Dyski ssd czym są, czym się różnią od hdd?

Dyski SSD, czym są? Dyski SSD z pewnością podbijają rynek. Szybka praca, kompaktowe rozmiary sprawiają, że nowy produkt jest poszukiwany w różnych dziedzinach. Na przykład taki dysk jest idealny do sprzętu mobilnego ze względu na minimalne zużycie energii. Dysk SSD to urządzenie półprzewodnikowe. To jest zestaw mikroukładów znajdujących się na jednej płytce. W rzeczywistości działają jak pamięć USB, ale są znacznie szybsze, trwalsze i bardziej niezawodne. Czym się różnią od HDD? Mniejsze, szybsze, droższe: dyski SSD stały się alternatywą dla klasycznych dysków twardych HDD.

Co wybrać: SSD czy HDD?

Należy porównać oba typy napędów i znaleźć zalety każdego typu urządzenia.

Czym się różnią SSD od HDD?

Zasada działania dla urządzeń SSD i HDD jest zupełnie inna i ma to związek z ich różną strukturą.

  • W skład standardowych dysków twardych hdd wchodzi najczęściej jeden dysk magnetyczny oraz głowica odczytująca. W czasie pracy taki dysk się obraca, natomiast zamontowana na dźwigni głowica czytająca przesuwa się po dysku i odczytuje wszystkie zapisane na nim dane informacyjne.
  • Dysk SSD jest złożony z dużej ilości oddzielnych dysków Flash. Co trzeba o nich wiedzieć? Są one wmontowane w dysk podobnie jak w pendrive’ach USB. Co to oznacza? Otóż, dysk SSD nie posiada ruchomych części mechanicznych.

Jeśli nie można zdecydować, co jest lepsze – dyski HDD lub dyski SSD, warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego urządzenia.

Zalety dysku SSD

Czym się różnią od hdd? Wygląda na to, że od kilku lat dyski SSD zdecydowanie wyprzedzają klasyczne dyski twarde pod każdym względem.Taki układ można zainstalować na płycie głównej systemu, na karcie PCI lub w specjalnym gnieździe. Pierwsza opcja jest odpowiednia dla ultrabooków lub małych laptopów, druga dla stacjonarnych komputerów, a trzecia dla laptopów.

Wynika to z dużej liczby zalet SSD:

  • Jak wspomniano, dyski SSD nie mają części mechanicznych, dzięki czemu są trwalsze niż dyski twarde.Takie urządzenia mogą nawet bez problemów przetrwać upadki (w większości przypadków). Podczas gdy w przypadku dysku twardego HDD najprawdopodobniej doprowadzi to do uszkodzenia i utraty danych.
  • Ze względu na brak części mechanicznych dyski SSD są praktycznie bezgłośne. Natomiast dysk twardy stale emituje pewne dźwięki podczas pracy. Ten hałas jest szczególnie zauważalny w laptopach i cienkich komputerach PC.
  • Najważniejsza zaleta dysków SSD: są one znacznie szybsze niż klasyczne dyski twarde. Dzięki temu komputery i laptopy z dyskami SSD mogą uruchamiać się około dwa razy szybciej niż klasyczne dyski twarde hdd. Programy i pliki będą otwierać się 4 razy szybciej, więc różnica w objętości między dyskami jest znaczna. System operacyjny załaduje się w kilka sekund, kopiowanie plików zajmie około 5–10 minut, a nie godzin.

Czym jeszcze się różnią od hdd? Ostatnią zaletą urządzeń SSD nad klasycznym dyskiem twardym jest niewielka waga i niskie zużycie energii.To sprawia, że są szczególnie interesujące dla aplikacji mobilnych, ponieważ wydłuża ich żywotność baterii. Działanie dysku twardego można porównać do odtwarzania melodii z płyty winylowej. Początkowo dyski twarde korzystały z większej pojemności. Ale ponieważ branża IT aktywnie się rozwija, teraz jest to kwestia kontrowersyjna.

Zalety dysku twardego HDD

Nowoczesne dyski SSD poza licznymi zaletami posiadają pewne wady. Warto pokazać, na czym one polegają.

  • Dyski twarde HDD są bardziej ekonomiczne do zakupu, po prostu mają niższą cenę niż dyski SSD.
  • Dyski twarde zabezpieczają dużo więcej miejsca do przechowywania. W tym przypadku dopuszczalne są woluminy do 10 TB, natomiast dyski SSD posiadają ograniczenia do 2 TB.
  • W przypadku utracenia danych na dysku twardym HDD, istnieje możliwość ich odzyskania przy wykorzystaniu określonych narzędzi. Natomiast, jeśli chodzi o dyski SSD odzyskanie posiadanych danych informacyjnych okazuje się dość skomplikowane. Ważne! Obecnie istnieje możliwość korzystania z dysków SSHD, które posiadają cechy dysków HDD oraz szybkość dysku SSD.

Podsumowanie

Gdy znane są zalety i wady każdego urządzenia, wybór należy do kupującego. Więcej na temat różnic między dyskami SSD i HDD można przeczytać na stronie Ceneo.pl. Podsumowując, można by stwierdzić, że modele HDD są już przebrzmiałe. Jednocześnie są odpowiednie dla tych, którzy nie mają dużego budżetu na aktualizację, muszą przechowywać dużo muzyki, programów i filmów, a także dla przeciętnych użytkowników, którzy używają komputera do rozrywki.

Dyski SSD są odpowiednie dla tych, którzy pracują przy przetwarzaniu zdjęć, edycji wideo i tworzeniu dźwięku, a także dla tych, którzy lubią podróżować i ciągle nie siedzą w bezruchu. Podczas uaktualniania komputera w celu uzyskania maksymalnej wydajności należy wybrać dyski półprzewodnikowe SSD, to na nich należy zainstalować system operacyjny i gry.

Materiał Promocyjny

 

Mogą Ci się również spodobać

Laptop od Lenovo dla biznesmena i gracza

Lider sprzedaży komputerów na świecie wprowadza na nasz rynek swój najnowszy produkt ultrabook ThinkPad ...

Ninja, jedi, konsjerż weekendowej radości. Czy firmy oszalały?

Jak przyciągnąć talenty do pracy w spółkach technologicznych? Można zaoferować im nietypowe stanowisko, którego ...

AI wykryje, gdzie uderzy piorun

Dzięki standardowym danym ze stacji meteorologicznych algorytm sztucznej inteligencji potrafi przewidzieć, gdzie i z ...

Twórca PlayStation tworzy postcovidowe roboty

Ken Kutaragi to twórca najbardziej znanego narzędzia do cyfrowej rozrywki – PlayStation. Autor sukcesu ...

Klęska handlowego giganta. SMS-y zawiodły

Amerykańska sieć handlowa Walmart postanowiła zrezygnować z eksperymentalnej usługi Jet black, która oferowała spersonalizowane ...

Cyberatak na armię Izraela. „Piękne kobiety” w akcji

Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się ...