Astrocent otwiera nowe możliwości

Prof. Leszek Roszkowski kieruje ośrodkiem badawczym Astrocent
mat. pras.

Astrocent jest interdyscyplinarnym międzynarodowym ośrodkiem badawczym kierowanym przez prof. Leszka Roszkowskiego w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN). Działa on w ramach programu „Międzynarodowe agendy badawcze”, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Misją ośrodka jest dostarczanie wiedzy o niewidzialnym Wszechświecie, w tym o falach grawitacyjnych i ciemnej materii, ale także prowadzenie badań mających praktyczne zastosowanie w nowych technologiach oraz medycynie. Wśród partnerów ośrodka znajdują się grupy badawcze z Francji, USA, Kanady oraz Włoch.

Ośrodek istnieje od ponad roku. Pierwsze miesiące działalności były poświęcone tworzeniu infrastruktury oraz rekrutacji liderów grup badawczych. Teraz przyszedł czas na realizację badań.

– Jesteśmy w okresie intensywnej pracy, liderzy grup budują swoje zespoły, wchodzimy też w ważne doświadczenia, które są kluczowe dla rozwoju dziedziny. Dołączyliśmy do międzynarodowych grup doświadczalnych DarkSide i Argo oraz Virgo/LIGO. Poszerzyliśmy zakres naszych zainteresowań o badanie neutrin, zwłaszcza o planowany eksperyment Hyper Kamiokande, nawiązaliśmy kontakty z czołowymi firmami w Polsce, a to wszystko przekłada się na nową rzeczywistość – mówi prof. Roszkowski.

Warto zaznaczyć rolę prof. Roszkowskiego w powrocie Polski do międzynarodowego konsorcjum ApPEC (Astroparticle Physics European Coordination), którego misją od ponad 20 lat jest promowanie i wspieranie badań z zakresu astrofizyki cząstek, m.in. poprzez uczestnictwo w tworzeniu europejskich strategii. – Było dla mnie bardzo ważne, aby nasz kraj miał swoją reprezentację w tak ważnym konsorcjum, gdzie dyskutuje się globalną politykę naukową – mówi z dumą prof. Roszkowski.

3 grudnia w Lizbonie na zgromadzeniu ogólnym przegłosowano ponowne przyjęcie Polski jako członka ApPEC. Nasz kraj jest reprezentowany przez CAMK PAN, a prof. Roszkowski jest reprezentantem Polski w konsorcjum. Konsorcjum ApPEC corocznie organizuje także spotkania nauki i sektora prywatnego zainteresowanego realizacją pomysłów high-tech. Astrocent chce w najbliższych latach i zorganizować takie wydarzenie w Polsce.

Tylko w ten sposób otwierają się szerokie możliwości naukowe, ale również możliwości potencjalnych wdrożeń na szerszym, europejskim poziomie. – Liczymy, że to się uda – konkluduje prof. Roszkowski.

Za swoje zasługi dla polskiej nauki prof. Roszkowski otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii naukowiec przyszłości.

Jadwiga Pasiut

Więcej informacji na temat Astrocent:

Home

 

Mogą Ci się również spodobać

Chrzest bojowy polskiej telenauki. Ostra przeprawa

Środa była pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą minister edukacji narodowej wprowadził specjalnym rozporządzeniem. ...

Apple porzucił Intela. Te Maki mają już nowe serce

Apple zaprezentował nową serię swoich komputerów Mac. MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini ...

Francuska smart soczewka zrewolucjonizuje pole walki

Francuska szkoła techniczna IMT Atlantique skonstruowała soczewkę, która pozwala na wyświetlanie informacji niezbędnych dla ...

Apple cenniejsze od Aramco. Najdroższe jabłko świata

Doskonale wyniki kwartalne pozwoliły Apple prześcignąć saudyjski koncern Aramco pod względem kapitalizacji rynkowej i ...

W cieniu „Cyberpunka” rosną polskie hity. Kto błyśnie w 2021 roku?

Najnowsza gra CD Projektu rozczarowała wielu graczy, ale nie czas na załamywanie rąk. W ...

Polacy chcą więcej cyfrowej wolności niż inni pracownicy

Firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników, znacznie łatwiej osiągają cele biznesowe ...