Komputer uzupełni niedokończoną symfonię Beethovena

AFP

W najbardziej ambitnym projekcie, jaki kiedykolwiek próbowano zrealizować, komputer został ustawiony do pracy, aby uzupełnić niedokończoną 10. symfonię Ludviga van Beethovena.

Sztuczna inteligencja od dawna jest w stanie konkurować z ludzkim umysłem w szachach lub rozwiązywać złożone problemy matematyczne. Jednak muzykolodzy i programiści komputerowi w Niemczech próbują udowodnić, że potrafi ona także naśladować geniusza.

Z okazji 250. rocznicy urodzin Beethovena w niemieckim Bonn publicznie zostanie wykonana symfonia, nad którą kompozytor pracował w ostatnich latach życia.

Gerhard von Breuning, przyjaciel kompozytora, pisał, że dzieła Beethovena będzie jeszcze wybitniejsze od słynnej 9. symfonii.

Beethoven pozostawił po sobie tylko kilka szkiców tego, co planował. Dzięki wykorzystaniu komputera, ma powstać pełne dzieło.

– Geniuszu nie da się w pełni odtworzyć, tym bardziej, jeśli chodzi o późny okres twórczości Beethovena – mówi Christine Siegert szefowa Muzeum Beethovena w Bonn i jedna z osób zaangażowanych w projekt.

– Myślę, że celem projektu powinno być połączenie istniejących fragmentów muzycznych Beethovena w spójny przekaz. To dość trudne, a jeśli ten projekt sobie z tym poradzi, będzie to niesamowite osiągnięcie – dodała.

Założenie jest takie, że komputer będzie pisał muzykę, a człowiek-kompozytor będzie ją aranżował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To miała być rewolucja w płatnościach. Wielki falstart Facebooka

Należący do Facebooka komunikator WhatsApp miał umożliwiać dokonywanie płatności. Jednak głośna premiera usługi WhatsApp ...

Noc Innowacji – najnowocześniejsze miejsca w Polsce do zobaczenia „od kuchni”

Zastanawialiście się kiedyś, jak rozmawia się z robotem? Jak wygląda cyfrowe studio telewizyjne dostosowane ...

Fabryki przeniosą się w kosmos. To tylko kwestia czasu

Na Ziemi w najbliższym czasie pojawić się mogą problemy z brakiem surowców. Rozwiązaniem tych ...

Czy król kryptowalut wyjdzie z dołka?

Analitycy prognozują w tym roku wzrost liczby inwestujących w bitcoina i to nie tylko ...

SpaceX ma kłopoty. Była stażystka oskarża firmę Elona Muska

Była stażystka SpaceX Elona Muska pozwała firmę. Kobieta twierdzi, że nie przedłużono z nią ...

Nc+ przejmuje Kino Świat, dystrybutora „Kleru”

ITI Neovision, właściciel platformy satelitarnej NC+ kontrolowany przez francuski koncern Vivendi, przejmie kontrolę nad ...