AI może wydatnie pomóc w analizie dokumentów

Shutterstock

Zbudowana przy wsparciu Działu Usług Technologicznych IBM platforma AI daje klientom elastyczność wdrożeń w hybrydowych środowiskach chmurowych. Wprowadziła ją kancelaria prawnicza SSW Pragmatic Solutions.

AQUILA jest opartą na sztucznej inteligencji platformą służącą do kompleksowej, w pełni zautomatyzowanej analizy treści dokumentów. Wykorzystuje do analizy języka naturalnego zaawansowane algorytmy zbudowane przy wykorzystaniu IBM Watson Studio i usług chmurowych. AQUILA może na przykład sprawdzić, czy odnalezione klauzule są zgodne z aktualnymi przepisami i standardami korporacyjnymi. Już w tej chwili platforma AQUILA może analizować treści po polsku, angielsku i niemiecku.

Współpraca SSW Pragmatic Solutions i Działu Usług Technologicznych IBM została nawiązana w odpowiedzi na potrzebę szybkiej analizy dużych zbiorów dokumentów wraz ze wstępną oceną ryzyka wynikającego z treści zapisów. Jednym z pierwszych projektów, w których wykorzystana została platforma AQUILA, było przeprowadzenie szczegółowego procesu due diligence dla treści zawartych w tysiącach umów najmu. Bez wykorzystania sztucznej inteligencji takie zadanie mogłoby być przeprowadzone tylko na niewielkiej próbce dokumentów. AQUILA pozwoliła na szybką i dogłębną analizę wszystkich umów i zawartych w nich zapisów.

Piotr Spaczyński, mat. pras.

Wykorzystanie AI to cel wielu firm – kto pierwszy zacznie z niej korzystać, ten najszybciej osiągnie korzyści biznesowe. Rozwiązania takie jak AQUILA umożliwiają przyspieszenie obsługi, obniżenie kosztów i zwiększenie dokładności i efektywności pracy ludzi – mówi Piotr Spaczyński, partner zarządzający SSW Pragmatic Solutions. Rdzeniem platformy AQUILA jest sztuczna inteligencja zasilana wiedzą i szkolona przez pracujących w naszej kancelarii ekspertów z danej dziedziny – dodaje.

AQUILA bada dokumenty za pomocą modeli uczenia maszynowego i algorytmów analizy języka naturalnego. Wyszkoleni prawnicy tworzą bazy wiedzy, tzw. „playbooki”, zawierające przykładowe klauzule, postanowienia i treści, które mają być analizowane przez platformę. Odpowiednio wytrenowany system jest w stanie zlokalizować i rozpoznać treści o tym samym znaczeniu, ale zapisane w odmienny sposób.

– Projektując system AQUILA, chcieliśmy zbudować zaawansowane rozwiązanie do przetwarzania i analizy języka naturalnego. Trwający kilkanaście miesięcy projekt Działu Usług Technologicznych IBM i SSW Pragmatic Solutions, zwieńczony udostępnieniem platformy pierwszym użytkownikom, jest przełomowym momentem w wykorzystaniu AI oraz chmury IBM Cloud do automatyzacji procesów biznesowych – mówi Paweł Raczyński, dyrektor Działu Usług Technologicznych IBM. AQUILA ma elastyczne opcje wdrożeniowe z wykorzystaniem modelu chmury hybrydowej, dowolnej chmury publicznej lub centrum przetwarzania danych u klienta w zależności od unikalnych potrzeb i obowiązujących regulacji.

Obecnie AQUILA jest w stanie analizować dokumenty branżowe m.in. z nieruchomości i finansów. Może sprawdzić pojedynczy dokument w kilkadziesiąt sekund. Platforma prowadzi też hurtowe analizy i prezentuje odpowiedzi na zapytania dotyczące setek, a nawet tysięcy dokumentów. Jako skalowalny system oparty o sztuczną inteligencję może być łatwo dostosowana do konkretnych potrzeb biznesowych każdego klienta, współpracując w tle z istniejącymi systemami lub jako osobna aplikacja.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z IBM

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Huawei: Przegonienie USA w innowacjach zajmie kilkadziesiąt lat

Prezes i założyciel Huawei Ren Zhengfei jest pewien, że nawet bez Google jego firma ...

Producenci mają dość aut? Czas na loty, opiekę, niszczenie chwastów

Koncerny motoryzacyjne to już nie tylko auta. Firmy coraz częściej biorą się za nowatorskie ...

Creepy Jar zapowiada nowy tytuł na 2021 rok

Studio zapowiedziało nowy projekt. Gra z elementami survivalu osadzona w scenerii science fiction trafi ...

To już totalna wojna z Trumpem. Teraz Twitter wyprowadza cios

Twitter uznał, że tweet prezydenta USA odnoszący się do sytuacji w Minneapolis jest niezgodny ...

Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Tylko co siódmy specjalista ds. IT w Polsce jest kobietą. To sporo poniżej unijnej ...

Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Komisja Europejska zażądała od koncernu zaprzestania bijących w konkurencję praktyk w jego sklepie z ...