Ludzkie potrzeby fizjologiczne dotyczą również astronautów, ale ci jednak – będąc np. na innej planecie – mogą mieć problem, by iść za „potrzebą”. Wydawałoby się dość banalna kwestia jest jednak potężnym wyzwaniem, nad którym pochylają się naukowcy i amerykańska agencja kosmiczna.
NASA rozpisała właśnie konkurs na zaprojektowanie najlepszej toalety do użytku w kosmosie. Ewentualny wynalazek miałby być przetestowany na powierzchni Księżyca.
CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie polecieli w kosmos. Teraz to wyścig miliarderów
Konkurs „Lunar Loo Challenge”, zorganizowany we współpracy z HeroX (internetowa platforma crowdsourcingowa), jest częścią programu Artemis, którego celem jest wysłanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżyc. Miałoby to nastąpić do 2024 r. NASA chce, by lądownik zabrał astronautów z orbity księżycowej na jego powierzchnię. Na pokładzie znajdzie się też toaleta.
Technologia WC musi być jednak wyjątkowo wszechstronna: będzie musiała pracować zarówno na orbicie, gdzie astronauci będą w stanie nieważkości, ale także na Księżycu, gdzie astronauci doświadczą jednej szóstej ziemskiej grawitacji. Mike Interbartolo, kierownik projektu „Lunar Loo Challenge”, zdradził, że najlepszym projektom NASA planuje przyznać nagrody do 35 tys. dol.
CZYTAJ TAKŻE: NASA obawia się, że koronawirus przedostanie się w kosmos
Jedno jest pewne, rozwiązania, które powstaną teraz, z pewnością będą lepsze od tych, którymi 50 lat wcześniej dysponowała załoga Apollo. Kapsuła, która zabrała pierwszych ludzi na Księżyc, w ogóle nie miała toalet. Ci – aby oddać mocz – musieli załatwiać się do gumowej rurki, która przenosiła ciecz na zewnątrz statku lub do pojemnika. Inne „potrzeby” trafiały zaś do plastikowych toreb, które na czas „załatwiania się” były przyczepiane do pleców astronautów. Jak wyjaśnia w rozmowie z „The Verge” Interbartolo, załoga nie miała żadnej kontroli, ani możliwości ograniczenia nieprzyjemnych zapachów na statku. – Załoga go nienawidziła – podkreśla kierownik „Lunar Loo Challenge”.
CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują
Aby wygrać konkurs uczestnicy muszą przestrzegać specyfikacji określonej przez NASA. W skrócie: toaleta musi być przeznaczona zarówno dla kobiety, jak i mężczyzn, mieć określony rozmiar i wagę, nie może zużywać za dużo energii i być zbyt głośna. Co więcej, korzystanie z niej nie powinno być czasochłonne. Według wytycznych kosmiczne WC ma mieć możliwość zebrania do 1 litra moczu oraz 0,5 kg kału. Musi pomieścić również inne płyny (na wypadek wymiotów chorego członka załogi).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.