NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Bloomberg

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała plany misji Artemis. Już za cztery lata na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii oraz pierwszy mężczyzna od czasu ostatniego lądowania w 1972 roku.

Faza I programu, która potrwa do 2025 roku, będzie kosztować NASA 28 miliardów dolarów (ponad 100 mld złotych).

Dotychczas amerykańska agencja na Księżyc wysyłała wyłącznie mężczyzn – w sumie 12. Ostatni człowiek spacerował po Księżycu 20 kwietnia 1972 r. – podkreśla CNN. Był nim John Young. Pierwszym zaś był Neil Armstrong, który stanął na srebrnym globie 21 lipca 1969 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem

Astronauci będą podróżować w kapsule podobnej do Apollo o nazwie Orion, która wystartuje na potężnej rakiecie zwanej Space Launch System – SLS. Orion, który powstaje we współpracy z Boeingiem, ma kosztować NASA 651 mln dolarów, a SLS ma kosztować agencję 11,9 mld dolarów – informuje BBC.

Misja Artemis ma składać się z trzech etapów: Bezzałogowa misja NASA Artemis I ma wystartować w 2021 roku i odbyć dwa próbne loty wokół Księżyca. Na Księżyc wysłane zostaną roboty do badań naukowych i technologicznych. Artemis II ma wystartować w 2023 roku z astronautami na pokładzie, a w 2024 roku Artemis III ma wylądować na powierzchni z dwójką wybranych astronautów, którzy spędzą tam siedem dni zbierając próbki i dane oraz przeprowadzając eksperymenty naukowe.

Misja Artemis to część realizacji dyrektywy dotyczącej polityki kosmicznej, którą w grudniu 2017 r. podpisał prezydent Donald Trump. Zakłada ona między innymi powrót ludzi na Księżyc w celu „długoterminowej eksploracji i wykorzystania” jego zasobów. NASA ma nadzieję, że większa eksploracja Księżyca pomoże Stanom Zjednoczonym w ustanowieniu strategicznej obecności w kosmosie i rozwijaniu międzynarodowych partnerstw. Miliard dolarów z budżetu misji Artemis ma zostać przeznaczone bezpośrednio na rozwój komercyjnego systemu lotów, który zabierze ludzi na powierzchnię Księżyca – informuje NASA na swojej oficjalnej stronie.

CZYTAJ TAKŻE: To rewolucja w kosmosie. Astronauci pozyskają tlen ze… skał

Amerykanie czują też presję ze strony Chin, które w styczniu 2019 roku wysłały na Księżyc robotyczny pojazd. Misja była historyczna, ponieważ robot wylądował z sukcesem na niewidocznej z Ziemi części Księżyca. Teraz robot zbiera próbki z powierzchni naturalnego satelity Ziemi, które mają trafić na badania do chińskich laboratoriów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Producent smartwatchy rusza z produkcją tanich respiratorów

Fitbit, producent popularnych smartwatchy, poinformował, że agencja FDA udzieliła mu zgody na produkcję respiratorów ...

Apple wycofuje tysiące gier ze swojego chińskiego sklepu

Apple wycofało ponad 2,5 tys. aplikacji z chińskiego App Store. Według informacji agenci Reutera ...

Ćwierć biliona dolarów na startupy

Ubiegły rok był rekordowy pod względem inwestycji w innowacyjne startupy na świecie. Jednak inwestorzy ...

Drony pilnują, aby Chińczycy nie grali w madżonga

Policja w wielu chińskich miastach wykorzystuje drony do patrolowania ulic i pilnowania, aby mieszkańcy ...

Huawei chciał zastąpić Androida. Na razie poniósł porażkę

Program Ark Complier miał pozwolić na przystosowanie w łatwy sposób aplikacji zrobionych pod Androida ...

Bezpieczeństwo IT jeszcze ważniejsze w dobie pracy zdalnej

Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w ...