Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które nie przestrzegają przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego.
Poniedziałkowe orzeczenie sądu jest zwycięstwem dwóch prawicowych grup, które twierdziły, że używanie dronów do inwigilacji stanowi zagrożenie dla prywatności mieszkańców stolicy.
Patrick Spinosi, adwokat Ligi Praw Człowieka we Francji, powiedział, że nie ma powodu, dla którego decyzja ta nie mogłaby obowiązywać na terenie całego kraju.
– Wchodzi w życie od dziś, więc od teraz nie można używać dronów. To wielkiej zwycięstwo – powiedział Spinosi w rozmowie z AFP.
Z raportu francuskiego parlamentu wynika, że policja wykonała 251 lotów inwigilacyjnych między 24 marca a 24 kwietnia.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policja tłumaczyły, że nie próbowały nikogo zidentyfikować. Prowadzone obserwacje miały na celu wyszukiwanie nielegalnych zgromadzeń, do których były wysyłane patrole.
Sąd orzekł, że w przyszłości rząd i policja będą potrzebowały specjalnego dekretu określającego warunki używania dronów, a także uzyskania zgody krajowego organu ds. ochrony danych osobowych CNIL.
Jeżeli władze kraju chcą nadal korzystać z samolotów bezzałogowych, nakazano im wyposażenie ich w technologię, która uniemożliwiłaby kamerom identyfikację rejestrowanych osób.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.