Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja

Amerykańska armia testuje miniaturowe, ważące mniej niż 33 gramy drony. Wszędzie wlecą, wszystko dojrzą, ostrzegą o zasadzce, a i jak takiego malucha zestrzelić?

Publikacja: 23.06.2019 22:43

Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja

Foto: Bloomberg

Amerykańska armia rozpoczęła testy najnowocześniejszych, miniaturowych dronów, które mają być wsparciem dla piechoty. 82 Dywizja Powietrznodesantowa sprawdza je na terenie poligonu w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

CZYTAJ TAKŻE: Roje Walkirii to przełom w lotniczej wojnie

– To początek ery, w której każdy oddział będzie mógł dojrzeć to, co teraz jest poza zasięgiem jego wzroku – powiedział Nathan Heslink, zajmujący się programem zakupu specjalistycznego wyposażenia dla żołnierzy. Drony PD-100 Black Hornet III Nano mają w czasie rzeczywistym pokazywać dokładnie, co się dzieje daleko od pozycji piechoty. Pozwoli na zlikwidowanie tzw. martwej strefy, gdzie może dojść do zasadzki i niespodziewanego ataku – pisze portal military.com. Żołnierze będą mieli możliwość szybkiej reakcji i będą bezpieczniejsi na polu walki.

„Żołnierze przeszli już szkolenie z systemu operacyjnego i kierowali dronem, realizując różne scenariusze” – poinformowało dowództwo Fort Bragg. Pierwsze testy wypadły pozytywnie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski dron nie zabije, a tylko oślepi i powali

W lutym tego roku Dowództwo Zamówień amerykańskich wojsk lądowych podpisało ze spółką FLIR Systems umowę o wartości 39,6 mln dolarów (ok. 148 mln zł) na dostawę miniaturowych bezzałogowych statków latających PD-100 Black Hornet III Nano. Już w kwietniu 2400 miniaturowych, mieszczących się w kieszeni bezzałogowców trafiło do użytkowników.

PD-100 Black Hornet (czyli Czarny Szerszeń) to indywidualny – przypisany do konkretnego żołnierza miniaturowy Bezzałogowy System Powietrzny (BSP) przeznaczony do prowadzenia bliskiego rozpoznania. Black Hornet jest najmniejszym tego typu rozwiązaniem technicznym dostępnym na rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Sławomir Huczała: Nadchodzi boom na dronoidy

BSP Black Hornet zostały skonstruowany przez norweską firmę Prox Dynamics, a obecnie sprzedaje go spółka FLIR Systems, która trzy lata temu przejęła Prox Dynamics. Prawdopodobnie obecnie lata ponad 8 tys. dronów Black Hornet w różnych krajach i różnych jednostkach. Jego obsługa jest prosta i nie wymaga skomplikowanych treningów czy specjalnych umiejętności. Podstawowe szkolenie operatora zestawu trwa zaledwie 2 dni.

Dodatkowymi atutami drona są jego rozmiary. Jest on naprawdę „kieszonkowy” – ma długość 168 mm, średnicę wirnika 123 mm i masę 33 gramów. Przy tym wyposażony jest w kamerę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym lub zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Może lecieć autonomicznie, po wcześniej zaprogramowanej trasie z wykorzystaniem danych GPS lub być sterowany podczas lotu przez operatora z ziemi. Może latać bez przerwy przez 25 minut z prędkością 18 km/h i dostarczać obrazy z odległości ponad 2 kilometrów.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą jak Hulk. Zyskają na sile już od 2020 r.

Przygotowanie do startu miniaturowego drona zajmuje zwykle od 30 do 120 sekund. „Black Hornet jest odporny na wiatr o sile do 10 m/s oraz na lekkie opady deszczu. Może pracować w temperaturach od -10°C do +43°C oraz przy wilgotności powietrza od 10 do 90 proc.” – deklaruje jego producent.

Amerykańska armia rozpoczęła testy najnowocześniejszych, miniaturowych dronów, które mają być wsparciem dla piechoty. 82 Dywizja Powietrznodesantowa sprawdza je na terenie poligonu w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

CZYTAJ TAKŻE: Roje Walkirii to przełom w lotniczej wojnie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstał nowy humanoidalny robot. Jest „przerażająco sprawny” i bardziej ludzki
Technologie
Zaskakujące doniesienia o ciążach „z Ozempicu”. To również lek na niepłodność?
Technologie
Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów
Technologie
Student z trzema rękami. Wpadka Uniwersytetu Gdańskiego
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę