Twoja twarz brzmi znajomo, czyli blisko totalnej inwigilacji

Chiński system rozpoznawania twarzy okazał się tak skuteczny, że władze zdecydowały się na kontrolowanie za pomocą specjalnych kamer także śmietników i mieszkań komunalnych.

Publikacja: 04.08.2019 17:58

Chiński system będzie miał imponujące możliwości identyfikacji

Chiński system będzie miał imponujące możliwości identyfikacji

Foto: Systemy do inwigilacji najlepiej rozwinięte są w Chinach. Bloomberg

Kamery wyposażone w sztuczną inteligencję (AI) do rozpoznawania twarzy będą nadzorować w Pekinie program sortowania śmieci oraz sprawdzać, czy nikt nielegalnie nie podnajmuje mieszkań komunalnych, dofinansowywanych przez władze.

CZYTAJ TAKŻE: USA biorą się za chińskie spółki od inwigilacji

Według państwowej agencji prasowej Xinhua w Pekinie zautomatyzowane bramy wjazdowe z technologią skanowania twarzy zostały zainstalowane już na terenie 13 osiedli mieszkań komunalnych. Do końca października tego roku nowy system obejmie wszystkie 59 osiedli tego typu znajdujące się w stolicy Chin. Władze zarzekają się, że nie chodzi o szykanowanie kogokolwiek, ale o bezpieczeństwo i uczciwość, ponieważ mieszkania socjalne są przeznaczone dla najuboższych i subsydiowane przez państwo.

Natomiast w stołecznej dzielnicy Xicheng pojawiły się pojemniki na śmieci, do których można wrzucać worki z odpadkami dopiero po zeskanowaniu twarzy. Każdy z 26 pojemników ma kamerę i będzie rejestrował i sprawdzał, czy wyrzucający jest mieszkańcem okolicznych domów i czy wrzuca śmieci do odpowiednich pojemników. Za pomocą komend głosowych można natychmiast upomnieć obywatela.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny prześwietlają smartfony turystom

W Szanghaju za niewłaściwe usuwanie śmieci grozi wysoka grzywna i obniżenie ratingu w tzw. systemie oceny obywateli. Za „dobre” postępowanie z odpadami można dostać punkty bonusowe czy darmowe bilety autobusowe.

Chiński system monitoringu zasilany AI rozpoznającą twarze już jest ogromny, a przewiduje się, że do 2020 roku uruchomionych zostanie w sumie ponad 600 mln kontrolowanych przez AI kamer. Będzie zdolny nie tylko do śledzenia mieszkańców, ale także identyfikowania, jakim samochodem się poruszają, a nawet, kim są ich przyjaciele.

CZYTAJ TAKŻE: Maszyna wykrywająca korupcję okazała się zbyt skuteczna

Rząd wykorzystuje kamery CCTV także do namierzania poszukiwanych osób. W 2016 roku w 50 miastach Chin zaczął działać system monitoringu o nazwie Xue Liang, czyli Bystre Oko, który bacznie przygląda się mieszkańcom, rejestrując wszystkie ich „przewinienia”. Ma być wsparciem dla policji i sił porządkowych. Jak dotąd jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów chińskiego systemu jest zatrzymanie w kwietniu zeszłego roku mężczyzny, którego system „wyłuskał” w tłumie 60 tys. osób na koncercie popularnego piosenkarza Jacky Cheunga w mieście Nanchang w południowych Chinach. Mężczyzna był poszukiwany za „przestępstwa gospodarcze” – zalegał z zapłatą ok. 17,2 tys. dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: System rozpoznawania twarzy ochroni Taylor Swift przed stalkerami

Jednak nie tylko chińskie władze korzystają z systemu rozpoznawania twarzy. Technikę regularnie stosuje na koncertach piosenkarka Taylor Swift. Ma ona pomóc w wyłapaniu z tłumu stalkerów. Piosenkarka wielokrotnie występowała o zakazy zbliżania się dla osób, które nękały ją w sieci i w realu.

CZYTAJ TAKŻE: Policja nie będzie już rozpoznawać twarzy

W USA monitoring z funkcją rozpoznawania twarzy budzi coraz większy opór. San Francisco jako pierwsze miasto wprowadziło jego zakaz w miejscach publicznych. Nad podobnym zakazem pracują także Oakland w Kalifornii i Somerville w Massachusetts.

Według władz San Francisco tego typu monitoring przynosi więcej strat niż korzyści. Zagraża prawom cywilnym i swobodom obywatelskim i służy do profilowania obywateli ze względu na rasę, płeć lub orientację seksualną. Poza tym system rozpoznawania twarzy jest wciąż mocno niedoskonały i źle radzi sobie z identyfikacją kobiecych twarzy i osób o ciemniejszej karnacji. To może doprowadzić do zatrzymania i oskarżenia niewinnej osoby. Według władz San Francisco nie warto znosić prawa do prywatności dla złudnego poczucia bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze miasto wolne od monitoringu ze skanowaniem twarzy

Kamery wyposażone w sztuczną inteligencję (AI) do rozpoznawania twarzy będą nadzorować w Pekinie program sortowania śmieci oraz sprawdzać, czy nikt nielegalnie nie podnajmuje mieszkań komunalnych, dofinansowywanych przez władze.

CZYTAJ TAKŻE: USA biorą się za chińskie spółki od inwigilacji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstał nowy humanoidalny robot. Jest „przerażająco sprawny” i bardziej ludzki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Technologie
Zaskakujące doniesienia o ciążach „z Ozempicu”. To również lek na niepłodność?
Technologie
Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów
Technologie
Student z trzema rękami. Wpadka Uniwersytetu Gdańskiego
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę