Indie wyślą w kosmos robota-kobietę

AFP

Indie planują wysłać w kosmos „kobiecego” robota humanoidalnego o nazwie Vyommitra. Bezzałogowa misja może być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Kailasavadivoo Sivan, szef narodowej agencji kosmicznej przekazał, że stworzony robot jest „półhumanoidalny”, ponieważ nie posiada nóg. Dodał, że robot jest „kobietą” i może komunikować się w dwóch językach. Ma to pozwolić na kontakt z kontrolerami misji, a w przyszłości z astronautami.

Indyjska agencja kosmiczna zaprezentowała już prototyp robota. Pokazano m.in. manualne możliwości sprzętu, choć jak zauważa Sky News, nie wiadomo, czemu ta czynność nie może być wykonana automatyczne, bez fizycznego przełącznika.

Sivan powiedział, że planowana misja ma pokazać obecność Indii w kosmosie. To kolejny krok pokazujący ambicje kraju. Ostatnia misja, której celem było wylądowanie na księżycu, zakończyła się niepowodzeniem.

Kontrolerzy lotu stracili łączność z lądownikiem Vikram, gdy ten zbliżał się do południowego bieguna Księżyca na początku tego miesiąca. Początkowo nie było wiadomo, czy doszło do katastrofy. Misja Chandrayaan-2, która kosztowała około 140 milionów dolarów miała dostarczyć nowe informacje na temat kraterów po niewidocznej stronie księżyca. Zniszczone fragmenty lądownika namierzyła agencja NASA z pomocą astronoma-amatora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiobowe wieści dla Komputronika

Handlowa spółka jest w coraz większych tarapatach. Fiskus żąda od niej prawie 60 mln ...

E-sklepy zmieniają szyldy. Konkurencja ciśnie

Jeden z liderów e-sprzedaży kosmetyków zmienia szyld z iPerfumy na Notino. Do gruntownego odświeżenia ...

AI tworzy prawdziwe dzieło sztuki ze zwykłego zdjęcia

Nowa aplikacja dosłownie w chwilę stworzy idealny, artystyczny obraz na podstawie zwykłego zdjęcia. Wszystko ...

Europa drży przed chińskim Alibabą. Będą protesty

Organizacje konsumenckie z Unii Europejskiej donoszą na chińskiego konkurenta Amazona. Chcą, by przestrzegał unijnego ...

Nowe technologie pomogą znaleźć dach nad głową

Rezerwacje mieszkania online jak wakacji w Airbnb, zaawansowane algorytmy kojarzące klientów, system rekomendacji, rozmowa ...

Biznes mocno nasiąka chmurą

Wyzwaniem dla firm staje się to, które dane i jak długo przechowywać. Coraz większą ...