Efekt koronawirusa. Przełom w zdalnej opiece lekarskiej

Shutterstock

Takiego boomu na usługi telemedyczne w Polsce jeszcze nie było. W wyniku epidemii koronawirusa służba zdrowia może dokonać technologicznego skoku.

Producenci i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu medycznego i systemów IT służących do zdalnej opieki nad pacjentami nie mają wątpliwości, że rynek ten wreszcie wystrzeli. – Epidemia może mieć bardzo duży wpływ na popularyzację rozwiązań telemedycznych. Taka sytuacja, rekomendacje pozostania w domach, jest szansą dla branży. Rosnąca liczba osób objętych takim zaleceniem może przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na świadczenia telekonsultacyjne i teleopiekuńcze – tłumaczy Piotr Sobiś, prezes firmy Infoscan.

CZYTAJ TAKŻE: Adamed: wprowadzamy lek wspomagający w walce z koronawirusem

Tym bardziej że bariery dla branży właśnie zniknęły. – W ciągu ostatnich dni udało się więcej zrobić dla jej rozwoju niż przez kilka lat. To przełom – mówi Patryk Ogórek, właściciel przychodni z Łodzi, prezes Aurero, spółki rozwijającej systemy telemedyczne.

Kwarantanna z opaską

Chodzi o decyzję rządu, który dopuścił możliwość zdalnego wystawiania zwolnień L4 poprzez telekonsultację. Wprowadzono również refundację, co otwiera każdemu z nas bezpłatny dostęp do systemów telemedycznych. A wszystko pod presją koronawirusa. – W krótkim czasie wzrosła świadomość pacjentów, zarządów przychodni i lekarzy. Efekt jest taki, że teraz zapotrzebowanie na wdrożenie takich rozwiązań telemedycznych jest gigantyczne. O skali tego zainteresowania może świadczyć fakt, że dotąd nasz system obsługiwał ok. 1 tys. lekarzy, a teraz tylko jednego dnia skontaktowały się z nami sieci, które zatrudniają w sumie 5 tys. lekarzy – wskazuje prezes firmy Aurero.

CZYTAJ TAKŻE: Telemedycyna może teraz przyspieszyć

Dziś, w sytuacji epidemiologicznej, takie systemy do zdalnej opieki lekarskiej to wręcz niezbędne narzędzie. W związku z wirusem Covid-19 wielu pacjentów odwołuje bowiem wizyty, lekarze i pracownicy recepcji zostają w domach, a placówki medyczne liczą straty. – Globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa prowadzi do wzrostu popytu na konsultacje online ze specjalistami – potwierdza Łukasz Rzeczkowski, współzałożyciel rodzimego startupu Trustedoctor. – Tylko w ostatnim miesiącu odnotowaliśmy trzykrotne zwiększenie zapisów do lekarzy poprzez naszą platformę – dodaje.

Osoby powyżej 65. roku życia stanowią większość pacjentów mierzących się z nowotworami i innymi przewlekłymi chorobami. Należą one również do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zarażenia koronawirusem i odsetek śmiertelności. Prowadzenie dalszych konsultacji w zakresie chorób przewlekłych jest koniecznością, a naprzeciw temu problemowi wychodzą twórcy platformy online Trustedoctor. Założona w 2016 r., oferuje konsultacje ze specjalistami w zakresie onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii, gastroenterologii. Z technologii korzystają indywidualni lekarze i prywatne sieci szpitali. Platforma działa obecnie w sześciu krajach, a wiodącym rynkiem jest Wlk. Brytania. – W tej chwili mamy na naszej platformie ponad pół tysiąca specjalistów. Ciągle otrzymuję e-maile od osób, które chcą dołączyć – relacjonuje Rzeczkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowo perfidny pomysł hakerów. Wykorzystują koronawirusa

Telemedycyna w Polsce ma wielki potencjał, tym bardziej że nad Wisłą działa wiele technologicznych firm, które specjalizują się w tego typu innowacjach. Przykładem może być startup Sidly, który produkuje opaski telemedyczne. Już zdały one egzamin podczas epidemii koronawirusa. Stojąca na czele firmy Edyta Kocyk zaznacza, że pozwalają one na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez zastosowanie ich u osób objętych kwarantanną, monitoring zdrowia seniorów czy personelu medycznego narażonego na zachorowanie. – Dzięki urządzeniu można zapobiegać wyjściu za wyznaczoną strefę, monitoring aktualnej sytuacji zdrowotnej: pomiar temperatury, tętna, saturacji – wylicza.

Globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa prowadzi do wzrostu popytu na konsultacje online ze specjalistami

Opaska samoistnie dokonuje pomiarów i przesyła je na platformę telemedyczną, gdzie ratownik na bieżąco reaguje na pojawiające się nieprawidłowości. Rozwiązania Sidly już znalazły zastosowanie wśród pierwszych pacjentów przebywających na kwarantannie domowej. – Obserwujemy ośmiokrotnie większe zainteresowanie klientów – zaznacza Kocyk.

Urządzenie uzyskało rekomendację do walki z rozprzestrzeniającym się wirusem od konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie epidemiologii Jolanty Kluz-Zawadzkiej.

Badanie w dowolnym miejscu i czasie

– Telemedycyna powiązana z systemami gromadzenia i analizy dużych baz danych jest przyszłością nowoczesnej medycyny. Obecny kryzys związany z koronawirusem dobitnie uświadamia nam, jak niewydolny w krótkim czasie staje się system ochrony zdrowia w sytuacji zwiększonego popytu – komentuje Krzysztof Mędrala, prezes MedApp.

Jego zdaniem znacząca część konsultacji i monitoringu chorych powinna odbywać się w sposób telemedyczny, umożliwiając pacjentom przebywanie w domu. Tak mogą być prowadzone też badania.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus wygania Polaków na telepracę. Czas wirtualnych biur

W zdalny sposób umożliwia to np. mobilne KTG – urządzenie polskiego startupu do przeprowadzania badania w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w placówce medycznej. – To duże udogodnieniem dla ciężarnych, szczególnie teraz, w obliczu zagrożeń związanych z wirusem – przekonuje Jacek Gnich, prezez Nestmedic.

Spółka opracowała telemedyczny system Pregnabit, na który składa się kardiotokograf i platforma, na której zapisy analizują eksperci centrum telemonitoringu.

Według OECD średnia rocznych wydatków na ochronę zdrowia to 4 tys. dol per capita. W Polsce – nieco ponad 2 tys. dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OK, Google, kup 5 kg ziemniaków

Polacy będą mogli robić zakupy spożywcze za pośrednictwem asystenta głosowego. Wystartowała testowa wersja nowej ...

Pierwsze miasto wolne od monitoringu ze skanowaniem twarzy

San Francisco jako pierwsze miasto w USA zakazało monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy w ...

Wkrótce się zapchamy. Ludzkie DNA zastąpi serwery

Za cztery lata skończy się nam miejsce na dane – ostrzegają eksperci. Ilość informacji, ...

Wspólna platforma telewizyjnych gigantów w Polsce. Co na to konkurenci?

W Stanach Zjednoczonych – Hulu, w Wielkiej Brytanii – BritBox, w Niemczech – Joyn, ...

Amerykański szał na jednorożce. Pinterest i Zoom rozbijają bank

Na giełdach w Nowym Jorku zadebiutowały dwie technologiczne spółki, Pinterest i Zoom, określane jako ...

Wyzwanie rzucone bakteriom

Otwiera się nowa droga w diagnostyce mikrobiologicznej. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowują ...