Indie wyślą w kosmos robota-kobietę

AFP

Indie planują wysłać w kosmos „kobiecego” robota humanoidalnego o nazwie Vyommitra. Bezzałogowa misja może być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Kailasavadivoo Sivan, szef narodowej agencji kosmicznej przekazał, że stworzony robot jest „półhumanoidalny”, ponieważ nie posiada nóg. Dodał, że robot jest „kobietą” i może komunikować się w dwóch językach. Ma to pozwolić na kontakt z kontrolerami misji, a w przyszłości z astronautami.

Indyjska agencja kosmiczna zaprezentowała już prototyp robota. Pokazano m.in. manualne możliwości sprzętu, choć jak zauważa Sky News, nie wiadomo, czemu ta czynność nie może być wykonana automatyczne, bez fizycznego przełącznika.

Sivan powiedział, że planowana misja ma pokazać obecność Indii w kosmosie. To kolejny krok pokazujący ambicje kraju. Ostatnia misja, której celem było wylądowanie na księżycu, zakończyła się niepowodzeniem.

Kontrolerzy lotu stracili łączność z lądownikiem Vikram, gdy ten zbliżał się do południowego bieguna Księżyca na początku tego miesiąca. Początkowo nie było wiadomo, czy doszło do katastrofy. Misja Chandrayaan-2, która kosztowała około 140 milionów dolarów miała dostarczyć nowe informacje na temat kraterów po niewidocznej stronie księżyca. Zniszczone fragmenty lądownika namierzyła agencja NASA z pomocą astronoma-amatora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robot-wąż schodzi na dno Oceanu. To przyszłość podwodnych napraw

Przemysł naftowy i gazowy jest właścicielem dużej i kosztownej w utrzymaniu infrastruktury, z której ...

Klapa robo-taxi? Gigant nie chce już autonomicznych pojazdów

Toyota przejmuje za 550 mln dol. najbardziej innowacyjną część biznesu firmy Lyft, największego rywala ...

Polski startup zlikwiduje kolejki w sklepach

Spółka ITMAGINATION opracowała z wykorzystaniem sztucznej inteligencji system, który pozwala znacząco obniżyć czas spędzany ...

Groźna Libra. Unia i Chiny przymierzają się do własnych kryptowalut

Fińska prezydencja UE proponuje, by Europejski Bank Centralny rozważył działania prowadzące do stworzenia własnej ...

Amerykanie postawili zarzuty Huawei

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył spółkę Huawei o kradzież technologii należącej do T-Mobile. Spółka i ...

Policja w Londynie wykorzysta system rozpoznawania twarzy

Londyńska policja zacznie wykorzystywać monitoring ulic wyposażony w system rozpoznawania twarzy. Zdaniem krytyków, to ...