O czym należy pamiętać zakładając sklep internetowy

Internet stał się przestrzenią, w której realizują się niemal wszelkie usługi. W przestrzeni online kupujemy, rozmawiamy, czytamy czy oglądamy. Jeżeli chodzi o zakupy, to właśnie tutaj można znaleźć niemalże wszystko. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób przenosi swój biznes do internetu lub do niego ekspanduje. O czym jednak zapominamy, zakładając sklep w sieci?

Cały czas rośnie odsetek internautów, którzy dokonują zakupów w sieci. Według raportu Gemius, opublikowanego w czerwcu bieżącego roku,wzrósł na przestrzeni 12 miesięcy i w tej chwili wynosi ponad 56%. Badacze tego zjawiska, stwierdzili, że może być to spowodowane rosnącym zaufaniem do dokonywania zakupów w sieci. W tej chwili już ponad 1/4 badanych uważa zakupy online za całkowicie bezpieczne. Niemal połowa ceni je sobie za to, że są łatwe i przyjemne.

Badania ewidentnie wskazują na potrzebę dostosowania sklepów internetowych do oczekiwań klientów: należy umożliwić im  bezproblemowe, niemal natychmiastowe i intuicyjne wykonanie zakupów, zachowując przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Postaw na bezpieczeństwo i wygodę swoich klientów

Bezpieczeństwo wiąże się nieodzownie z systemami płatności dla stron www. Zakładając sklep internetowy należy zapewnić swoim potencjalnym klientom nie tylko dostęp do produktów, ale i wygodne rozwiązania płatnicze. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości, nie jednak wszystkie zapewniają tak wiele spokoju i pewności – zarówno konsumentowi, jak i przedsiębiorcy, jak systemy płatności od Bluemedia.

Dobrze opisany i wyeksponowany asortyment, a także odpowiednio zaprezentowany to podstawowy krok do osiągnięcia sukcesu w internecie. Im słabiej opisany jest produkt, tym więcej osób już na etapie przeglądania strony zrezygnuje z zakupu.

Niezawodna strona internetowa, która ładuje się szybko i bez przeszkód oraz funkcjonalność, która pozwala na łatwiejszą nawigację po niej to klucz do zwiększenia ilości zakupów. Problem można dostrzec jeśli na dużą ilość wejść przypada mała ilość zakupów. Warto zatem zwrócić uwagę na kwestie techniczne i nie korzystać z rozwiązań tymczasowych. Musimy mieć przede wszystkim pewność, że strona działa poprawnie. Wówczas okaże się jak wiele osób chce skorzystać z naszej oferty. Warto także czujnie obserwować jak wygląda ruch na stronie – krok po kroku

Nie zapominaj o reklamie i Social mediach

Choć brzmi to niemalże niedorzecznie, to jednak wiele firm zaniedbuje promocję. Zasady działania rynku internetowego są zdecydowanie inne niż sklepów stacjonarnych, dlatego nie można zapomnieć, że marketing to podstawa funkcjonowania naszego sklepu. Jeśli zapomnimy o właściwej reklamie, która dotrze do właściwego odbiorcy lub nie będziemy zwracać uwagi na inne, istotne z punktu widzenia marketingu, aspekty – nie istnieje szansa na skuteczną walkę z konkurencją.

Warto także obserwować i zbierać opinie o swojej działalności w sieci. Jest to bowiem jedyna metoda pozwalająca na reagowanie na negatywne opinie. Internet jest także szansą na udostępnianie komentarzy z poleceniami od wcześniej pozyskanych klientów, co pozwala dbać o dobry PR. Social media są także wygodnym narzędziem do interakcji i budowania relacji z klientami, gdyż pozwalają na stały, obustronny kontakt. Obserwowanie reakcji klientów pozwala także na eliminowanie ewentualnych błędów i usprawnienie funkcjonowania e-shopu.

Materiał Partnera

Mogą Ci się również spodobać

Gry mobilne nadają tempo

Jeszcze kilka lat temu segment gier mobilnych traktowany był jako margines całego rynku. Dziś ...

Koniec najbardziej znanych targów komputerowych na świecie

Spółka Deutsche Messe AG poinformowała, że nie będzie już organizować targów CeBIT w Hanowerze. ...

Portale będą musiały dzielić się zyskiem z twórcami

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich. Portale internetowe wykorzystujące cudze teksty będą musiały ...

Czy Facebook oszalał? Chcą już nawet haseł do e-maili

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga nie zwalnia tempa – po całej serii oskarżeń skierowanych pod ...

Mroczny potencjał technologicznych gigantów

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager skrytykowała wielkich graczy na rynku wyszukiwarek i mediów ...

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos z kosmodromu w Wirginii. Światowida stworzyła wrocławska ...