Bateria kwantowa, która nigdy się nie rozładuje

Shutterstock

Naukowcy przedstawili projekt baterii kwantowej, która pozwoli na zasilanie urządzeń w skali nano. Teoretycznie pozwala ona na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność.

Istnieje możliwość, że bateria litowo-jonowa, za którą trzech naukowców dostało w tym roku nagrodę Nobla, powoli przechodzi do historii. Naukowcy z Uniwersytetu Alberty oraz Uniwersytetu w Toronto ogłosili właśnie, że opracowali projekt bezstratnej ekscytonicznej baterii kwantowej, czyli takiej, która czerpie energię bezpośrednio z fotonów, podczas ich absorpcji przez elektron.

Taka bateria teoretycznie pozwala na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność. Autorzy twierdzą, że powstanie takiego akumulatora jest w zasięgu ręki.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w bateriach. Teraz w kółko możesz gadać i jeździć

Te malutkie baterie kwantowe, znacznie mniejsze od ich tradycyjnych odpowiedników, mogłyby być wykorzystane do zasilania różnorodnych urządzeń kwantowych w skali nano, w tym komputerów kwantowych.

Cały problem z tą baterią polega stworzeniu takiego urządzenia, które pozwoli na bezstratne przechowywanie energii ekscytonicznej. Gabriel Hanna, główny autor badania wyjaśnia, że można to osiągnąć: „Kluczem jest przygotowanie tej sieci kwantowej w tzw. stanie ciemnym”, czyli dosłownie w ciemności. Wówczas otwarty model sieci kwantowej o wysokiej symetrii strukturalnej, który wykorzystywany jest jako platforma do przechowywania energii, nie może wymieniać energii z otoczeniem i staje się odporny na straty energii. Hanna tłumaczy, że energia zgromadzona w akumulatorze może być rozładowana na żądanie poprzez kontrolowany sposób przerwania symetrii strukturalnej sieci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pokaż mi swoje urządzenie, a powiem Ci, kim jesteś

Ostrożności w udostępnianiu danych o sobie nigdy za wiele – ale są sytuacje gdy ...

CreativeForge Games ma problem. Pracownicy uciekają

Studio CreativeForge Games straciło sporą część załogi. Notowania na giełdzie załamały się. W środę ...

Nowa dyscyplina olimpijska? Stoją za nią ogromne pieniądze

Gry wideo w wykonaniu profesjonalistów to już nie zabawa, ale potężny biznes. Wygląda na ...

Startupy 2019. Studenci nauczą się zaglądać do brzucha

Laparo stworzył pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, który może zrewolucjonizować obszar tzw. chirurgii minimalnie ...

Facebook „epicentrum dezinformacji”. Sprząta go 35 tys. osób

Facebook zabrał się na poważnie do sprzątania platformy. Tylko od października do końca grudnia ...

OK, Google, kup 5 kg ziemniaków

Polacy będą mogli robić zakupy spożywcze za pośrednictwem asystenta głosowego. Wystartowała testowa wersja nowej ...