Dragon zacumował przy stacji kosmicznej. Sukces NASA i SpaceX

NASA

Statek Dragon z kosmonautami Douglasem Hurleyem i Robertem Behnkenem dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja to wspólne przedsięwzięcie NASA i firmy SpaceX.

Podczas lotu Douglas Hurley i Robert Behnken połączyli się z Ziemią za pośrednictwem łącza wideo. Poinformowali o tradycji, zgodnie z którą kosmonautom przysługuje prawo nazwania kapsuły, którą podróżują. Hurley powiedział, że wraz z Behnkenem zdecydowali się na nazwę „Endeavour” (Przedsięwzięcie), ponieważ misja NASA i SpaceX to „niesamowite przedsięwzięcie”, a on i jego towarzysz pierwszy raz polecieli w kosmos promem „Endeavour”.

Misja SpaceX Demo-2 NASA określana jest jako historyczna, ponieważ po raz pierwszy kosmonauci podróżowali na ISS na pokładzie statku wykonanego przez prywatną firmę. To także pierwszy od prawie dekady załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną z terytorium Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu programu wahadłowców w 2011 r. amerykańska agencja kosmiczna nie dysponowała własnymi środkami do przewozu osób i zaopatrzenia na orbitę. Członkowie załogi docierali na ISS rosyjskimi statkami Sojuz.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon miała pierwotnie wystartować w środę o godz. 22.33 czasu polskiego. Z uwagi na warunki pogodowe start przesunięto na sobotę. Rakieta oderwała się od ziemi o godz. 21:22. Lot na ISS miał trwać ok. 19 godzin, dokowanie zaplanowano na godz. 16:27 czasu polskiego w niedzielę. Kapsuła dotarła do stacji o godz. 16:17, po czym rozpoczęła się procedura dokowania. W momencie połączenia ISS znajdowała się nad granicą Chin i Mongolii. O 16:30 procedura dokowania została zakończona.

Mogą Ci się również spodobać

Przełom w bateriach. Teraz w kółko możesz gadać i jeździć

Nowa powłoka dla baterii litowo-metalowych stworzona przez zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda może wpłynąć ...

Wymienisz się książkami w internecie. Pomoże geolokalizacja

W Białymstoku powstaje aplikacja, która promuje czytelnictwo oraz ideę współdzielenia. Startupa pod skrzydła wziął ...

Huawei P40 Pro – gdyby każdy smartfon fotograficzny był tak dobry…

Mistrz mobilnej fotografii Śmiało można powiedzieć, że smartfony Huawei z serii P40  są jednymi ...

Amazon miesza w wyborach. Politycy: sprytne przekupstwo

Amazon obiecał przekazać 1,5 mln dolarów na rzecz organizacji wspierających lokalnych działaczy politycznych w ...

Twitterowi grozi wysoka kara. Co robił z danymi użytkowników?

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) prowadzi dochodzenie przeciwko Twitterowi. Portal społecznościowy miał niewłaściwie użyć ...

Impact`19. Nadchodzi okres szybkich zmian technologicznych

Wszechobecna sztuczna inteligencja, biotechnologia, blockchain, wirtualna rzeczywistość czy komputery kwantowe – to część z ...