Astrocent otwiera nowe możliwości

Prof. Leszek Roszkowski kieruje ośrodkiem badawczym Astrocent
mat. pras.

Astrocent jest interdyscyplinarnym międzynarodowym ośrodkiem badawczym kierowanym przez prof. Leszka Roszkowskiego w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN). Działa on w ramach programu „Międzynarodowe agendy badawcze”, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Misją ośrodka jest dostarczanie wiedzy o niewidzialnym Wszechświecie, w tym o falach grawitacyjnych i ciemnej materii, ale także prowadzenie badań mających praktyczne zastosowanie w nowych technologiach oraz medycynie. Wśród partnerów ośrodka znajdują się grupy badawcze z Francji, USA, Kanady oraz Włoch.

Ośrodek istnieje od ponad roku. Pierwsze miesiące działalności były poświęcone tworzeniu infrastruktury oraz rekrutacji liderów grup badawczych. Teraz przyszedł czas na realizację badań.

– Jesteśmy w okresie intensywnej pracy, liderzy grup budują swoje zespoły, wchodzimy też w ważne doświadczenia, które są kluczowe dla rozwoju dziedziny. Dołączyliśmy do międzynarodowych grup doświadczalnych DarkSide i Argo oraz Virgo/LIGO. Poszerzyliśmy zakres naszych zainteresowań o badanie neutrin, zwłaszcza o planowany eksperyment Hyper Kamiokande, nawiązaliśmy kontakty z czołowymi firmami w Polsce, a to wszystko przekłada się na nową rzeczywistość – mówi prof. Roszkowski.

Warto zaznaczyć rolę prof. Roszkowskiego w powrocie Polski do międzynarodowego konsorcjum ApPEC (Astroparticle Physics European Coordination), którego misją od ponad 20 lat jest promowanie i wspieranie badań z zakresu astrofizyki cząstek, m.in. poprzez uczestnictwo w tworzeniu europejskich strategii. – Było dla mnie bardzo ważne, aby nasz kraj miał swoją reprezentację w tak ważnym konsorcjum, gdzie dyskutuje się globalną politykę naukową – mówi z dumą prof. Roszkowski.

3 grudnia w Lizbonie na zgromadzeniu ogólnym przegłosowano ponowne przyjęcie Polski jako członka ApPEC. Nasz kraj jest reprezentowany przez CAMK PAN, a prof. Roszkowski jest reprezentantem Polski w konsorcjum. Konsorcjum ApPEC corocznie organizuje także spotkania nauki i sektora prywatnego zainteresowanego realizacją pomysłów high-tech. Astrocent chce w najbliższych latach i zorganizować takie wydarzenie w Polsce.

Tylko w ten sposób otwierają się szerokie możliwości naukowe, ale również możliwości potencjalnych wdrożeń na szerszym, europejskim poziomie. – Liczymy, że to się uda – konkluduje prof. Roszkowski.

Za swoje zasługi dla polskiej nauki prof. Roszkowski otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii naukowiec przyszłości.

Jadwiga Pasiut

Więcej informacji na temat Astrocent:

Home

 

Mogą Ci się również spodobać

Mistrzowie gier podatkowych

Rockstar nie zapłacił przez ostatnie dziesięć lat ani pensa podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii, ...

Spółka-matka Google zatrudniła w zarządzie noblistkę z chemii

Kalifornijski gigant Alphabet, do którego należy Google, zaprosił właśnie do zarządu Frances Arnold, która ...

Rola genu CRNDE w nowotworzeniu

Badania molekularne genu CRNDE oraz poznanie funkcji transkryptów i mikropeptydu, które on koduje, mogą ...

Jego dron zagrał w „Niezniszczalnych 3”, teraz Polak zbudował latający czołg

Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka podrzeszowska firma B-Technology uruchomiła właśnie produkcję innowacyjnego drona Xerall ...

Uczniowie muszą uważać. Plaga wirusów w e-podręcznikach

Powrót do szkoły może okazać się wyjątkowo niebezpieczny. Jak donoszą eksperci Kaspersky Lab, cyberprzestępcy ...

Sztuczna inteligencja zrobi za nas zakupy

W przyszłości to sklep będzie nam podpowiadał, co kupić w zależności od naszego wieku, ...