Pandemię spowodowały sieci 5G? Wielu w to wierzy

Nie tylko w Polsce sieć 5G budzi niepokój w wielu środowiskach. Protesty w Szwajcarii przeciw budowie infrastruktury 5GAFP

Koronawirus nie pojawił się przez sieci komórkowe 5G. Nawet jeśli tak piszą w internecie. Fake newsy rozmnażają się równie szybko jak sama epidemia.

Spiskowa teoria, według której pandemia koronawirusa na świece została wywołana przez sieć 5G, to jedna z najbardziej absurdalnych teorii, jakie pojawiły się ostatnio w internecie. Przeciwnicy 5G przekonują, że to jej działanie spowodowało pandemię. Jednak są też tacy, którzy twierdzą, że nie ma żadnego koronawirusa Covid-19, a objawy u pacjentów to efekt „szkodliwego promieniowania” 5G. Ich posty publikuje portal How-To Geek, wyjaśniając, że żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe.

CZYTAJ TAKŻE: Szwajcaria: Tysiące ludzi przeciwko 5G. Boją się o zdrowie

Prawdziwy jest za to koronawirus, który przenosi się drogą kropelkową i powoduje objawy podobne do grypy: wysoka gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne osłabienie.

5G może pomóc w walce w epidemią

O braku szkodliwego wpływu 5G na ludzi i środowisko przekonują wszyscy: firmy telekomunikacyjne i władze poszczególnych państw, a ostatnio także Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), która jest organizacją niezależnych naukowców. Według nich 5G nie wpływa negatywnie na ludzi. Stanowisko powstało w oparciu o aktualną wiedzę naukową. Podobnego zdania jest amerykańska Federalna Komisja Łączności oraz Agencja Żywności i Leków, które wydały oświadczenie, że sieć 5G „zdecydowanie nie powoduje” zachorowania na Covid-19.

Paradoksalnie 5G może właśnie pomóc w zwalczeniu pandemii. Dzięki tej technologii szybciej i efektywniej działają systemy sztucznej inteligencji analizujące wirusa i szukające skutecznego leku lub szczepionki. Dzięki 5G działają także autonomiczne pojazdy dostarczające zakupy i leki chorym oraz osobom poddanym kwarantannie. 5G jest też jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania nowoczesnych, częściowo zautomatyzowanych szpitali, gdzie część funkcji przejmują roboty, na przykład zajmujące się sprzątaniem i dezynfekcją.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł: Sieć 5G może mieć wpływ na populację Polaków

W internecie pojawiła się nawet informacja, że Słowenia i Szwajcaria w obawie przed promieniowaniem rezygnują z budowy sieci 5G, ale została szybko zdementowana.

Teorie spiskowe

Zwolennicy spiskowych teorii jednak nie odpuszczają. W internecie można przeczytać mnóstwo fałszywych i niebezpiecznych teorii, np. że koronawirusa można leczyć ogromnymi dawkami witaminy C, że Covid-19 wynaleźli i wypuścili w świat Amerykanie, ewentualnie Chińczycy, a nawet sam Bill Gates, a także, że koronawirus to narzędzie do kontroli społeczeństwa.

Fałszywe informacje powstają i rozmnażają się tak szybko, że portale społecznościowe i internetowe przeglądarki postanowiły wspólnie im przeciwdziałać. Microsoft, Facebook, Google, Reddit, LinkedIn, YouTube i Twitter postanowiły działać. „Pomagamy milionom ludzi pozostać w kontakcie, jednocześnie wspólnie zwalczamy dezinformację o wirusie i bazujące na nim oszustwa, podnosząc poziom treści na naszych platformach oraz udostępniając krytyczne aktualizacje w koordynacji z rządowymi agencjami opieki zdrowotnej na całym świecie” – napisali giganci internetu we wspólnym oświadczeniu.

Portale oczyszczają się z dezinformacji

Twitter zdejmuje posty zawierające nieprawdziwe informacje, Facebook nadzoruje treści i w razie konieczności linkuje do strony na temat wirusa należącej do Światowej Organizacji Zdrowia. Platforma usunęła też wszystkie reklamy masek chirurgicznych.

CZYTAJ TAKŻE: „Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Alphabet – właściciel Google’a – usuwa też dezinformacje ze swoich portali i usług. Allegro i Amazon walczą ze spekulacją artykułami medycznymi oraz środkami do dezynfekcji. Portale usuwają też oferty środków, które mają rzekomo leczyć lub zapobiegać infekcji, a są kosztowne zupełnie bezużyteczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyfrowe ekrany zmienią krajobraz miast

Nowoczesne ekrany cyfrowe zamiast billboardów oraz tradycyjnych nośników reklam i informacji – to przyszłość ...

Przemysław Saleta stawia teraz na kryptowaluty

Były polski kick-boxer oraz pięściarz wagi ciężkiej zdecydował się na emisję własnej cyfrowej waluty ...

Wojna o pasażerów bliska rozstrzygnięcia. Uber się kaja

Sejm chce w środę w zaledwie trzy godziny określić kształt rynku przewozu osób. Amerykańska ...

Thierry Breton: Europejczycy muszą sami decydować o swoich danych

Górą danych zawładnęło kilka firm – amerykańskich, ale też chińskich – i używają ich ...

Adam Góral: Kwestia cyberbezpieczeństwa staje się kluczowa

Cyberprzestępcy bez skrupułów wykorzystują nasze coraz większe uzależnienie od nowych technologii – przestrzega Adam ...

Inteligencja wchodzi do polskich domów

Coraz chętniej instalujemy różnego rodzaju czujniki, alarmy i systemy sterowania zintegrowane z naszymi smartfonami. ...