Koniec hakerów, czas cyberprzestępców

Skończyła się era hakerów marzących o sławie i w pojedynkę walczących z systemem. Naprzeciw stoją anonimowe i bezwzględne grupy przestępcze, coraz częściej korzystające z AI, socjotechniki, pomocy, a nawet zleceń państw.

Kevin Mytnick, najbardziej znany haker świata (używający pseudonimu Condor), zaczynał od „zhakowania” kasownika komunikacji miejskiej, dzięki czemu jeździł za darmo. Za włamania do korporacji czy instytucji państwowych wielokrotnie siedział w więzieniu czy na kuracji odwykowej jak narkoman. Nigdy nie udowodniono mu korzyści osobistych (może poza transportem), dzięki czemu stał się bohaterem pop-kultury jako człowiek walczący z opresyjnym państwem i korporacjami. Podobnie jak Adrian Lamo, przez media określany jako „bezdomny haker”, który spenetrował agencje rządowe czy Microsoft. Dla adrenaliny i przyjemności robili to też Kevin Poulsen (Dark Dante), który włamał się do systemu losującego w konkursie i wygrał Porsche czy Brytyjczyk Garyn McKinnnon (Solo), który w latach 2000-2001 buszował po sieci NASA, szukając informacji o „obcych”.

CZYTAJ TAKŻE: Polska na celowniku. Kim są najgroźniejsi hakerzy i jak atakują

Ludzie ci imponowali odwagą, bo w wielu krajach np. w USA grożą za to kary idące w setki lat, ale i tak po wpadce najczęściej przechodzili na drugą stronę, zostając wziętymi ekspertami, jak Mytnick czy dziennikarzami technologicznymi jak Poulsen. Jeszcze w latach 90. haker jawił się kimś w gruncie rzeczy pozytywnym (oczywiście nie dla policji i poszkodowanych instytucji), romantycznym, idealistycznym bohaterem. Nic dziwnego, że powstała cała masa filmów o hakerach ratujących ludzkość z „Matrix” na czele.

Mamy jednak rok 2021. To już inny świat. Internet to miejsce brutalnej walki o informacje i pieniądze. Miejsce działających w pojedynkę lub w małych grupkach hakerów zajęły wielkie organizacje zajmujące się zarobkiem na wielką skalę i realizujące zlecenia rządowe, np. pozyskując know-how związane ze szczepionkami na koronawirusa. Ci cyberprzestępcy (słowo haker odchodzi już do lamusa) mają do dyspozycji najnowsze technologie i nieograniczone finansowanie.

Miejsce dominujących w tym fachu Amerykanów zajęli Rosjanie, Chińczycy czy Koreańczycy z Północy. Nie mają skrupułów. Zajmują się szantażem, blokując komputery firm czy nawet zwykłych obywateli, inkasując okupy w utrudniających namierzenie bitcoinach.

Jednym z atrakcyjniejszych celów do ataku stała się Polska, która w ciągu 30 lat awansowała na mapie zamożności, a jest wciąż słabo cyberzabezpieczona. Do tego doszła pandemia ze zdalną pracą, ułatwiając włamania do firm. W efekcie w statystykach polskiej policji stwierdzonych przestępstw było w ubiegłym roku niemal 55 tys., o ponad połowę więcej niż cztery lata wcześniej. I to przy spadającej wykrywalności. A to wierzchołek góry lodowej.

Pandemia minie, ale cyberprzestępcy z nami zostaną. Zmienią się tylko metody. W dobie przyspieszonej cyfryzacji i technologii 5G zagrożenie jeszcze bardziej wzrośnie, bo uzależnieni od sieci będą nie tylko ludzie, ale wszystkie urządzenia od przemysłowego robota przez samochód po domową kosiarkę czy odkurzacz. Lepiej nie myśleć, co się stanie, gdy jakieś mroczne siły nagle przejmą nad nimi kontrolę.

Mogą Ci się również spodobać

Państwo dolało paliwa startupom. Jest rekord

Kapitał wysokiego ryzyka płynie do młodych, innowacyjnych firm w Polsce szerokim strumieniem. W ub.r. ...

Złe wieści dla cyfrowej rozrywki. Będą spadki sprzedaży

Branżę cyfrowej rozrywki, która tak mocno zyskiwała w ostatnich miesiącach, napędzana przez pandemię i ...

Facebook zablokuje reklamy masek na koronawirusa

Gigant mediów społecznościowych walczy z falą reklam masek i innych produktów higienicznych, które wykorzystującą ...

Produktowe plany Grupy Orange na 2019 rok

W minionym tygodniu w Paryżu odbyło się szóste już „Show Hello”, doroczne spotkanie prezesa ...

Szybszy dostęp do szczepienia? Nowa pułapka hakerów

Cyberprzestępcy wykorzystują zainteresowanie szczepieniami na Covid-19 i oferują szybszy dostęp do nich. Cyberprzestępcy wykorzystują ...

Znany na świecie polski startup ruszył do walki z koronawirusem

Krakowska firma Estimote postanowiła dostosować do walki z epidemią swoje urządzenie, które jest dostępne ...