Polski detektor gorączki rusza na front walki z koronawirusem

Bloomberg

Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp – bezdotykowe i samoobsługowe urządzenie do wykrywania podwyższonej temperatury u ludzi.

Ta niewielkich rozmiarów automatyczna stacja diagnostyczna do pomiaru temperatury ciała, która alarmuje w przypadku wykrycia odstępstw od normy, adresowana jest dla szpitali, zakładów pracy oraz miejsc użyteczności publicznej. Naukowcy ze Smart Soft Solutions chcą, by ich konstrukcja posłużyła w walce z pandemią koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Z nieba ścigają wirusa. Wykryją gorączkę, czy sprawdzą tętno

– Pomysł na stworzenie tego rozwiązania pojawił się w marcu, kiedy ruszyła społeczna kwarantanna. Postanowiliśmy wykorzystać technologię zastosowaną w innym z naszych wynalazków – rozwiązaniu dla hodowców trzody chlewnej. Konieczne było dostosowanie algorytmu do pomiaru temperatury ludzi, rozwinięcie interfejsu oraz rozszerzenie o potrzebne czujniki. Po trzech tygodniach pracy powstał pierwszy QuickTemp – mówi Paweł Kielanowski z firmy Smart Soft Solutions.

mat. pras.

Sprzęt opracowano z myślą o zastosowaniu wewnątrz budynków. – Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm, a przy tym jest bezpieczny gdyż nie wymaga udziału personelu. Informacje i wynik pomiaru prezentowane są w czytelny sposób na dużym ekranie urządzenia. W ciągu minuty jest on w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób – tłumaczy Łukasz Adamek ze Smart Soft Solutions.

CZYTAJ TAKŻE: Polski automat wykryje chorego z 4 metrów

Z urządzenia korzystają już pacjenci Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. – Urządzenie umieszczone przy wejściu do zespołu poradni pozwala na szybką identyfikację osób gorączkujących. Dzięki temu możliwe jest wczesne ograniczenie kontaktu chorego z innymi osobami przebywającymi w placówce oraz bezzwłoczne wdrożenie właściwych procedur – wyjaśnia ratownik medyczny Adam Stępka z WSRM Łódź.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Producenci gier dali zarobić. Teraz kolejni szturmują giełdę

Imponująca tegoroczna stopa zwrotu i szturm debiutantów – tak w dużym skrócie można opisać ...

To przełom. USA zgodzą się na podatek cyfrowy

Amerykańska administracja zgadza się na wprowadzenie nowej daniny, która obciąży głównie koncerny z USA ...

Sąd w Brukseli zakazał Ubera

Tylko kierowcy z lokalną licencję na taksówkę i samochód z odpowiednim oznaczeniem na dachu ...

Prezes Huawei: Nasza sprzedaż runie przez sankcje Trumpa

Prezes Huawei Ren Zhengfei oszacował, że sprzedaż firmy spadnie nawet o 40 proc. w ...

Amazon ma problem, również w Polsce

Gigant handlu internetowego musi zmierzyć się z wizją globalnego strajku w swoich centrach dystrybucyjnych ...

Polskie oprogramowanie dla Ubera i Apple

Software Plant jest już obecny w 130 krajach, a z jego oprogramowania korzystają tacy ...