Naukowcy z Keio University w Tokio stworzyli robotyczny ogon inspirowany biomechaniką, który ma na celu zwiększenie równowagi u ludzi. Zyskają na zwinności.
Nie jest to kolejna zabawka wymyślona na potrzeby cosplay-u czy zabawy dla najmłodszych. Arque bo tak nazywa się ten mechaniczny ogon ma rzeczywiście wpłynąć na zwinność i równowagę noszącego.
CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą jak Hulk. Zyskają na sile już od 2020 r.
Ogon składa się z połączonych plastikowych kręgów inspirowanych budową końca ogona konika morskiego, które zasilane są sprężonym powietrzem. Gaz wtłaczany jest poprzez cztery sztuczne mięśnie które umożliwiają ruch kończyny w każdą stronę. Obecna wersja urządzenia nie jest tą finalną, w najbliższej przyszłości projekt ma pozbyć się konieczności korzystania z zewnętrznego kompresora powietrza na rzecz baterii, która będzie dostarczać potrzebną do ruchu energię.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją
Badacze widzą obecnie dwa główne zastosowania dla tego wynalazku. Pierwszym z nich jest rola podobna do tej którą pełnią egzoszkielety, czyli wspomaganie osób, które muszą przenosić ciężkie ładunki którym zdecydowanie ciężej jest utrzymać równowagę. Drugie zastosowanie jest bardziej rozrywkowe. Chodzi tu o wzbogacenie zestawów VR o ogon, który będzie potęgował imersję gracza w wirtualnym świecie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.