Policja w Londynie wykorzysta system rozpoznawania twarzy

Adobe Stock

Londyńska policja zacznie wykorzystywać monitoring ulic wyposażony w system rozpoznawania twarzy. Zdaniem krytyków, to duży cios w swobody obywatelskie.

Po próbach przeprowadzonych w Londynie oraz wdrożeniu tego rozwiązania przez policję w południowej Walii system rozpoznawania twarzy w stolicy Wielkiej Brytanii ma zostać uruchomiony w ciągu miesiąca.Londyńska Metropolitan Police poinformowała, że początkowo system będzie wykorzystywany w „wybranych miejscach” miasta przez kilka godzin dziennie.

Zdaniem organizacji pozarządowych, system rozpoznawania twarzy w rękach służb stanowi poważne zagrożenie dla prawa obywateli do prywatności. Policja zapewniła, że lokalne społeczności zostaną poinformowane o rozmieszczeniu kamer oraz że wcześniej przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Kamery mają być „jednoznacznie oznaczone”, a przed uruchomieniem systemu policjanci mają rozdawać ulotki z informacją o skanowaniu twarzy.

Zastępca komendanta stołecznej policji Nick Ephgrave ocenił, że Metropolitan Police ma obowiązek korzystać z nowych technologii w celu zapewniania bezpieczeństwa. Według niego, badania wskazują, że obywatele popierają wdrożenie systemu rozpoznawania twarzy.

Jak informowała londyńska policja, podczas testów systemu przeprowadzonych w dziesięciu miejscach stolicy, system wykrył 70 proc. podejrzanych uchwyconych przez kamery, a liczba fałszywych alarmów wyniosła „jedynie tysiąc”.

Jak podało BBC, niezależnie przeprowadzona weryfikacja tych danych wykazała, że system poprawnie rozpoznał twarz podejrzanego w ośmiu z 42 przypadków (19 proc.).

„To ogromna ekspansja państwa policyjnego i poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich w Zjednoczonym Królestwie” – tak na plany londyńskiej policji zareagowała opowiadająca się za prawem do prywatności organizacja Big Brother Watch.

Zew

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sapkowski numerem 1 na Amazonie. Efekt Netfliksa

Andrzej Sapkowski, twórca „Wiedźmina”, został najlepiej sprzedającym się autorem na liście Amazona. Wyprzedził nawet ...

Opóźnione premiery hitów. W kinach nie jest dobrze

Koncern Walta Disneya poinformował, że odkłada na 2021 rok premierę nowego filmu przygodowego o ...

Polskie Uber Eats. Pospolite ruszenie restauracji

Restauracje przygotowując się na zamknięcie uruchomiły własny system dostaw do domów klientów przez spółdzielnię ...

Szef Twittera wchodzi w streaming. Kupuje rywala Spotify

Firma Square, należąca do założyciela Twittera przejęła serwis streamingowy Tidal. To ratunek dla serwisu, ...

Sklepy nie przetrwają bez internetu

70 proc. internautów deklaruje, że online wydaje tyle samo lub więcej, co w stacjonarnym ...

Złe wieści dla cyfrowej rozrywki. Będą spadki sprzedaży

Branżę cyfrowej rozrywki, która tak mocno zyskiwała w ostatnich miesiącach, napędzana przez pandemię i ...