Paryż: Policja nie może używać dronów do śledzenia ludzi

AFP

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które nie przestrzegają przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego.

Poniedziałkowe orzeczenie sądu jest zwycięstwem dwóch prawicowych grup, które twierdziły, że używanie dronów do inwigilacji stanowi zagrożenie dla prywatności mieszkańców stolicy.

Patrick Spinosi, adwokat Ligi Praw Człowieka we Francji, powiedział, że nie ma powodu, dla którego decyzja ta nie mogłaby obowiązywać na terenie całego kraju.

– Wchodzi w życie od dziś, więc od teraz nie można używać dronów. To wielkiej zwycięstwo – powiedział Spinosi w rozmowie z AFP.

Z raportu francuskiego parlamentu wynika, że policja wykonała 251 lotów inwigilacyjnych między 24 marca a 24 kwietnia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policja tłumaczyły, że nie próbowały nikogo zidentyfikować. Prowadzone obserwacje miały na celu wyszukiwanie nielegalnych zgromadzeń, do których były wysyłane patrole.

Sąd orzekł, że w przyszłości rząd i policja będą potrzebowały specjalnego dekretu określającego warunki używania dronów, a także uzyskania zgody krajowego organu ds. ochrony danych osobowych CNIL.

Jeżeli władze kraju chcą nadal korzystać z samolotów bezzałogowych, nakazano im wyposażenie ich w technologię, która uniemożliwiłaby kamerom identyfikację rejestrowanych osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Założyciel Tesli Elon Musk na pierwszej konferencji NeuraLink ujawnił szczegóły budowy interfejsu mózg-komputer, nad ...

FBI rekrutuje rosyjskich szpiegów przez Facebooka

FBI stworzyło reklamy, wyświetlające się na Facebooku, zaprojektowane specjalnie do rekrutowania rosyjskich szpiegów. Reklamy ...

Rosjanie ożywili Monę Lisę

Rosyjscy badacze pracujący dla Samsunga opracowali udoskonalony system nakładania punktów orientacyjnych na twarze ze ...

Wiemy już, co Polacy kupują za kryptowaluty

Wirtualne waluty stają się coraz bardziej popularnym środkiem płatniczym – również nad Wisłą. Najnowsze ...

Koniec irytujących reklam w sieci? Google zapowiada przełom

Lider na rynku internetowych wyszukiwarek deklaruje, że chce zwiększyć ochronę prywatności i zaprzestać śledzenia ...

Rekordowe zakupy w sklepach internetowych

Branża przyzwyczaiła do szybkiego rozwoju, ale w tym roku tempo jest wyjątkowe. W październiku ...