Policja w Londynie wykorzysta system rozpoznawania twarzy

Adobe Stock

Londyńska policja zacznie wykorzystywać monitoring ulic wyposażony w system rozpoznawania twarzy. Zdaniem krytyków, to duży cios w swobody obywatelskie.

Po próbach przeprowadzonych w Londynie oraz wdrożeniu tego rozwiązania przez policję w południowej Walii system rozpoznawania twarzy w stolicy Wielkiej Brytanii ma zostać uruchomiony w ciągu miesiąca.Londyńska Metropolitan Police poinformowała, że początkowo system będzie wykorzystywany w „wybranych miejscach” miasta przez kilka godzin dziennie.

Zdaniem organizacji pozarządowych, system rozpoznawania twarzy w rękach służb stanowi poważne zagrożenie dla prawa obywateli do prywatności. Policja zapewniła, że lokalne społeczności zostaną poinformowane o rozmieszczeniu kamer oraz że wcześniej przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Kamery mają być „jednoznacznie oznaczone”, a przed uruchomieniem systemu policjanci mają rozdawać ulotki z informacją o skanowaniu twarzy.

Zastępca komendanta stołecznej policji Nick Ephgrave ocenił, że Metropolitan Police ma obowiązek korzystać z nowych technologii w celu zapewniania bezpieczeństwa. Według niego, badania wskazują, że obywatele popierają wdrożenie systemu rozpoznawania twarzy.

Jak informowała londyńska policja, podczas testów systemu przeprowadzonych w dziesięciu miejscach stolicy, system wykrył 70 proc. podejrzanych uchwyconych przez kamery, a liczba fałszywych alarmów wyniosła „jedynie tysiąc”.

Jak podało BBC, niezależnie przeprowadzona weryfikacja tych danych wykazała, że system poprawnie rozpoznał twarz podejrzanego w ośmiu z 42 przypadków (19 proc.).

„To ogromna ekspansja państwa policyjnego i poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich w Zjednoczonym Królestwie” – tak na plany londyńskiej policji zareagowała opowiadająca się za prawem do prywatności organizacja Big Brother Watch.

Zew

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceminister zdrowia: W e-zdrowiu doganiamy liderów

Może dojść do sytuacji jak w bankowości. Polska nadrobiła dystans do krajów Zachodu, a ...

Rosyjski Telegram pozwala na kasowanie wiadomości. Także na cudzych urządzeniach

Dotychczas popularny w całej Europie komunikator pozwalał usuwać własne wiadomości przez 48 godzin od ...

Paweł Rożyński: Dwóch się bije, trzeci korzysta

Konflikt USA i Chin o handel i prymat technologiczny jest groźny dla światowej gospodarki, ...

Pampers wypuszcza inteligentną pieluchę. Są jednak zagrożenia

Dzięki inteligentnym pieluchom informacja o tym, czy dziecko się zmoczyło będzie widoczna na smartfonie. ...