Energetyka, bankowość, usługi dla biznesu, edukacja, medycyna czy rolnictwo-w każdym z tych sektorów wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji może wprowadzić zupełnie nową jakość – zwraca uwagę opracowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 7. edycja raportu „Monitoring trendów w innowacyjności”.

CZYTAJ TAKŻE: Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Jego autorzy podkreślają potencjał AI dla polskiej gospodarki tak naprawdę wciąż jest nieodkryty, choć mamy już stosowny dokument – Politykę Rozwoju Sztucznej Inteligencji na lata 2019-2027 opublikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ma ona doprowadzić do większego wykorzystywania polskich patentów w dziedzinie AI, a także do powstania 700 firm wykorzystujących AI.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy kłamią o sztucznej inteligencji. Nowa bańka?

Realizacja polityki rozwoju AI nie będzie możliwa bez odpowiednio przygotowanych do specjalistów, którzy będą tworzyć te 700 startupów i w nich pracować. – Dlatego najwyższym priorytetem powinna być edukacja w zakresie umiejętności nowej generacji i podnoszenia kwalifikacji osób funkcjonujących już na rynku pracy- twierdzą autorzy raportu. W praktyce umiejętności nowej generacji- związane najczęściej z programowaniem, analityką danych – będą potrzebne w każdej dziedzinie, także humanistom