Strategiczna inwestycja Orange w centrum Polski

Warsaw Data Hub, czyli nowoczesne centrum przetwarzania danych buduje w podwarszawskich Łazach największy w kraju operator telekomunikacyjny – Orange Polska. Obiekt ten obsłuży pierwszych klientów jesienią 2021 roku.

Życie społeczne i gospodarcze w coraz większym stopniu przenosi się do sieci. Zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa oraz administracja państwowa wytwarzają i przesyłają coraz więcej danych poprzez coraz szybszą sieć dostępu do internetu. Coraz częściej decydują się a ich przechowywanie nie tylko na własnym serwerze, komputerze, czy smartfonie, ale także w tzw. chmurze obliczeniowej, czyli na dyskach technicznych partnerów. Zjawiska te wymagają odpowiedniej infrastruktury.

Nie bez powodu na świecie, w tym w Polsce przybywa budynków, które kryją wewnątrz odpowiednio chronione i chłodzone serwerownie. Prognozy firmy analitycznej PMR mówią, że w latach 2020-2025 zasoby polskiego rynku centrów przetwarzania danych podwoją się.

Choć działa na nim kilku dużych graczy, to na razie jest on silnie rozdrobniony. Dominują na nim małe obiekty, o powierzchni kolokacyjnej netto (przeznaczonej na serwery) poniżej 200 metrów kwadratowych. W sumie zaś w końcu tego roku w Polsce działać będą obiekty o łącznej powierzchni kolokacyjnej około 100 tysięcy metrów kwadratowych – szacują eksperci.

W powyższe trendy wpisuje się najnowsza inwestycja Orange Polska. Chodzi o zespół centrów przetwarzania danych w środku kraju: w Łazach (powiat piaseczyński, gmina Lesznowola). Na zlecenie telekomu obiekt nazwany Warsaw Data Hub zbuduje firma Warbud. Pierwsi klienci będą mogli korzystać usług hubu jesienią 2021 roku – zapowiada Orange.

– Zapotrzebowanie rynkowe na nowoczesne data centers stale rośnie. Naszym zdaniem ten trend będzie się utrzymywał, zwłaszcza w kontekście przyspieszonej cyfryzacji wielu dziedzin biznesu i radykalnego wzrostu transferu danych w sieci, któremu sprzyja także wprowadzanie standardu 5G – uważa Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Z punktu widzenia Orange Polska obiekt będzie miał strategiczne znaczenie. Znajdą się tam zarówno własne systemy telekomu, jak i miejsce dla klientów biznesowych.

Jak tłumaczy operator, jego intencją jest przeniesienie głównych systemów i platform telekomunikacyjnych z centrum Warszawy na obrzeża, do nowoczesnego, efektywnego energetycznie obiektu. Telekom chce również przygotować infrastrukturę pod rosnący ruch w sieci, a obiekt w Łazach i jego stopniowa rozbudowa zapewnią Orange tę możliwość.

Łazy będą czwartym centrum przetwarzania danych Orange Polska w kraju. Usytuowanie Warsaw Data Hub nie jest przypadkowe. Powstaje blisko najważniejszego węzła biznesowego i logistycznego w Polsce.

– Powstaje tu 1600 metrów kwadratowych  bezpiecznej i nowoczesnej przestrzeni dla naszych klientów biznesowych, ale też dla najistotniejszych systemów telekomunikacyjnych i informatycznych samego Orange. Pozwoli to znacząco wzbogacić naszą ofertę kolokacyjną, usług sieciowych i chmurowych. Rozbudowując nasz potencjał, pamiętamy o środowisku. Centrum w Łazach będzie m. in. wyposażone w  instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MW – wyjaśnia Julien Ducarroz.

Kolokacja to obecnie najbardziej rozpowszechniona usługa centrów przetwarzania danych. Usługi kolokacyjne polegają na udostępnianiu specjalnie przygotowanej przestrzeni, w której można umieścić infrastrukturę IT, a jednocześnie mieć zagwarantowane określone parametry środowiskowe, ciągłość zasilania, stały monitoring oraz wysokie standardy bezpieczeństwa fizycznego i technologicznego. Właściciele centrów przetwarzania danych liczą, że firmy będą sięgały po coraz szerszy wachlarz usług.

Jak podaje  Orange,  hub w Łazach zajmie w sumie 6,7 tysiąca metrów kwadratowych. Telekomunikacyjna grupa obiecuje, że będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa i rozwiązań proekologicznych, jak np. stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dla znawców: projekt i budowa Warsaw Data Hub będzie podlegała certyfikacji zgodnie z normą EN 50600 klasa 3.

Hub wyposażony zostanie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego i technicznego. Zasilany będzie z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych. Każda z czterech komór posiadać będzie własny agregat z zapasem paliwa, pozwalającym na 72 godzin pracy bez przerwy. Każda z komór stanowić będzie także niezależny „byt” technologiczny, z własnymi systemami: zasilania energetycznego, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej. Dla zagwarantowania najwyższego bezpieczeństwa przeciwpożarowego wykorzystano zaawansowane systemy wczesnej detekcji pożaru oraz system gaszenia gazem.

Budynek chroniony będzie przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. technologie laserowe i biometryczne, ochronę fizyczną, a całość infrastruktury technicznej nadzorowana będzie przez system monitorowania środowiska technicznego i dyżurnych centrum utrzymania, nadzorujących Warsaw Data Hub w trybie 24 godziny przez 7 dni w tygodniu (24/7).

Materiał powstał we współpracy z Orange Polska

 

Mogą Ci się również spodobać

Polskie słomki z drukarki 3D na ratunek planecie

Słomki, choć to tylko 0,03 proc. zanieczyszczenia plastikiem, stały się symbolem problemu z jednorazowymi ...

„100 innowacji stulecia”. Azotek galu z Polski odmieni motoryzację

Innowacje materiałowe to jedna ze specjalności polskich startupów i naukowców. Lista rozwiązań obejmuje m.in. ...

Inteligencja wchodzi do polskich domów

Coraz chętniej instalujemy różnego rodzaju czujniki, alarmy i systemy sterowania zintegrowane z naszymi smartfonami. ...

Premiera flagowca Samsunga. Ma najpotężniejszy aparat na rynku

We wtorek 11 lutego w San Francisco debiutuje topowy model smartfona z serii Galaxy ...

Pomógł koronawirus. Branża gier już większa od filmowej i sportowej

Przychody producentów gier wideo wzrosły w 2020 o 20 proc., do 179,7 mld dolarów ...