Policja w Londynie wykorzysta system rozpoznawania twarzy

Adobe Stock

Londyńska policja zacznie wykorzystywać monitoring ulic wyposażony w system rozpoznawania twarzy. Zdaniem krytyków, to duży cios w swobody obywatelskie.

Po próbach przeprowadzonych w Londynie oraz wdrożeniu tego rozwiązania przez policję w południowej Walii system rozpoznawania twarzy w stolicy Wielkiej Brytanii ma zostać uruchomiony w ciągu miesiąca.Londyńska Metropolitan Police poinformowała, że początkowo system będzie wykorzystywany w „wybranych miejscach” miasta przez kilka godzin dziennie.

Zdaniem organizacji pozarządowych, system rozpoznawania twarzy w rękach służb stanowi poważne zagrożenie dla prawa obywateli do prywatności. Policja zapewniła, że lokalne społeczności zostaną poinformowane o rozmieszczeniu kamer oraz że wcześniej przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Kamery mają być „jednoznacznie oznaczone”, a przed uruchomieniem systemu policjanci mają rozdawać ulotki z informacją o skanowaniu twarzy.

Zastępca komendanta stołecznej policji Nick Ephgrave ocenił, że Metropolitan Police ma obowiązek korzystać z nowych technologii w celu zapewniania bezpieczeństwa. Według niego, badania wskazują, że obywatele popierają wdrożenie systemu rozpoznawania twarzy.

Jak informowała londyńska policja, podczas testów systemu przeprowadzonych w dziesięciu miejscach stolicy, system wykrył 70 proc. podejrzanych uchwyconych przez kamery, a liczba fałszywych alarmów wyniosła „jedynie tysiąc”.

Jak podało BBC, niezależnie przeprowadzona weryfikacja tych danych wykazała, że system poprawnie rozpoznał twarz podejrzanego w ośmiu z 42 przypadków (19 proc.).

„To ogromna ekspansja państwa policyjnego i poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich w Zjednoczonym Królestwie” – tak na plany londyńskiej policji zareagowała opowiadająca się za prawem do prywatności organizacja Big Brother Watch.

Zew

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Saudyjczycy zhakowali smartfon szefa Amazona

Za materiałami, które miały skompromitować Jeffa Bezosa, mogą stać Saudyjczycy. Tak twierdzi światowej sławy ...

„100 innowacji stulecia”. Futurystyczny metal II RP

Alupolon był wykorzystywany w konstrukcjach lotniczych, posłużył też jako materiał do budowy udanego ścigacza ...

Internauci z całego świata oburzeni reklamą nakręconą w Polsce

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo LG, które produkuje między innymi telewizory i telefony, przeprosiło za seksistowską reklamę, ...

Autobusy zamawiane jak Uber. Wpadli na to Polacy

Broomee ma pomysł, jak usprawnić działalność komunikacji miejskiej i ułatwić życie mieszkańcom aglomeracji. Już ...

Karol Mazurek: Współpraca banków z fintechami jest teraz modna

Wszyscy chcą działać w zwinny sposób, a ciężko zmienia się duże i osadzone w ...