od ciosów w koncern Huawei, który stał się wiodącym graczem w branży telekomunikacyjnej. Tak potężnej reakcji nie doświadczyły ani firmy koreańskie ani japońskie, które wcześniej przebojem wdarły się na rynek amerykański. Dlaczego? Bo to sojusznicy Ameryki i kraje demokratyczne, czego o Chinach powiedzieć nie można. No… i skala już nie ta. Jednak wiodącym argumentem stała się możliwość przekazywania danych klientów do Pekinu i bezpieczeństwo Ameryki.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft ma 45 dni na przejęcie TikToka. Trump boi się wyborców?

Amerykanie na dobrą sprawę dostrzegli TikToka raptem kilka miesięcy temu. I wpadli w panikę. Problem w tym, że takich firm jest dużo więcej. I walka z nimi jest spóźniona. Przypomina zawracanie kijem rzeki. Chińczycy zdobyli dominującą pozycję nie tylko w 5G, ale i sztucznej inteligencji, czy inwigilacji, itd. Stworzyli takich gigantów jak Alibaba, Tencent, czy WeChat. Trudno sobie wyobrazić, że będą je w podobny sposób wycinać je z rynku, nie ryzykując chińskich retorsji.

Niestety, zaogniający się konflikt, rodzi spore ryzyko nacisków na Polskę, gdzie Huawei i TikTok są potęgami. Jest też inny problem. Amerykańscy tech-giganci jak Facebook, Google, Microsoft, czy Apple, krytykowani za to, że wykorzystują swoją przewagę w relacjach z firmami, za nic mają sobie podatki, czy prywatność klientów, zyskają cenny argument: „Tylko my możemy być przeciwwagą dla chińskiej technologicznej ekspansji”. A to dla Waszyngtonu jest nie do zlekceważenia.

Mogą Ci się również spodobać

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Nowa gra. Polska firma proponuje tresurę psów

Akcje spółki Moonlit Games drożeją dziś na giełdzie o 13 proc. Właśnie podała informacje ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...

Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Amerykański Departament Obrony opracował urządzenie laserowe, które potrafi wykryć unikatowy rytm serca danej osoby ...

W wyścigu superkomputerów Japończycy znów na szczycie

Japoński komputer Fugaku znalazł się na czele listy najpotężniejszych komputerów, bijąc amerykańskich i chińskich ...

Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Koniec z portfelami, kluczami i pinami. Implanty wszczepiane pod skórę mają nam ułatwić życie. ...