Polscy żołnierze dostaną mikro drony

mat. pras.

Bezzałogowce do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych wlatują do polskiej armii. 24 wyspecjalizowane tego typu urządzenia wojsku dostarczy Asseco Poland.

Spółka podpisała właśnie umowę w tej sprawie z Inspektoratem Uzbrojenia. Drony klasy mikro to autorski sprzęt polskiej firmy, podobnie jak i oprogramowanie używane przez pojazdy. Drony będą mogły prowadzić obserwację w różnorodnym środowisku – zostaną wyposażone w sensory pracujące w świetle widzialnym, jak i w paśmie podczerwieni.

CZYTAJ TAKŻE: Drony-ważki zmienią pole walki. Bezzałogowce błyskawicznie się kurczą

Jak wskazuje Zdzisław Wiater, dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland, dostarczany do Ministerstwa Obrony system posiada m.in. możliwość „fuzji danych rozpoznawczych” pozyskanych z obu sensorów. – Stworzony przez nas system bezzałogowy jest projektem młodych, polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych, np. w rolnictwie – zaznacza.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wprowadzają zabójcę dronów. Zniszczy całe roje

Każdy z sześciu dostarczanych przez Asseco zestawów będzie złożony z czterech bezzałogowych statków, stacji kierowania i kontroli. Dzięki temu rozwiązaniu żołnierze mają mieć większą świadomość sytuacyjną pola walki, przy minimalnym zaangażowaniu personelu naziemnego. System ma być obsługiwany będzie przez jednego żołnierza.

Masa startowa drona będzie mniejsza niż 1,6 kg, a jego wymiary nie będą przekraczać 70 cm w płaszczyźnie poziomej w najszerszym miejscu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny wprowadzą w pieniądzach datę ważności. Niepokój USA

Cyfrowy juan, czyli państwowa waluta elektroniczna testowana w Chinach, będzie najprawdopodobniej miała funkcję „daty ...

Paczki z Chin bezpieczne? Aliexpress nie traci na epidemii

Liczba gości na stronie chińskiego potentata nie spada, zatem Polacy raczej nie wystraszyli się, ...

Japoński potentat kończy z laptopami

Japoński producent, znany niegdyś z takich przenośnych komputerów, jak Satellite, czy Dynabook, definitywnie kończy ...

Chińczycy wyślą do walki robota-zabójcę

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma nowego rekruta. Ma nieco ponad pół metra wysokości, wbudowany karabin ...

Hakerzy blokują szczepionki na Covid-19. Korzystają Chiny i Rosja

Nasilają się ataki cyberprzestępców na łańcuchy dostaw szczepionek przeciwko Covid-19. To przemyślana taktyka, bowiem ...

Zadbać o widoczność w sieci

Pandemia i niepewna sytuacja pokazuje, że obecność firm w świecie wirtualnym jest w zasadzie ...