Astrocent otwiera nowe możliwości

Prof. Leszek Roszkowski kieruje ośrodkiem badawczym Astrocent
mat. pras.

Astrocent jest interdyscyplinarnym międzynarodowym ośrodkiem badawczym kierowanym przez prof. Leszka Roszkowskiego w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN). Działa on w ramach programu „Międzynarodowe agendy badawcze”, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Misją ośrodka jest dostarczanie wiedzy o niewidzialnym Wszechświecie, w tym o falach grawitacyjnych i ciemnej materii, ale także prowadzenie badań mających praktyczne zastosowanie w nowych technologiach oraz medycynie. Wśród partnerów ośrodka znajdują się grupy badawcze z Francji, USA, Kanady oraz Włoch.

Ośrodek istnieje od ponad roku. Pierwsze miesiące działalności były poświęcone tworzeniu infrastruktury oraz rekrutacji liderów grup badawczych. Teraz przyszedł czas na realizację badań.

– Jesteśmy w okresie intensywnej pracy, liderzy grup budują swoje zespoły, wchodzimy też w ważne doświadczenia, które są kluczowe dla rozwoju dziedziny. Dołączyliśmy do międzynarodowych grup doświadczalnych DarkSide i Argo oraz Virgo/LIGO. Poszerzyliśmy zakres naszych zainteresowań o badanie neutrin, zwłaszcza o planowany eksperyment Hyper Kamiokande, nawiązaliśmy kontakty z czołowymi firmami w Polsce, a to wszystko przekłada się na nową rzeczywistość – mówi prof. Roszkowski.

Warto zaznaczyć rolę prof. Roszkowskiego w powrocie Polski do międzynarodowego konsorcjum ApPEC (Astroparticle Physics European Coordination), którego misją od ponad 20 lat jest promowanie i wspieranie badań z zakresu astrofizyki cząstek, m.in. poprzez uczestnictwo w tworzeniu europejskich strategii. – Było dla mnie bardzo ważne, aby nasz kraj miał swoją reprezentację w tak ważnym konsorcjum, gdzie dyskutuje się globalną politykę naukową – mówi z dumą prof. Roszkowski.

3 grudnia w Lizbonie na zgromadzeniu ogólnym przegłosowano ponowne przyjęcie Polski jako członka ApPEC. Nasz kraj jest reprezentowany przez CAMK PAN, a prof. Roszkowski jest reprezentantem Polski w konsorcjum. Konsorcjum ApPEC corocznie organizuje także spotkania nauki i sektora prywatnego zainteresowanego realizacją pomysłów high-tech. Astrocent chce w najbliższych latach i zorganizować takie wydarzenie w Polsce.

Tylko w ten sposób otwierają się szerokie możliwości naukowe, ale również możliwości potencjalnych wdrożeń na szerszym, europejskim poziomie. – Liczymy, że to się uda – konkluduje prof. Roszkowski.

Za swoje zasługi dla polskiej nauki prof. Roszkowski otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii naukowiec przyszłości.

Jadwiga Pasiut

Więcej informacji na temat Astrocent:

Home

 

Mogą Ci się również spodobać

Polacy przestają płacić za kablówkę i satelitę. Gigantyczne długi

Długi abonentów telewizji kablowych i platform satelitarnych wobec tych dostawców przez rok niemal podwoiły ...

Robot dostanie imię i zostanie kolegą z pracy

Większość Polaków nie obawia się utraty zatrudnienia w wyniku automatyzacji. Tym bardziej że eksperci ...

Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Koniec z portfelami, kluczami i pinami. Implanty wszczepiane pod skórę mają nam ułatwić życie. ...

Grupa Alibaba pobiła rekord. Bardzo udany Dzień Singla

Już w pierwszej połowie Dnia Singla na chińskiej platformie e-commerce AliExpress udało się pobić ...

Apple wycofuje tysiące gier ze swojego chińskiego sklepu

Apple wycofało ponad 2,5 tys. aplikacji z chińskiego App Store. Według informacji agenci Reutera ...

Gigantyczny wyciek danych z Instagrama. W sieci telefony celebrytów

W Internecie pojawiła się baza danych, która zawiera ponad 49 milionów rekordów i wśród ...