Polscy żołnierze dostaną mikro drony

mat. pras.

Bezzałogowce do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych wlatują do polskiej armii. 24 wyspecjalizowane tego typu urządzenia wojsku dostarczy Asseco Poland.

Spółka podpisała właśnie umowę w tej sprawie z Inspektoratem Uzbrojenia. Drony klasy mikro to autorski sprzęt polskiej firmy, podobnie jak i oprogramowanie używane przez pojazdy. Drony będą mogły prowadzić obserwację w różnorodnym środowisku – zostaną wyposażone w sensory pracujące w świetle widzialnym, jak i w paśmie podczerwieni.

CZYTAJ TAKŻE: Drony-ważki zmienią pole walki. Bezzałogowce błyskawicznie się kurczą

Jak wskazuje Zdzisław Wiater, dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland, dostarczany do Ministerstwa Obrony system posiada m.in. możliwość „fuzji danych rozpoznawczych” pozyskanych z obu sensorów. – Stworzony przez nas system bezzałogowy jest projektem młodych, polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych, np. w rolnictwie – zaznacza.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wprowadzają zabójcę dronów. Zniszczy całe roje

Każdy z sześciu dostarczanych przez Asseco zestawów będzie złożony z czterech bezzałogowych statków, stacji kierowania i kontroli. Dzięki temu rozwiązaniu żołnierze mają mieć większą świadomość sytuacyjną pola walki, przy minimalnym zaangażowaniu personelu naziemnego. System ma być obsługiwany będzie przez jednego żołnierza.

Masa startowa drona będzie mniejsza niż 1,6 kg, a jego wymiary nie będą przekraczać 70 cm w płaszczyźnie poziomej w najszerszym miejscu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstał niezniszczalny materiał idealny dla armii. Za projektem stoi Polak

Naukowcy stworzyli pierwszy na świecie materiał, którego nie można przecinać. Proteus, bo tak go ...

Auta Tesli „świadkami” w sprawie o usiłowanie morderstwa

Norweska policja poszukuje właścicieli „elektryków” produkowanych przez koncern Elona Muska. Chodzi o dochodzenie dotyczące ...

Rekordowe wydatki na lobbing Amazona, Apple i Facebooka

Technologiczni giganci wydają miliony na to, by prawo było uchwalane po ich myśli. Trzy ...

Amazon zamienił pracę w grę. Są kontrowersje

Gigant handlowy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadza eksperyment w swoich oddziałach mający na celu zamianę ...

Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem

Szefową wydziału lotów załogowych NASA została, Kathy Lueders, dotychczasowa dyrektor programu komercyjnych lotów załogowych. ...

Wymiana władz w Merlinie. Dymisja dwóch prezesów

Zarząd Merlina podał się do dymisji, a rada nadzorcza wybrała kolejnych jego członków. To ...