Indie wyślą w kosmos robota-kobietę

AFP

Indie planują wysłać w kosmos „kobiecego” robota humanoidalnego o nazwie Vyommitra. Bezzałogowa misja może być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Kailasavadivoo Sivan, szef narodowej agencji kosmicznej przekazał, że stworzony robot jest „półhumanoidalny”, ponieważ nie posiada nóg. Dodał, że robot jest „kobietą” i może komunikować się w dwóch językach. Ma to pozwolić na kontakt z kontrolerami misji, a w przyszłości z astronautami.

Indyjska agencja kosmiczna zaprezentowała już prototyp robota. Pokazano m.in. manualne możliwości sprzętu, choć jak zauważa Sky News, nie wiadomo, czemu ta czynność nie może być wykonana automatyczne, bez fizycznego przełącznika.

Sivan powiedział, że planowana misja ma pokazać obecność Indii w kosmosie. To kolejny krok pokazujący ambicje kraju. Ostatnia misja, której celem było wylądowanie na księżycu, zakończyła się niepowodzeniem.

Kontrolerzy lotu stracili łączność z lądownikiem Vikram, gdy ten zbliżał się do południowego bieguna Księżyca na początku tego miesiąca. Początkowo nie było wiadomo, czy doszło do katastrofy. Misja Chandrayaan-2, która kosztowała około 140 milionów dolarów miała dostarczyć nowe informacje na temat kraterów po niewidocznej stronie księżyca. Zniszczone fragmenty lądownika namierzyła agencja NASA z pomocą astronoma-amatora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie słomki z drukarki 3D na ratunek planecie

Słomki, choć to tylko 0,03 proc. zanieczyszczenia plastikiem, stały się symbolem problemu z jednorazowymi ...

Nadchodzi era „OK, Google”

Wirtualni pomocnicy opanują nasze smartfony, domy i samochody. I przemówią po polsku. Gigant stojący ...

Witold M. Orłowski: Libra libre?

Widmo krąży po świecie finansów – widmo nowej rewolucji, i to rewolucji na skalę, ...

Trump chce uziemić drony. Boi się szpiegowania przez Pekin

Program rozwoju cywilnych tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w Stanach Zjednoczonych zostanie zawieszony. Jak ...

Przeczytane w „Rz”: Będziemy firmą technologiczną z licencją bankową

Przez 100 lat PKO BP działał jako bank, ale na kolejne 100 powinien się ...

Kolejna ofiara Fortnite’a. Ogromne zwolnienia pracowników

Jeden z największych producentów gier wideo, Blizzard, ogłosił plany zwolnienia 8 proc. pracowników spośród ...