LED, QLED czy OLED – jaką technologię wybrać?

Sprawdź, czy w Twoim domu lepiej sprawdzą się telewizory QLED, OLED, a może klasyczne LED.

Technologia LED

To najbardziej znana technologia. Jeszcze kilka lat temu była obecna we wszystkich telewizorach. Mimo że ma już swoje lata, nie należy odkładać jej „do lamusa”. W pewnych aspektach może być nawet lepsza od bardziej nowoczesnych technologii. Telewizory z tą technologią mają ciekłokrystaliczne ekrany i diody LED.

Obraz jest w nich bardzo przyzwoitej jakości i są one zdecydowanie tańsze niż telewizory QLED czy OLED. Ich największą zaletą jest jednak to, że możesz kupić je nawet w małych rozmiarach. Sprzęty w technologii OLED czy QLED 2020 zaczynają się zazwyczaj powyżej 50 cali. LED, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, gorzej się jednak prezentuje w przypadku widzenia kątowego, gdzie może dojść do degradacji kolorów czy zniekształcenia obrazu. Telewizory w tej technologii wolniej też reagują na zmiany niż telewizor qled czy led. Zdecydowanie wygrywają one za to wśród miłośników gier. LED ma większą jasność obrazu niż OLED i QLED 2020 oraz niższy czas przetwarzania sygnału przez ekran.

Technologia OLED

Ekrany są w niej wykonane z diod z polifenylenowinylenu. Podobnie jak telewizory qled, ta technologia charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, żywymi barwami, a także głęboką czernią. Co ją wyróżnia od LED to też szeroki kąt widzenia. Obraz nie rozmazuje się więc i nie zanika niezależnie od Twojego punktu siedzenia na kanapie. Do tego w przypadku OLED możesz liczyć na bardzo szybki czas reakcji.

Nie jest ona jednak pozbawiona wad. Niektóre są dyskusyjne, inne dość oczywiste.

Oczywistą wadą i dość powszechnym problemem jest wypalanie się ekranu. Podobnie jak w przypadku qled tv, telewizory oled można kupić tylko w dużych rozmiarach, zaczynających się często od 55 cali. Nie należą one do najtańszych, bo sprzęty w OLED są jednymi z najdroższych na rynku.

QLED TV – czym jest technologia QLED?

Telewizor QLED to tak naprawdę bliższy brat technologii LED niż OLED. QLED wykorzystuje technologię kropek kwantowych. Dzięki temu gwarantuje wysoki kontrast i bardzo naturalne kolory. Oglądając telewizję czujesz się więc jeszcze bardziej jak w wymiarze 3D. Ta technologia zarezerwowana jest dla firmy Samsung. QLED 2020 w przeciwieństwie do swoich konkurentów charakteryzuje się bardzo dużą jasnością. To okazuje się być bardzo dużą zaletą, jeśli oglądasz telewizję w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu lub w HDR. To, co wyróżnia telewizory Samsung QLED 2020 od tych w OLED to też bardziej przystępna cena i dłuższa żywotność. Rozpiętość rozmiarów jest też trochę większa.

Rozmiar ekranu – jak największy?

Będzie miał on wpływ na komfort Twojego oglądania, a w zależności od wybranej technologii czy rozdzielczości, także na jakość obrazu.

Zakładając, że nie korzystasz już z przestarzałej technologii HD Ready, Twój telewizor będzie w technologii Full HD lub 4K. Sprawdź, jak obliczyć właściwy rozmiar telewizora do pomieszczenia:

 – Full HD – każdy cal mnoży się tu przez ok, 4-4,5 cm. Jeśli więc odległość od łóżka czy kanapy wynosi niewiele ponad dwa metry, idealny będzie telewizor Samsung 55 cali QLED czy inny 55-calowy w technologii OLED czy LED.

 – 4 K – w jej przypadku cal mnoży się przez 2 cm. Wiesz co to oznacza? Przy takiej samej odległości od łóżka czy kanapy, możesz sobie pozwolić na większy, nawet dwukrotnie, telewizor. Pamiętaj jeszcze o tym, że o ile do salonu ciut większy telewizor może być kuszący, w sypialni, w której masz komfortowo wypoczywać i która jest często bardziej zacieniona niż salon, lepiej sprawdzić się może mniejszy sprzęt. Do sypialni standardowych rozmiarów optymalny jest właśnie telewizor Samsung 55 cali QLED w technologii 4K albo Sony, Philips czy innych znanych marek w technologiach LED czy OLED.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Czołgi z gry komputerowej wyjeżdżają do realu

Fani sieciowej gry „World of Tanks” teraz będą mogli toczyć pancerne bitwy offline. Rozgrywka ...

Alicja Rytel: Jakie wyzwania prawne rodzi sztuczna inteligencja

Korzystanie z tzw. „sztucznej inteligencji” generuje szereg problemów prawnych, które dotychczas nie zostały uregulowane. ...

Youtube ma problem. Nestle i inne firmy wycofują reklamy

Wielkie korporacje wycofują kampanie reklamowe z YouTube z powodu obaw związanych z pedofilskimi treściami ...

W CD Projekt uderzyli psychofani? Coraz więcej cyberataków w branży gier

Warszawski producent „Wiedźmina” i „Cyberpunka 2077” padł ofiarą hakerów-szantażystów. Czy chodzi o okup? Nie ...

Programiści z Wrocławia pomagają śledzić zwierzęta w Norwegii

Rozwiązania startupu DO OK z grupy najszybciej rozwijających się technologicznych firm w naszym regionie ...

Polsce ucieka wielka szansa na lek na Covid-19

Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi. ...