Elektroniczne narzędzia bankowe zyskują na znaczeniu

Internet i cyfryzacja ułatwiają kontakt, procesy i transakcje bankowe. Dlatego Pekao wprowadził elektroniczne narzędzia okołobankowe wspomagających finansowanie handlu, leasing czy faktoring.

Publikacja: 18.12.2017 21:18

Narzędzia w bankowości elektronicznej oraz cyfryzacja dokumentów ułatwiają procesy i skracają czas i

Narzędzia w bankowości elektronicznej oraz cyfryzacja dokumentów ułatwiają procesy i skracają czas ich trwania

Foto: AdobeStock

Jedną z głównych usług Pekao w tym zakresie jest elektroniczne finansowanie faktur. Jak to narzędzie działa?

Klient przysyła faktury do banku. Dokumenty, wszystkie lub w części, przesyłane są w formie elektronicznej paczki faktur przez system bankowości internetowej. Klient ma dostęp do całego zbioru faktur w ramach swojego rachunku i do niego należy decyzja, które z nich zostaną zapłacone i w jakiej kolejności oraz które faktury chce sfinansować w ramach przyznanego limitu.

To swego rodzaju faktoring, ale wykonywany przez system bankowości internetowej. Tutaj wyróżnikiem i zaletą jest to, że klient wybiera te, które chce finansować. Nie musi dostarczać do banku faktur w formie papierowej, co jest dużą zaletą w porównaniu z tradycyjnym modelem ich opłacania, oszczędza więc czas.

Poza tym klient w jednym miejscu widzi faktury, które przesłał do banku i które sfinansował, może nimi sprawnie zarządzać. To wszystko skraca czas realizacji, bo cały proces przebiega online, często w ciągu paru minut klient otrzymuje środki na rachunku.

Wszystko to poprawia płynność klienta – sam produkt z natury to robi, a prowadzenie całego procesu online ten efekt wzmacnia. To rozwiązanie kierowane głównie do większych i średnich przedsiębiorstw, ale dostępne jest również dla tych mniejszych.

Na podobnej zasadzie działa kolejna usługa banku, czyli elektronizacja operacji dokumentowych w zakresie akredytyw i gwarancji. Do tej pory po te dokumenty klient musiał się udać do oddziału, tam jeszcze uzgadniano ich treść oraz odpowiednie warunki, co było dość czasochłonne. Teraz odbywa się to na platformach internetowych na zasadzie wymiany korespondencji.

Obieg dokumentów w przypadku gwarancji jest już w pełni elektroniczny – klient wysyła bankowi załączniki czy kontrakty w zabezpieczonej formie poprzez bankowość elektroniczną. Podobnie jest z akredytywami, także tu operacje dokumentowe, które klient tworzy lub przekształca w cyfrowe, przekazywane są do bankowości internetowej. To przyśpiesza i upraszcza proces oraz tworzy archiwum dla klienta, który nie musi już jeździć do banku, aby to wszystko załatwić. Dokumenty podpisywane są w bankowości elektronicznej albo przez podpis kwalifikowany.

Ważnym elementem elektronizacji jest też obsługa leasingu na platformie bankowości internetowej. Zarządzanie umowami leasingowymi, gdy firma ma ich tylko parę, jest dość proste. Ale jeśli klient, np. firma transportowa, ma do zarządzania 100 umów o różnym terminie płatności i zapadalności, byłoby już bardziej skomplikowane.

– Dlatego wprowadziliśmy system gromadzący w jednym miejscu online wszystkie umowy leasingowe, informujący o spłatach, przypominający o zbliżającym się końcu umowy, wnioskującym o jej przedłużenie itp. – mówi Piotr Karwiński, dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w Banku Pekao SA.

Korzyści są podobne jak w wymienionych wcześniej produktach – eliminuje się papierowy obieg dokumentów – a dodatkowo zapewnia alerty przypominające o ratach, terminach itp. To przydatne narzędzie szczególnie w dużych firmach.

Coraz więcej firm wymienia się między sobą elektronicznie zamówieniami i fakturami. – Jedna z popularnych platform do tego służących to EDI, stworzona przez Comarch. Bank Pekao jest do niej podłączony i jeśli w naszym programie jest odbiorca oraz dostawca, to bank automatycznie z systemu EDI jest w stanie automatycznie pobierać faktury, który później sfinansuje. Klient nie musi dodatkowo nic dla banku robić, bo na platformie jest zamówienie, faktura i potwierdzenie odbioru. My na tej podstawie możemy stwierdzić, na jakim etapie pomiędzy kontrahentami jest faktura i możemy ją sfinansować – opisuje Piotr Karwiński.

– To dość unikalne rozwiązanie, dodatkowe do faktoringu, gdzie klient przedstawia sam fakturę, którą zamierza sfinansować. Tu jest inaczej – jako że bank jest w systemie EDI, widzi, jak faktury krążą między dostawcą i odbiorcą, sam może zaproponować jej sfinansowanie – dodaje.

Opinia

Piotr Karwiński, dyrektor dep. bankowości transakcyjnej w Banku Pekao SA

Papierowy obieg faktur to proces schyłkowy. Większość zamówień, wymiany informacji, faktur itp. będzie przechodziła na platformy cyfrowe, które skracają cały proces i ułatwiają obieg. Banki będą dołączały do tych systemów, aby oferować swoim klientom podobne usługi i wprowadzać nowe. Dlatego zdecydowanie będzie przybywało narzędzi elektronicznych wspierających obsługę firm. Poza tym wejście w życie PSD2 może spowodować, że sporo firm trzecich wejdzie na ten rynek i będzie oferować tego typu usługi. Dokumenty papierowe przeniosą się do elektronicznych, co spowoduje, że mocno wzrośnie skala finansowania faktur i wierzytelności. Trend jest taki, aby cyfrowo prowadzić obieg faktur, taki scentralizowany system ich wymiany funkcjonuje już na Łotwie czy w Rumunii i w Polsce też prawdopodobnie będziemy do tego dążyć. Elektroniczny obieg spowoduje, że korzyści odniosą firmy, dzięki zmniejszeniu kosztów obsługi i skróceniu jej czasu, ale także banki, które łatwiej będą procesowały transakcje i będą lepiej znały klientów i ich rozrachunki, co powinno pozytywnie wpłynąć na koszty ryzyka.

Jedną z głównych usług Pekao w tym zakresie jest elektroniczne finansowanie faktur. Jak to narzędzie działa?

Klient przysyła faktury do banku. Dokumenty, wszystkie lub w części, przesyłane są w formie elektronicznej paczki faktur przez system bankowości internetowej. Klient ma dostęp do całego zbioru faktur w ramach swojego rachunku i do niego należy decyzja, które z nich zostaną zapłacone i w jakiej kolejności oraz które faktury chce sfinansować w ramach przyznanego limitu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę
Biznes Ludzie Startupy
Dostarczą dania o połowę tańsze. Polskie start-upy łączą siły, by ratować żywność
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja ma wesprzeć kulejącą amerykańską edukację
Biznes Ludzie Startupy
Estońska bestia zamierza zadomowić się nad Wisłą. Duża zmiana w car-sharingu