IBM oficjalnie pojawił się w Polsce w 1991 r. wraz z założeniem spółki IBM Polska, której pierwszym dużym klientem był Bank Śląski w Katowicach. Z biegiem lat potrzeby firm z zakresu cyfryzacji zaczęły się zmieniać, a wraz z nimi również IBM. W 2005 roku firma zrezygnowała z produkcji komputerów osobistych i skupiła się na specjalistycznych rozwiązaniach dla biznesu.

„Przez minione lata zmienialiśmy się, a nasze technologie wspierały rozwój gospodarczy kraju.  W Polsce powstał nowoczesny system bankowości cyfrowej, elektroniczne rejestry państwowe, a firmy i instytucje  zaczęły szeroko korzystać z najnowocześniejszych technologii i usług informatycznych” – mówi Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Wkrótce w stale pogłębiającej się przestrzeni cyfrowej zaczęły krążyć ogromne zasoby danych, nad którymi trzeba było nie tylko zapanować, ale też umiejętnie je użytkować. Wychodząc naprzeciw tym zmianom, IBM wprowadził do biznesu sztuczną inteligencję o nazwie IBM Watson. Po przejęciu za rekordowe 34 mld dolarów firmy Red Hat, znanej z rozwoju systemu Linux, a następnie firmy konsultingowej Nord Cloud, IBM przyspieszył udostępnianie otwartej chmury hybrydowej dla swoich klientów.

Dziś IBM w Polsce to, oprócz siedziby głównej w Warszawie, liczne ośrodki specjalistyczne w całym kraju. Krakowskie Centrum Oprogramowania to jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie IBM w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To tu rodzą się patenty, a inżynierowie i deweloperzy pracują nad sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, metodologią DevOps, jak również quantum computing - pionierskimi i nowatorskimi technologiami, udostępnianymi w chmurze. Z pobliskiego IBM BTO Business Consulting Services Center, w ponad 30 językach świadczone są usługi finansowo-księgowe. Zespół ekspertów IBM BTO dostarcza wartość dodaną wykorzystując najnowsze technologie i specjalistyczną wiedzę branżową na temat procesów biznesowych. Z kolei działające we Wrocławiu, elitarne centrum IBM X-Force Command Center, wyspecjalizowane jest w reagowaniu na incydenty cyberbezpieczeństwa.  Pracujący w rotacyjnym systemie ośrodek, zajmuje się monitorowaniem globalnej infrastruktury IT klientów, używając systemów kognitywnych w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa teleinformatycznego, raportując także zdarzenia związane z wyciekiem danych osobowych.

W erze coraz szybciej rozwijających się komputerów kwantowych zagadnienia bezpieczeństwa nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z kierunków rozwoju w tym obszarze jest technologia szyfrowania odpornego na ataki z wykorzystaniem komputerów kwantowych. Usługi IBM Security Services monitorują aktualny stan używanych algorytmów szyfrujących w firmach oraz pomagają wdrażać o wiele bardziej bezpieczne i nowoczesne metody szyfrowania. Wykonują analizę ryzyka (Quantum Risk Assessment), która pozwala na znacznie szybsze przygotowanie przedsiębiorstw na pojawiające się wyzwania związane z zabezpieczaniem danych.

Technologia w służbie ludzkości

IBM Polska również uczestniczy w życiu społecznym, wspiera edukację informatyczną i promuje innowacyjność. W ramach Inicjatywy Akademickiej firma współpracuje z kilkudziesięcioma ośrodkami akademickimi w Polsce. W 2019 r. IBM wspólnie z partnerami zainicjował w Polsce program rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH. Wspiera on szkoły średnie w przekazywaniu wiedzy o najnowszych technologiach z zakresu komputerów kwantowych, sztucznej inteligencji i chmury. Program zrzesza obecnie siedem szkół średnich, w takich miastach jak Katowice, Łódź, Wronki, Kraków, Radom, Rzeszów i stale się rozwija.

W lipcu 2020 roku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z IBM Polska uruchomił jeden z najszybszych w Polsce i pierwszy na UKSW superkomputer "Cato" przeznaczony do zadań z zakresu sztucznej inteligencji. Superkomputer na UKSW jest jedną z największych w Polsce instalacji klastrowych HPC (High Performance Computing) do przetwarzania danych wielkoskalowych i oparty jest na technologii, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie IBM Summit.

Tego samego roku IBM Polska wdrożył jeden z najszybszych systemów obliczeniowych na świecie o nazwie IBM LinuxONE w Nowym Stylu. Europejski lider w zakresie kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych wybrał najnowszą odsłonę systemu mainframe w wersji LINUX. Dzięki temu Nowy Styl w szybki sposób scentralizował swoje systemy informatyczne i operacje biznesowe. Zainstalowana platforma IBM LinuxONE dla wsparcia wielu krytycznych procesów w kluczowych obszarach biznesowych, wzmacnia funkcjonowanie w pełni zrobotyzowanych i automatycznych linii produkcyjnych, logistykę, magazynowanie, finanse, e-commerce oraz sprzedaż.

Nie tylko biznes i nauka korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. W styczniu 2020 roku IBM Polska razem z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych uruchomił projekt CoArt. Dzięki aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję IBM Watson, udostępnianą w chmurze IBM, zwiedzający muzeum mogli zadawać pytania dotyczące obrazu „Raj” Michaela Willmanna i otrzymywać natychmiastowe odpowiedzi w języku polskim. Inny ciekawy projekt w obszarze AI powstał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic. Dzięki wykorzystaniu IBM Watson w chmurze IBM uczestnicy projektu NOSPR AI mogli rozmawiać na żywo ze sztuczną inteligencją na temat muzyki klasycznej. Jednocześnie od 28 lat firma IBM zajmuje pierwszą pozycję na światowej liście firm zgłaszających największą ilość patentów.

„Obecnie chmura hybrydowa i sztuczna inteligencja zrewolucjonizowały pojmowanie świata IT. Jestem przekonany, że kolejne lata działań IBM w Polsce wniosą potencjał tych technologii do działalności biznesowej naszych klientów” – podkreśla Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. „Dziś, jak nigdy wcześniej, stoimy przed wyzwaniem ciągłych zmian, jak również unikalnych szans na wykorzystanie trwałej wartości płynących z przełomowych innowacji” – dodaje.

Materiał Partnera