Na początku należałoby odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia telewizory 8K. Najczęściej zwracamy uwagę na rozdzielczość, na którą składa się 7680 poziomych i 4320 pionowych pikseli, co daje łącznie – około 33 inteligentnie zarządzanych milionów pikseli. Tym samym ekran 8K gwarantuje najwyższą, dostępną w telewizorach rozdzielczość. Za sprawą czterokrotnie większej liczby pikseli niż w telewizorach 4K – telewizory 8K wykazują ostrzejszą i bardziej szczegółową jakość obrazu. Piksele są tak małe, że nie można ich odróżnić nawet w zbliżeniu, dzięki czemu obrazy stają się jeszcze bardziej realistyczne.

Stare filmy w nowej odsłonie

Oczywiście, od razu może nasunąć się pytanie, jak to działa w praktyce, skoro treści w rozdzielczości 8K nie są jeszcze powszechnie dostępne. W telewizorach Neo QLED rozwiązanie przynosi Procesor AI Neo Quantum 8K, który jest odpowiedzialny za proces skalowania do jakości jak najbardziej zbliżonej do rozdzielczości 8K. Dzięki temu nasze ulubione klasyki filmowe, z lat 70. czy 80., można obejrzeć w zupełnie nowej odsłonie – z bogactwem kolorów, szczegółów i lepszym kontrastem. Kluczową rolę odgrywa także technologia sztucznej inteligencji. Jej działanie jest wielotorowe – opiera się na 16 sieciach neuronowych, z których każda jest wyspecjalizowana do wąskich zadań związanych z obróbką obrazu, dźwięku i innych funkcji telewizora. W efekcie widzowie mogą cieszyć się, jak najbardziej rzeczywistym obrazem, który zapewni więcej satysfakcji z oglądania.

Przyszłość należy do dużych ekranów

Aby rzeczywiście dostrzec różnicę w jakości obrazu, potrzeba do tego ekranu o odpowiednio dużym rozmiarze. Dlatego tegoroczne telewizory Samsung Neo QLED 8K są dostępne w trzech rozmiarach: 65”, 75” i 85”. Dzięki zaawansowanym technologiom, niezależnie od tego, gdzie usiądziemy, można rozkoszować się wspaniałym obrazem. W telewizorach 8K piksele są tak małe, że nie sposób ich odróżnić, nawet siedząc bardzo blisko ekranu. Dzięki temu można jeszcze bardziej zanurzyć się w spektakularnym obrazie.

Utrwalaj chwile w 8K

Nagrywanie wideo w 8K to nowy, coraz popularniejszy sposób utrwalania chwil, który pozwala cieszyć się szczegółami każdej sceny. Dzięki temu do ulubionych koncertów, wydarzeń sportowych czy wspomnień z wakacji, będzie można wracać i odtwarzać w niesamowitej jakości. Co więcej, teraz wideo nagrane w 8K, smartfonem takim jak Galaxy S20, można od razu podziwiać na dużym ekranie telewizora Neo QLED. Wszystko za sprawą funkcji Dotknij i Wyświetl – wystarczy dotknąć obudowy największego domowego ekranu smartfonem, a na telewizorze zobaczymy lustrzaną kopię oglądanego materiału.

8K w streamingu

Organizacja 8K Association, działająca na rzecz promocji i rozwoju ekosystemów 8K, zrzeszająca czołowych producentów telewizorów, takich jak m.in. Samsung, przedstawiła ostatnio zaktualizowaną specyfikację wydajności dla programu 8K Association Certified. Tym razem podkreślono kwestię streamingu, który już wkracza w erę 8K. Ponadto poszerzono także wymagania dotyczące dźwięku. Telewizory 8K mają umożliwić dostęp do wielowymiarowych formatów dźwięku przestrzennego, zapewniając wrażenia kina domowego.

Co ważne jednak, najnowsze ustalenia organizacji wskazują, że już niedługo treści 8K staną się zupełnie powszechne. W ślad za streamingiem, powinny pójść także inne źródła, takie jak płyty Blu-Ray, a następnie – telewizja.

Rosnąca fala popularności

Dlatego właśnie, w telewizor w rozdzielczości 8K warto zainwestować już teraz. Według badania firmy Strategy Analitycs za 4 lata już 72 miliony gospodarstw na całym świecie będzie wyposażone w telewizor z ekranem o rozdzielczości 8K[1]. Ponadto prognozy przewidują, że  w przypadku telewizorów o przekątnej 70 cali i większej, to te z rozdzielczością 8K będą stanowiły 40 proc. rynku do 2023 roku i ponad 90 proc. do 2025 roku. Wygląda na to, że ten trend z każdym krokiem będzie się umacniać.

[1] Źródło: https://news.strategyanalytics.com/press-releases/press-release-details/2021/Strategy-Analytics-8K-TV-Owning-Households-to-Reach-72-Million-Worldwide-by-2025/default.aspx

Materiał Promocyjny