W najbardziej ambitnym projekcie, jaki kiedykolwiek próbowano zrealizować, komputer został ustawiony do pracy, aby uzupełnić niedokończoną 10. symfonię Ludviga van Beethovena.
Sztuczna inteligencja od dawna jest w stanie konkurować z ludzkim umysłem w szachach lub rozwiązywać złożone problemy matematyczne. Jednak muzykolodzy i programiści komputerowi w Niemczech próbują udowodnić, że potrafi ona także naśladować geniusza.
Z okazji 250. rocznicy urodzin Beethovena w niemieckim Bonn publicznie zostanie wykonana symfonia, nad którą kompozytor pracował w ostatnich latach życia.
Gerhard von Breuning, przyjaciel kompozytora, pisał, że dzieła Beethovena będzie jeszcze wybitniejsze od słynnej 9. symfonii.
Beethoven pozostawił po sobie tylko kilka szkiców tego, co planował. Dzięki wykorzystaniu komputera, ma powstać pełne dzieło.
– Geniuszu nie da się w pełni odtworzyć, tym bardziej, jeśli chodzi o późny okres twórczości Beethovena – mówi Christine Siegert szefowa Muzeum Beethovena w Bonn i jedna z osób zaangażowanych w projekt.
– Myślę, że celem projektu powinno być połączenie istniejących fragmentów muzycznych Beethovena w spójny przekaz. To dość trudne, a jeśli ten projekt sobie z tym poradzi, będzie to niesamowite osiągnięcie – dodała.
Założenie jest takie, że komputer będzie pisał muzykę, a człowiek-kompozytor będzie ją aranżował.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.