Wirtualna skarbonka na wakacje

Wakacje to doskonały czas na to, by dzieci rozpoczęły swoją przygodę z finansami.

Materiał Partnera: Bank Pekao

 

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest edukacja finansowa dzieci. Dziś, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu i postępującej cyfryzacji naszego życia możliwość uczenia dzieci samodzielnego zarządzania pieniędzmi jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

– Prawie 80 proc. rodziców dąży do tego, żeby ich dzieci bardzo szybko się usamodzielniły. Jedną z dróg i warunków tej samodzielności i wkroczenia w dorosłość jest właśnie edukacja finansowa. A mówiąc prościej, gospodarowanie pieniędzmi i wiedza, w jaki sposób je wykorzystywać – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom rodziców Bank Pekao stworzył PeoPay KIDS – innowacyjne rozwiązanie, za pomocą którego dzieci postawią pierwsze kroki w świecie finansów. PeoPay KIDS to przyjazna, intuicyjna w obsłudze aplikacja mobilna umożliwiająca dziecku pierwszy rzeczywisty kontakt z zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Dzięki temu może ono lepiej zrozumieć zasadę funkcjonowania pieniędzy.

– Dzieci bardzo chłoną to, co dzieje się wokół nich, są bardzo nastawione na obserwację. Przede wszystkim obserwują rodziców, także podczas codziennych zakupów. I to, w jaki sposób te zakupy są robione: czy płacimy kartą, czy gotówką. Ale też słuchają, w jaki sposób rozmawia się w domu przy różnych okazjach o oszczędzaniu – opowiadał Marek Tomczuk.

I to właśnie okres wakacyjny, kiedy dzieci mają dużo czasu dla siebie, jest idealnym momentem, żeby w naturalny sposób przekazywać im wiedzę o finansach. PeoPay KIDS może być tu tak dla rodziców, jak i dla dzieci bardzo przydatnym narzędziem.

Wirtualne skarbonki

W aplikacji PeoPay KIDS najmłodsi mają możliwość tworzenia sobie skarbonek w ramach konta oszczędnościowego Mój Skarb. I mogą odkładać w nich pieniądze na konkretne, wybrane przez siebie cele. Może to być rower, hulajnoga czy smartwatch, ale też każdy inny cel.

Dzieci mogą też łatwo sprawdzać postępy swojej zbiórki. Mogą także uczyć się samodzielnego dokonywania „prawdziwych” operacji bankowych. Na przykład realizować przelewy z bezpłatnego Konta Przekorzystnego lub doładować telefon. Równocześnie, dzieci edukują się finansowo. Aplikacja została bowiem zaprojektowana z udziałem dzieci, które na każdym etapie opiniowały wdrażane rozwiązania.

I tak np. PeoPay KIDS ma funkcję wirtualnego trenera, który udziela dziecku podpowiedzi i wprowadza je w świat finansów. Każdy może wybrać sobie takiego cyfrowego przewodnika. Bank Pekao – oczywiście po konsultacjach z najmłodszymi – zaproponował trzy postacie: Lisa, Złotówkę i Żubra. Wybrany przez dziecko trener będzie uczył je podstawowych pojęć i pokazywał, jak skutecznie oszczędzać i dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi.

Najmłodsi mogą mieć aplikację w swoim smartfonie, a jeśli go nie mają – w telefonie rodzica. Dziecko może też mieć własną kartę płatniczą PeoPay KIDS (z jednym z sześciu oferowanych przez Bank Pekao wizerunków) do Konta Przekorzystnego. Dzięki niej będzie mogło płacić w sklepach i wypłacać gotówkę. Co ważne, bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę takiej karty.

Dyskretna kontrola

Ważną informacją dla rodziców jest to, że cały cyfrowy ekosystem PeoPay KIDS jest tak przygotowany, że pozwala na dyskretną kontrolę działań dzieci. Wachlarz funkcjonalności jest tu bardzo szeroki.

W Panelu Rodzica w swojej aplikacji PeoPay oraz w bankowości internetowej Pekao24, opiekunowie mają możliwość na bieżąco przyglądać się finansom dziecka. Ale w razie potrzeby mają też możliwość działania.

Cyfrowe narzędzia pozwalają rodzicom nie tylko na ustawianie funkcji, które będą dostępne dla dziecka, ale także na weryfikowanie wydatków dziecka czy kontrolę saldo konta. Pozwalają także zadbać o bezpieczeństwo: można ustalić dzienny limit wydatków na karcie płatniczej lub – kiedy będzie to potrzebne – zablokować kartę lub nawet samą aplikację.

Rodzic ma także możliwość wykonania natychmiastowego przelewu na konto swojej pociechy albo zlecenia stałego kieszonkowego jako płatności cyklicznej. Dzieci mogą również poprosić o przelew zewnętrzny, a rodzic zadecyduje czy go zatwierdzi, odrzuci lub zmieni jego parametry.

Każdy rodzic może szybko i wygodnie aktywować pakiet PeoPay KIDS bez wychodzenia z domu – poprzez nową wersję aplikacji PeoPay lub poprzez bankowość internetową Pekao24. Do wypełnienia wniosku wystarczy PESEL dziecka i jego podstawowe dane. Nie trzeba podawać danych dokumentu tożsamości dziecka.

Rozpoczęcie korzystania z PeoPay KIDS to może być fajna wakacyjna wspólna zabawa edukacyjna z rodzicami. Poza edukacją finansową ma ona jeszcze jeden ważny wymiar – uczy dzieci biegłości w poruszaniu się po cyfrowym świecie.

Aplikacja może towarzyszyć dziecku i ułatwiać edukację finansową przez cały okres dorastania. A wejście w dorosłe życie może mieć też swój symboliczny wymiar przy korzystaniu z wirtualnej bankowości – kiedy aplikacja PeoPay KIDS zmieni się w jej „dorosłą” wersję PeoPay.

Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Pekao

 

Mogą Ci się również spodobać

Smartfon powoduje zmiany w budowie czaszki? Są dowody

Badacze z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża w Australii przedstawili dowody na to, że częste korzystanie ...

Pierwszy milion telefonów 5G

W 2019 r roku zostanie sprzedany pierwszy milion telefonów, które umożliwią korzystanie z sieci ...

Huawei usuwa kontrowersyjne reklamy na ekranie blokady

Chiński koncern przeprasza klientów i usuwa reklamy booking.com z ekranów swoich smartfonów. Użytkownicy smartfonów ...

Qualcomm i Apple na wojnie. Chiny zakazują iPhone’ów

Wojna patentowa między gigantem z Cupertino a koncernem produkującym mikroprocesory zyskuje na sile. Walka ...

Technologie OLED-owe coraz powszechniejsze

Dr hab. inż. Przemysław Data, profesor Politechniki Śląskiej, jest laureatem programu FIRST TEAM Fundacji ...

Pamięć absolutna? Ogromny wzrost zapotrzebowania

Pandemia szkodzi sprzedaży smartfonów i telewizorów, ale – jak wynika z analiz Samsunga – ...