Waszyngton ma problem. Chińczycy gonią w innowacjach

Chiny są już drugą po USA innowacyjną potęgą na świecie. Szczególnie dobrze idzie im w pionierskich technologiach w dziedzinie środowiska i żywienia.

Publikacja: 03.06.2020 21:46

Waszyngton ma problem. Chińczycy gonią w innowacjach

Foto: Bloomberg

Choć USA ciągle są potęgą, jeśli idzie o liczbę istotnych patentów w pionierskich technologiach, to ostatnie lata pokazują, jak szybko do czołówki dobiły Chiny.

Zza Wielkiego Muru

Raport o tym opublikowała niemiecka Fundacja Bertelsmanna. Do tej pory porównywano tylko surowe statystyki patentów, które pokazywały wielką przewagę Chin, ale wiadomo było, że wiele z nich to żaden przełom.

CZYTAJ TAKŻE: Mit polskich innowacji

Niemieccy eksperci wykorzystali natomiast dane posegregowane przez Swiss Research Institute i Consultancy EconSight. Statystyka obejmuje tylko te patenty, do których potem odwołują się inne rejestrowane patenty, i ujmuje je w kategorii „światowej klasy”. I tylko w 58 pionierskich technologiach. Wiele chińskich innowacji przez to sito nie przechodzi. Na przykład w energetyce wiatrowej Chiny są teoretycznie potentatem, bo mają aż 16 740 patentów. Ale tylko 300 z nich można uznać za istotne. Tymczasem liczba patentów w Niemczech wynosi 3829, z czego istotne to 958.

Chiny są w pierwszej trójce w 42 z 58 pionierskich technologii, a w 5 związanych z żywnością i środowiskiem – są liderem

Wyposażeni w tę nową metodologię eksperci musieli jednak przyznać, że ewolucja Chin jest i tak imponująca. Jeszcze w 2000 r. liczba światowej klasy patentów nie dawała im żadnego miejsca w pierwszej piątce, dekadę później nie mieli żadnego miejsca w pierwszej trójce. Tymczasem według danych za 2019 r. Chiny są w pierwszej trójce w 42 z 58 pionierskich technologii, a w 5 związanych z żywnością i środowiskiem – są liderem.

""

cyfrowa.rp.pl

USA są nadal niekwestionowanym „supermocarstwem patentowym” i utrzymają tę pozycję w średnim okresie. W 50 z 58 najnowocześniejszych technologii mają najwięcej światowej klasy patentów; w pozostałych 8 zajmują drugie miejsce. W wielu dziedzinach przewodzą z dużym marginesem, szczególnie w technologiach cyfrowych, zdrowotnych i bezpieczeństwa. Przykładem jest Big Data, gdzie USA mają około połowy światowej klasy patentów. Doskonała wydajność Kanady w technologiach cyfrowych, szczególnie w obliczeniach kwantowych, sprawia, że Ameryka Północna jest najsilniejszym regionem patentowym w tej dziedzinie. Pierwsze miejsca w pozostałych 3 z 58 technologii zajęła Japonia. Jest liderem w patentach na pojazdy elektryczne, technologię akumulatorową i zaawansowane powłoki.

Europejska mizeria

Żaden kraj europejski nie jest liderem patentowym w żadnej z 58 badanych technologii. Najlepiej wypadają Niemcy, zajmując drugie miejsce pod względem liczby patentów w 7 technologiach, w tym w energetyce wiatrowej są tuż za USA. Zarówno Francji, jak i Wielkiej Brytanii udało się zdobyć drugi co do wielkości udział tylko w jednej technologii: Francji w technologii lotniczej i kosmicznej, a Wielkiej Brytanii w jednej z technologii farmaceutycznych. Generalnie zdrowie jest jednym z silniejszych punktów europejskich innowacji. Szczególnie w technologii szczepionek kraje europejskie były w stanie zmniejszyć przewagę Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Huawei: Przegonienie USA w innowacjach zajmie kilkadziesiąt lat

W UE innowacje to domena Europy Zachodniej i Północnej, nasz region pod względem światowej klasy patentów w rankingu praktycznie nie istnieje. Niemcy, Francja i Wielka Brytania to wielkie kraje, ale statystyki pokazują, że również małe państwa mogą znaleźć swoje specjalizacje. Szczególnie dobrze wypadają tu np. Szwajcaria i kraje nordyckie.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację