Tomografia komputerowa w przemyśle

Tomografia komputerowa (CT) to technologia kojarzona najczęściej z medycyną. Okazuje się jednak, iż w dzisiejszych czasach jej zastosowanie jest znacznie szersze. Wspomniana technika często bowiem jest wykorzystywana w przemyśle, najczęściej w procesie kontroli jakości. Dlaczego warto postawić na tą technologię i na czym ona polega?

Tomografia rentgenowska (CT) to prężnie rozwijająca się metoda badań nieniszczących. Brak niszczenia próbek powoduje, że CT jest technologią coraz częściej wybieraną w kontroli jakości, a jej uniwersalność sprawia, że znajduje ona zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Początkowo technologia znalazła zastosowanie w medycynie, gdzie nie wykorzystywano jej pełnego potencjału. Wprowadzając jednak modyfikacje do szpitalnego urządzenia, otwarto całkowicie nowe możliwości dla zastosowań w przemyśle czy nauce.

Zasada działania tomografu komputerowego

Przemysłowa tomografia komputerowa CT pozwala na pełną digitalizację badanego komponentu – nie tylko powierzchni zewnętrznej, lecz również wnętrza, w tym struktury materiału czy geometrii zamkniętej. Najważniejszymi komponentami przemysłowego tomografu komputerowego są lampa, cyfrowy detektor oraz manipulator, na którym umieszczana jest badana próbka. Wspomniana lampa podczas badania generuje stożkową wiązkę promieniowania X. Energia wiązki zmniejsza się kiedy przechodzi przez badany komponent, umożliwiając otrzymanie jego zdjęcia rentgenowskiego (RTG), które rejestrowane jest przez cyfrowy detektor znajdujący się za próbką. Dodatkowo manipulator obraca badany komponent względem pionowej osi, w celu uzyskania jego zdjęć ze wszystkich stron. Następnie seria zdjęć poddawana jest tzw. rekonstrukcji, w celu uzyskania pełnych danych 3D.

Wybór odpowiedniego systemu CT powinien być zależny przede wszystkim od wymagań danej branży. Przykładem jest portfolio firmy Waygate Technologies. Znajdziemy w nim z jednej strony urządzenia serii nanotom, umożliwiające skanowanie w skali nano, natomiast z drugiej urządzenie bardzo wysokich mocy v|tome|x L450 pozwalające skanować duże i ciężkie komponenty. Wspomniany jednak producent, wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom przemysłu i świata nauki, umożliwia wyposażenie swoich urządzeń w głowice z dwiema lampami, zapewniając jak największą uniwersalność swoich systemów CT.

Przemysłowa tomografia komputerowa wyróżnia się na tle innych metod pomiarowych uniwersalnością, ponieważ sprawdzi się w przypadku każdego materiału i kształtu badanej próbki. To świetna propozycja nie tylko dla przedsiębiorstw, które wykonują inspekcję wyrobów gotowych, ale również dla firm wykonujących inżynierię odwrotną czy jednostek naukowych.

Należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości dane uzyskiwane przez urządzenie będą niczym, jeżeli ich obróbki i analizy nie dokonamy w najwyższej klasy oprogramowaniu. Najlepszym wyborem jest oprogramowanie dedykowane do obróbki danych CT, wyposażone w szeroki wachlarz modułów analitycznych. Przykładem takiego oprogramowania jest Volume Graphics, który dzięki takiemu połączeniu umożliwia precyzyjny pomiar geometrii czy grubości ścianek, analizę materiałów kompozytowych czy gąbczastych, analizę porowatości czy zjawiska przepływu itp.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczne firmie ITA, w ofercie której znajdują się wysokiej jakości systemy pomiarowe, w tym przemysłowe tomografy rentgenowskie dostępne pod adresem https://www.ita-polska.com.pl/tomografy-rentgenowskie

 

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Polscy żołnierze dostaną mikro drony

Bezzałogowce do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych wlatują do polskiej armii. 24 wyspecjalizowane ...

Polacy przejmują popularną na świecie kanadyjską aplikację

Polska firma przejmuje kanadyjski startup, który stworzył aplikację Baby Manager, przeznaczoną dla rodziców dzieci ...

Rozpoznawanie emocji będzie wkrótce żyłą złota

Narzędzia sztucznej inteligencji zdolne do oceny emocji klientów to raczkujący rynek, ale z dużą ...

#Fakehunter powalczy z dezinformacją

W Polsce powstaje aplikacja do walki z fałszywymi informacjami o koronawirusie. Pojawieniu się koronawirusa ...

Rosja: Anonimy mają zniknąć z internetu

Zbliża się koniec zamieszczania anonimowych i pisanych pod pseudonimami opinii w rosyjskim internecie. Ma ...

Robot w aucie zastąpi kuriera

Automatyzacja wkracza coraz mocniej w usługi kurierskie. Już wkrótce paczki będą dostarczać nie kurierzy, ...