„100 innowacji stulecia”. Polski BLIK rusza w świat

Pandemia napędziła rozwój systemu płatności BLIK, który w dodatku jest w przededniu wejścia na nowe rynki dzięki nawiązaniu współpracy z Mastercardem.

Publikacja: 24.05.2020 18:41

„100 innowacji stulecia”. Polski BLIK rusza w świat

Foto: Adobe Stock

Polski system finansowy we wczesnych latach XXI w. wykonał duży skok, wprowadzając nowoczesne rozwiązania dla klientów, głównie wykorzystujące internet. Druga dekada XXI wieku przyniosła dalszy rozwój, tym razem głównie w bankowości mobilnej.

Jednym z największych osiągnięć polskiego sektora bankowego jest działający od początku 2015 r. BLIK.

Systematyczny rozwój

To aplikacja mobilna umożliwiająca szybkie i bezpieczne płatności w internecie i terminalach płatniczych, wypłaty bez karty gotówki w bankomatach i bezpośrednie transfery pieniędzy innym użytkownikom. Jej operatorem jest Polski Standard Płatności, którego akcjonariuszami są czołowe polskie banki, a dostęp do systemu ma około 95 proc. klientów.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Przyszłość w telemedycynie i dronach

BLIK błyskawicznie się rozwija, w I kwartale jego użytkownicy zrealizowali prawie 78 milionów transakcji, blisko dwukrotnie więcej niż rok temu. Celem na ten rok jest 500 mln transakcji, ponad dwa razy więcej niż w 2019 r.

""

cyfrowa.rp.pl

– Krokiem milowym dla transakcyjności BLIK było zbudowanie sieci akceptacji, szczególnie w e-commerce, a jednocześnie udostępnienie systemu w największych bankach. To był 2018 r. Płacenie BLIK-iem jest łatwe, szybkie i bezpieczne, więc użytkownicy szybko uznają, że to ich ulubiona metoda płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes spółki PSP.

Wspomina, że to był ogrom pracy, jednak zapewnienie powszechności usługi przyniosło błyskawicznie efekt. – Przez pięć lat zrealizowaliśmy w sumie prawie 500 mln transakcji. Masowa adopcja BLIK-a wśród użytkowników i rosnąca transakcyjność pozwala nam iść o krok dalej, także wychodzić za granicę – dodaje Mazurkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Peryskop, który zmienił wojnę czołgową

Zwraca uwagę, że marzec, a zwłaszcza druga połowa, przyniosły bardzo duże przyspieszenie wzrostu użytkowników aplikacji bankowych wykorzystujących BLIK. Wcześniej spółka nie zanotowała tak dużego miesięcznego wzrostu nowych użytkowników. – W pandemii mobilna bankowość zaczyna być bardziej popularna niż internetowa. Także osoby wykluczone cyfrowo czy mniej chętne, by korzystać z najnowszych i najwygodniejszych narzędzi, zaczynają to robić – mówi prezes PSP.

Prof. Janina Harasim z katedry bankowości i rynków finansowych Akademii Ekonomicznej w Katowicach ocenia, że najtrudniejsza jest zmiana przyzwyczajeń i odkładamy ją dopóki nie zmusi nas do tego sytuacja. Pandemia może przyczynić się przynajmniej do częściowego zarzucenia starych nawyków. – To może spowodować wzrost popularności bankowych aplikacji mobilnych i bardziej trwałą zmianę zwyczajów płatniczych – uważa prof. Harasim.

W pandemii mobilna bankowość zaczyna być bardziej popularna niż internetowa

Apele o rzadsze korzystanie z gotówki w obliczu pandemii widać w spadku w I kwartale liczby wypłat gotówki z bankomatów przeprowadzonych za pomocą BLIK-a: mimo wpływu pandemii tylko na marzec spadły o 9 proc. w porównaniu do IV kwartału 2019 r.

– Zmiany na polskim rynku w obliczu pandemii są olbrzymie. Efekt koronawirusa widać szczególnie w bankomatach, efekt pandemii będzie widoczny w danych za II kwartał, szczególnie w zwiększeniu wzrostu wykorzystania BLIK w e-commerce i przelewach natychmiastowych między użytkownikami aplikacji – uważa Mazurkiewicz.

Zbliżeniowo i za granicą

Bolączką BLIK jest stosunkowo niewielki udział płatności w terminalach płatniczych, stanowią około 9 proc. wszystkich transakcji. Powodem prawdopodobnie jest ich mniejsza wygoda niż w przypadku transakcji zbliżeniowych typowymi kartami płatniczymi czy aplikacjami mobilnymi, bo w przypadku BLIK-a trzeba podać specjalny kod generowany przez aplikację, co nie jest najszybsze.

Sytuację pod tym względem może poprawić strategiczne partnerstwo z Mastercardem, który od połowy kwietnia stał się jednym z siedmiu akcjonariuszy PSP. To ma umożliwić spółce rozwój płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych i za granicą. Aktualnie w sposób zdalny pracujemy nad jego dalszym rozwojem – między innymi udostępnianiem naszych usług w zagranicznych serwisach internetowych. Już wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe partnerstwa. Pracujemy także nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych BLIK-iem.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

– Partnerstwo z Mastercardem ma być kolejnym elementem akceleracji rozwoju BLIK-a. Jeśli mielibyśmy samodzielnie pracować nad płatnościami zbliżeniowymi czy zagraniczną siecią akceptacji zajęłoby to dużo czasu. To pokazuje, że współpraca może znacznie przyśpieszać rozwój. Obecnie intensywnie pracujemy nad tym, co jest istotą współpracy z Mastercardem. BLIK będzie zbliżeniowy i można będzie nim płacić na całym świecie. Wierzymy, że to będzie możliwe w tym roku i pozwoli na kolejny spektakularny wzrost transakcyjności – zapowiada Mazurkiewicz.

Niedawno banki wprowadziły nową funkcję BLIK-a: prośbę o przelew. Dzięki niej użytkownik aplikacji bankowości mobilnej może wysyłać i odbierać prośby o przelew. Odbiorca może ją zaakceptować i wtedy natychmiast pieniądze zostaną przekazane do jej nadawcy. Otrzymaną prośbę może także odrzucić albo nie robić z nią nic. Po 72 godzinach oczekująca prośba o przelew wygasa. To dodatkowa funkcja przelewu na telefon.

""

cyfrowa.rp.pl

Polski system finansowy we wczesnych latach XXI w. wykonał duży skok, wprowadzając nowoczesne rozwiązania dla klientów, głównie wykorzystujące internet. Druga dekada XXI wieku przyniosła dalszy rozwój, tym razem głównie w bankowości mobilnej.

Jednym z największych osiągnięć polskiego sektora bankowego jest działający od początku 2015 r. BLIK.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Technologie
Strach zajrzeć do lodówki. Sztuczna inteligencja będzie dosłownie wszędzie
Technologie
Twórca ChatGPT: Tylko fuzja jądrowa może zaspokoić sztuczną inteligencję
Technologie
Katastrofa w Baltimore jedną z wielu. Jak polski kapitan zniszczył olbrzymi most
Technologie
Sztuczna inteligencja okazała się lepsza od lekarzy. Pomoże im w pracy czy zastąpi?
Technologie
Sztuczna inteligencja przewidzi chorobę, czas śmierci i czy będziesz bogaty