Terminale POS – dzięki nim gotówka przechodzi do lamusa

Terminale POS - dzięki nim gotówka przechodzi do lamusa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałyby codzienne zakupy bez używania gotówki? Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja byłaby trudna do wyobrażenia. Dziś wystarczy spojrzeć na sytuację w Szwecji, gdzie transakcje gotówkowe odpowiadają za 1% ogółu wszystkich zawieranych transakcji. Szwecja jest obecnie krajem najbardziej bezgotówkowym. Czy taka tendencja może pojawić się w Polsce? Terminale POS – dzięki nim gotówka przechodzi do lamusa.

Czym są terminale POS?

Terminale POS to urządzenia służące do realizacji transakcji bezgotówkowych. POS to skrót z ang. “point of sale”,  czyli punkt sprzedaży. Trzeba zauważyć, że punkty sprzedaży mogą być stacjonarne lub mobilne. Obecnie na przykład w ofercie firmy pep.pl znajdziemy terminale typu mPOS, czyli mobilne urządzenia służące do zawierania transakcji bezgotówkowych. Jeżeli prowadzimy biznes dojazdem do klienta, możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce terminal mPOS, który za pośrednictwem łączności internetowej sprawi, że rozliczymy płatności klientów. Tradycyjne terminale płatnicze widoczne są przede wszystkim w sklepach, w punktach handlowych czy też hurtowniach. W tego typu miejscach przedsiębiorcy najczęściej korzystają z kasoterminali, czyli urządzeń posiadających funkcje terminali płatniczych oraz kas fiskalnych. To wygodne rozwiązanie dla każdej firmy świadczącej usługi i sprzedaż towarów, ponieważ dzięki temu przy obsłudze transakcji bezgotówkowych od razu generujemy rachunek dla klienta.

Coraz mniej płatności bezgotówkowych

Jak pokazują analizy Narodowego Banku Polskiego z roku na rok maleją transakcje gotówkowe, natomiast Polacy coraz chętniej wybierają karty płatnicze jako środek do realizacji transakcji. Polska notuje jeden z najwyższych wzrostów w obszarze płatności bezgotówkowych na tle innych krajów europejskich. W związku z rozwojem technologicznym w Polsce pojawienie się na rynku wielu firm dostarczających oprogramowanie dla branży fintech, możemy powiedzieć, że nasz kraj pod względem zastosowanych metod bezpieczeństwa zdecydowanie stoi na czele realizacji transakcji bez użycia tradycyjnego pieniądza. Według najnowszego opracowania Narodowego Banku Polskiego na temat  informacji o kartach, na koniec czerwca w obiegu znajdowało się ponad 42 mln kart płatniczych. Jak podają dane z raportu dostępnego na stronie internetowej NBP: “[…] to jest o 403,6 tys. kart więcej niż w marcu 2019 r., co stanowiło wzrost o 1%. Obserwowana od lat tendencja wzrostowa spowodowała, iż liczba kart na przestrzeni ostatnich 14 lat wzrosła ponad 2,5-krotnie”. Nie możemy zapominać również o transakcjach zawieranych w internecie lub innych metodach płatności bezgotówkowych typu Apple Pay, Google Pay oraz BLIK.

Czego wymaga klient?

Klienci przyzwyczaili się już do płatności szybkich, bezgotówkowych a w szczególności bezpiecznych. Coraz rzadziej posiadamy przy sobie gotówkę. Co więcej, możemy dokonywać płatności przy użyciu smartfona, korzystając z technologii NFC. Czasy, gdy przed wyjściem na zakupy poszukiwaliśmy banków oraz bankomatów, aby pobrać gotówkę, zdecydowanie odchodzą do lamusa. Gdy przyjrzymy się różnym badaniom publikowanym internecie oraz fachowej prasie, dostrzeżemy tendencję, według której konsumenci posiadają minimum jedną kartę płatniczą, a coraz częściej karty co najmniej dwóch różnych banków oraz karty kredytowe. Takie zachowanie świadczy o tym, że płatności bezgotówkowe traktowane są jako metoda szybka, bezproblemowa oraz wygodna. Dlatego żaden przedsiębiorca nie powinien bagatelizować możliwości wprowadzenia terminali POS w swojej firmie. Aby w pełni zobrazować opisywaną sytuację, warto sprawdzić artykuł „Jak terminal POS zmienił zwyczaje płatnicze Polaków?”

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Hyperloop bije rekord prędkości

Czwarta edycja zawodów Hyperloop Pod, organizowanych przez firmę SpaceX, nie tylko wyłoniła kolejne grono ...

Prezes Google w Polsce

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało w poniedziałek spotkanie przedstawicieli rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej w ...

Chińczycy stworzyli grę, w której zabijasz protestujących w Hongkongu

„Wszyscy biją zdrajców” (z ang. Everyone Hit the Traitors) – pod takim tytułem na ...

Wiadomości czyta prezenterka, która nie istnieje

Państwowa chińska stacja telewizyjna Xinhua przedstawiła pierwszą cyfrową prezenterkę. Sztuczna Inteligencja, która nazywa się ...

Stefan wesprze frankowiczów

Sztuczna inteligencja udzielająca pomocy prawnej – brzmi to jak historia science fiction, ale właśnie ...

Chiński Terminator. Powstanie robot z ciekłego metalu

Wizja reżysera Jamesa Camerona z 1991 r. stanie się rzeczywistością. Naukowcy zamierzają skonstruować maszynę ...