Przewrót pokarmowy

dr hab. Małgorzata Kujawska
mat. pras.

Jaki jest główny cel poszukiwania mechanizmów działania w modelu choroby Parkinsona?

– Głównym celem jest uzyskanie bezpiecznego czynnika, związku, który na wczesnych etapach neurodegeneracji może zapobiec zmianom prowadzącym do rozwoju choroby Parkinsona – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Kujawska. – Dieta ma ogromne znaczenie, to przez nią wpływamy na skład mikrobiomu jelitowego i jego profil metaboliczny. Niektóre związki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Obecnie wiadomo, że liczba bakterii zasiedlających nasz organizm, których najwięcej jest w przewodzie pokarmowym, jest większa niż liczba naszych własnych komórek. Mamy poczucie, że bakterie mają ogromny wpływ na nasz organizm – podkreśla.

Ponadto we współpracy z zespołem prof. Pierre’a-Louisa Teissedre’a z Uniwersytetu z Bordeaux po raz pierwszy została wykazana zdolność przechodzenia do mózgu metabolitu wytwarzanego przez bakterie jelitowe mogącego chronić przed chorobą Parkinsona.

Czy rewolucją byłoby powstrzymanie choroby Parkinsona na poziomie układu pokarmowego? – Cel to nieinwazyjność i bezpieczeństwo, to byłoby największe osiągnięcie. W tej chwili trwają pracę nad rozwojem wczesnej diagnostyki choroby Parkinsona poprzez identyfikację patologicznego białka α-synukleiny w materiale biopsyjnym pobranym podczas kolonoskopii. Biorąc pod uwagę, że urolityna A powstaje w jelicie grubym oraz fakt, iż choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach, chciałabym zagospodarować drugi obszar badawczy, tzn. dalej rozwijać projekt w kierunku zapobiegania chorobie Parkinsona na poziomie przewodu pokarmowego. Na potrzeby tych badań opracowałam już model eksperymentalny, w którym wczesne zmiany indukuję na poziomie jelita – kończy dr hab. Małgorzata Kujawska.

„Projekt jest finansowany z NCN”

Sebastian Wach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google buduje własne miasteczko: będą domy, parki, sklepy i kina

Firma z Mountain View w Kalifornii przedstawiła plany budowy dla pracowników futurystycznego miasteczka i ...

Pracownicy Apple zostaną przetestowani na Covid-19

Pracownicy Apple zostaną przetestowani na obecność koronawirusa. Nawet ci, który pracują zdalnie. Testy dostana ...

Amerykanie wprowadzają zabójcę dronów. Zniszczy całe roje

Bezzałogowce stały się dużym zagrożeniem. Mogą łatwo szpiegować, zrzucać bomby czy prowadzić ostrzał z ...

Rosyjscy hakerzy zaatakowali posłów do Bundestagu

Hakerzy działający prawdopodobnie na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU chcą za pomocą fake newsów ...

Wojna o noclegi: Fairbnb nową konkurencją dla Airbnb

Portale, które oferują wynajem krótkoterminowy, pozwalają na obniżenie kosztów podróży i doświadczenie lokalnego stylu ...

Sklep posprzątają roboty. A co z ludźmi?

Roboty mają pomagać w utrzymaniu porządku i czystości w największej amerykańskiej sieci handlowej Walmart. ...