Indie wyślą w kosmos robota-kobietę

AFP

Indie planują wysłać w kosmos „kobiecego” robota humanoidalnego o nazwie Vyommitra. Bezzałogowa misja może być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Kailasavadivoo Sivan, szef narodowej agencji kosmicznej przekazał, że stworzony robot jest „półhumanoidalny”, ponieważ nie posiada nóg. Dodał, że robot jest „kobietą” i może komunikować się w dwóch językach. Ma to pozwolić na kontakt z kontrolerami misji, a w przyszłości z astronautami.

Indyjska agencja kosmiczna zaprezentowała już prototyp robota. Pokazano m.in. manualne możliwości sprzętu, choć jak zauważa Sky News, nie wiadomo, czemu ta czynność nie może być wykonana automatyczne, bez fizycznego przełącznika.

Sivan powiedział, że planowana misja ma pokazać obecność Indii w kosmosie. To kolejny krok pokazujący ambicje kraju. Ostatnia misja, której celem było wylądowanie na księżycu, zakończyła się niepowodzeniem.

Kontrolerzy lotu stracili łączność z lądownikiem Vikram, gdy ten zbliżał się do południowego bieguna Księżyca na początku tego miesiąca. Początkowo nie było wiadomo, czy doszło do katastrofy. Misja Chandrayaan-2, która kosztowała około 140 milionów dolarów miała dostarczyć nowe informacje na temat kraterów po niewidocznej stronie księżyca. Zniszczone fragmenty lądownika namierzyła agencja NASA z pomocą astronoma-amatora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

10 lat ekonomii współdzielenia. Co poszło nie tak?

Ekonomia współdzielenia wzbogaciła tradycyjną gospodarkę. Zamiast kupować produkt, kupujemy usługę. Niestety, średnie wynagrodzenie w ...

Największa europejska fabryka komputerów zamknięta

To koniec pewnego rozdziału na rynku pecetów, ale i historii firm Fujitsu. Japoński koncern ...

Obraca się jak wiatrak. To przyszłość telewizorów?

Samsung szuka sposobu, by dotrzeć do pokolenia, które intensywnie konsumuje media społecznościowe. I ma ...

E-handel: Telefony dobiją sklepy stacjonarne

W najbliższych latach wartość zakupów przez smartfony czy tablety ma w Polsce rosnąć o ...

Polski algorytm zastąpi radiologa

Rodzimy startup BrainScan chce zwiększyć skuteczność tomografii komputerowej mózgu. Firma opracowała system diagnostyki obrazowej ...

Grupa hakerów zgarnęła 150 mln dol. i idzie na emeryturę

Wielu użytkowników komputerów może odetchnąć z ulgą – autorzy złośliwego oprogramowania GandCrab kończą swoją ...