LED, QLED czy OLED – jaką technologię wybrać?

Sprawdź, czy w Twoim domu lepiej sprawdzą się telewizory QLED, OLED, a może klasyczne LED.

Technologia LED

To najbardziej znana technologia. Jeszcze kilka lat temu była obecna we wszystkich telewizorach. Mimo że ma już swoje lata, nie należy odkładać jej „do lamusa”. W pewnych aspektach może być nawet lepsza od bardziej nowoczesnych technologii. Telewizory z tą technologią mają ciekłokrystaliczne ekrany i diody LED.

Obraz jest w nich bardzo przyzwoitej jakości i są one zdecydowanie tańsze niż telewizory QLED czy OLED. Ich największą zaletą jest jednak to, że możesz kupić je nawet w małych rozmiarach. Sprzęty w technologii OLED czy QLED 2020 zaczynają się zazwyczaj powyżej 50 cali. LED, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, gorzej się jednak prezentuje w przypadku widzenia kątowego, gdzie może dojść do degradacji kolorów czy zniekształcenia obrazu. Telewizory w tej technologii wolniej też reagują na zmiany niż telewizor qled czy led. Zdecydowanie wygrywają one za to wśród miłośników gier. LED ma większą jasność obrazu niż OLED i QLED 2020 oraz niższy czas przetwarzania sygnału przez ekran.

Technologia OLED

Ekrany są w niej wykonane z diod z polifenylenowinylenu. Podobnie jak telewizory qled, ta technologia charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, żywymi barwami, a także głęboką czernią. Co ją wyróżnia od LED to też szeroki kąt widzenia. Obraz nie rozmazuje się więc i nie zanika niezależnie od Twojego punktu siedzenia na kanapie. Do tego w przypadku OLED możesz liczyć na bardzo szybki czas reakcji.

Nie jest ona jednak pozbawiona wad. Niektóre są dyskusyjne, inne dość oczywiste.

Oczywistą wadą i dość powszechnym problemem jest wypalanie się ekranu. Podobnie jak w przypadku qled tv, telewizory oled można kupić tylko w dużych rozmiarach, zaczynających się często od 55 cali. Nie należą one do najtańszych, bo sprzęty w OLED są jednymi z najdroższych na rynku.

QLED TV – czym jest technologia QLED?

Telewizor QLED to tak naprawdę bliższy brat technologii LED niż OLED. QLED wykorzystuje technologię kropek kwantowych. Dzięki temu gwarantuje wysoki kontrast i bardzo naturalne kolory. Oglądając telewizję czujesz się więc jeszcze bardziej jak w wymiarze 3D. Ta technologia zarezerwowana jest dla firmy Samsung. QLED 2020 w przeciwieństwie do swoich konkurentów charakteryzuje się bardzo dużą jasnością. To okazuje się być bardzo dużą zaletą, jeśli oglądasz telewizję w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu lub w HDR. To, co wyróżnia telewizory Samsung QLED 2020 od tych w OLED to też bardziej przystępna cena i dłuższa żywotność. Rozpiętość rozmiarów jest też trochę większa.

Rozmiar ekranu – jak największy?

Będzie miał on wpływ na komfort Twojego oglądania, a w zależności od wybranej technologii czy rozdzielczości, także na jakość obrazu.

Zakładając, że nie korzystasz już z przestarzałej technologii HD Ready, Twój telewizor będzie w technologii Full HD lub 4K. Sprawdź, jak obliczyć właściwy rozmiar telewizora do pomieszczenia:

 – Full HD – każdy cal mnoży się tu przez ok, 4-4,5 cm. Jeśli więc odległość od łóżka czy kanapy wynosi niewiele ponad dwa metry, idealny będzie telewizor Samsung 55 cali QLED czy inny 55-calowy w technologii OLED czy LED.

 – 4 K – w jej przypadku cal mnoży się przez 2 cm. Wiesz co to oznacza? Przy takiej samej odległości od łóżka czy kanapy, możesz sobie pozwolić na większy, nawet dwukrotnie, telewizor. Pamiętaj jeszcze o tym, że o ile do salonu ciut większy telewizor może być kuszący, w sypialni, w której masz komfortowo wypoczywać i która jest często bardziej zacieniona niż salon, lepiej sprawdzić się może mniejszy sprzęt. Do sypialni standardowych rozmiarów optymalny jest właśnie telewizor Samsung 55 cali QLED w technologii 4K albo Sony, Philips czy innych znanych marek w technologiach LED czy OLED.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Boom aplikacji wspierających biznes osób czarnoskórych

W wyniku demonstracji w USA coraz więcej osób chce wspierać lokalne firmy prowadzone przez ...

ExCEED – organiczna „Dolina Krzemowa” na mapie Polski

W Politechnice Śląskiej powstaje Centrum Doskonałości w Elektronice Organicznej jako strategiczny punkt rozwoju nauki ...

Legenda boksu Manny Pacquiao stworzy własną kryptowalutę Pac

Token Pac będzie notowany na singapurskiej giełdzie kryptowalut GCOX (Global Crypto Offering Exchange). Za ...

Firma ze Szczecina kreuje gwiazdy i sceny w Hollywood

Plum Research, rodzima firma specjalizująca się w analizie danych dotyczących oglądalności dla gigantów kina ...

Przełom w terapii nowotworowej?

Jednym z głównych czynników stresowych indukujących proces kancerogenezy jest niedotlenienie komórek nowotworowych ze względu ...

Wirus nie zatrzyma „Cyberpunka 2077”. Powstaje w domach

Producent gier deklaruje, że tak długo jak będzie tego wymagała sytuacja, cała jego załoga ...