Przewrót pokarmowy

dr hab. Małgorzata Kujawska
mat. pras.

Jaki jest główny cel poszukiwania mechanizmów działania w modelu choroby Parkinsona?

– Głównym celem jest uzyskanie bezpiecznego czynnika, związku, który na wczesnych etapach neurodegeneracji może zapobiec zmianom prowadzącym do rozwoju choroby Parkinsona – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Kujawska. – Dieta ma ogromne znaczenie, to przez nią wpływamy na skład mikrobiomu jelitowego i jego profil metaboliczny. Niektóre związki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Obecnie wiadomo, że liczba bakterii zasiedlających nasz organizm, których najwięcej jest w przewodzie pokarmowym, jest większa niż liczba naszych własnych komórek. Mamy poczucie, że bakterie mają ogromny wpływ na nasz organizm – podkreśla.

Ponadto we współpracy z zespołem prof. Pierre’a-Louisa Teissedre’a z Uniwersytetu z Bordeaux po raz pierwszy została wykazana zdolność przechodzenia do mózgu metabolitu wytwarzanego przez bakterie jelitowe mogącego chronić przed chorobą Parkinsona.

Czy rewolucją byłoby powstrzymanie choroby Parkinsona na poziomie układu pokarmowego? – Cel to nieinwazyjność i bezpieczeństwo, to byłoby największe osiągnięcie. W tej chwili trwają pracę nad rozwojem wczesnej diagnostyki choroby Parkinsona poprzez identyfikację patologicznego białka α-synukleiny w materiale biopsyjnym pobranym podczas kolonoskopii. Biorąc pod uwagę, że urolityna A powstaje w jelicie grubym oraz fakt, iż choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach, chciałabym zagospodarować drugi obszar badawczy, tzn. dalej rozwijać projekt w kierunku zapobiegania chorobie Parkinsona na poziomie przewodu pokarmowego. Na potrzeby tych badań opracowałam już model eksperymentalny, w którym wczesne zmiany indukuję na poziomie jelita – kończy dr hab. Małgorzata Kujawska.

„Projekt jest finansowany z NCN”

Sebastian Wach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Bezpieczeństwo kosmiczne, obserwacja Ziemi, a także łączność satelitarna – to przykłady priorytetów wynikających z ...

Firmy biotechnologiczne rosną na wirusie. To już bańka?

Coraz więcej spółek pracuje nad lekami i testami na Covid-19. Branża biotechnologiczna wydaje się ...

Możesz zarobić na przeglądarce

Przeglądarka Brave założona przez Brendana Eicha, byłego dyrektora generalnego Mozilli, umożliwi zarabianie na reklamach ...

Facebook chce stworzyć konkurencję dla YouTube

Największy serwis społecznościowy poinformował, że wprowadza nową sekcję z muzycznymi wideo. Na początek ma ...

Francja i Niemcy blokują kryptowalutę Facebooka

Oba kraje postanowiły wspólnie zablokować Librę, czyli krypowalutę tworzoną przez Facebooka – podało ministerstwo ...

Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

Amerykańskie okręty wojenne zyskają nową, potężną broń. To laser do zestrzeliwania pocisków manewrujących oraz ...