NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Bloomberg

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała plany misji Artemis. Już za cztery lata na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii oraz pierwszy mężczyzna od czasu ostatniego lądowania w 1972 roku.

Faza I programu, która potrwa do 2025 roku, będzie kosztować NASA 28 miliardów dolarów (ponad 100 mld złotych).

Dotychczas amerykańska agencja na Księżyc wysyłała wyłącznie mężczyzn – w sumie 12. Ostatni człowiek spacerował po Księżycu 20 kwietnia 1972 r. – podkreśla CNN. Był nim John Young. Pierwszym zaś był Neil Armstrong, który stanął na srebrnym globie 21 lipca 1969 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem

Astronauci będą podróżować w kapsule podobnej do Apollo o nazwie Orion, która wystartuje na potężnej rakiecie zwanej Space Launch System – SLS. Orion, który powstaje we współpracy z Boeingiem, ma kosztować NASA 651 mln dolarów, a SLS ma kosztować agencję 11,9 mld dolarów – informuje BBC.

Misja Artemis ma składać się z trzech etapów: Bezzałogowa misja NASA Artemis I ma wystartować w 2021 roku i odbyć dwa próbne loty wokół Księżyca. Na Księżyc wysłane zostaną roboty do badań naukowych i technologicznych. Artemis II ma wystartować w 2023 roku z astronautami na pokładzie, a w 2024 roku Artemis III ma wylądować na powierzchni z dwójką wybranych astronautów, którzy spędzą tam siedem dni zbierając próbki i dane oraz przeprowadzając eksperymenty naukowe.

Misja Artemis to część realizacji dyrektywy dotyczącej polityki kosmicznej, którą w grudniu 2017 r. podpisał prezydent Donald Trump. Zakłada ona między innymi powrót ludzi na Księżyc w celu „długoterminowej eksploracji i wykorzystania” jego zasobów. NASA ma nadzieję, że większa eksploracja Księżyca pomoże Stanom Zjednoczonym w ustanowieniu strategicznej obecności w kosmosie i rozwijaniu międzynarodowych partnerstw. Miliard dolarów z budżetu misji Artemis ma zostać przeznaczone bezpośrednio na rozwój komercyjnego systemu lotów, który zabierze ludzi na powierzchnię Księżyca – informuje NASA na swojej oficjalnej stronie.

CZYTAJ TAKŻE: To rewolucja w kosmosie. Astronauci pozyskają tlen ze… skał

Amerykanie czują też presję ze strony Chin, które w styczniu 2019 roku wysłały na Księżyc robotyczny pojazd. Misja była historyczna, ponieważ robot wylądował z sukcesem na niewidocznej z Ziemi części Księżyca. Teraz robot zbiera próbki z powierzchni naturalnego satelity Ziemi, które mają trafić na badania do chińskich laboratoriów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

e-podpis szansą banków

W ostatnich 10 latach liczba użytkowników e-podpisu powiększyła się dwukrotnie. Rynek ten będzie rósł ...

Policyjne algorytmy to rasiści. Stygmatyzują na całe życie

Programy służące do wychwytywania niebezpiecznych sytuacji na przykład z kamer monitoringu zazwyczaj wybierają na ...

Tajemnicza wizyta Jacka Ma w Wilnie

Najbogatszy Chińczyk odwiedził stolicę Litwy. Nikt nie wie, po co. Wizyta była prywatna. Jack ...

Google tworzy chmurę w Polsce. Partnerem PKO BP

Operator Chmury Krajowej, spółka PKO BP i PFR, zawarła strategiczne partnerstwo z Google. Współpraca ...

W Polsce ocenzurowano postać LGBT w nowym filmie Disneya

Najnowsza animacja „Naprzód” studia Pixar została zakazana na Bliskim Wschodzie ze względu na fakt, ...

Świat rezygnuje z Zooma. W Polsce to potentat

Kolejne kraje, firmy i instytucje za granicą zakazują stosowania kontrowersyjnej aplikacji do wideokonferencji. Chodzi ...