Chińczycy dokonali przełomu. Kwanty uderzą w hakerów

Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei, podległego Chińskiej Akademii Nauk, zdołali przesłać między dwoma miastami „zaszyfrowane” kwantowo dane.

Wykorzystano do tego kabel światłowodowy, który połączył oba punkty na dystansie aż ponad 500 km. Nigdy wcześniej nikomu nie udało się dokonać tego w praktyce. Badacze nie mają wątpliwości, że to przełomowy krok w tworzeniu technologii określanej jako teleportacja kwantowa, która odmieni współczesny internet i bezpieczną łączność.

CZYTAJ TAKŻE: To on zmienia Chiny w kwantowe supermocarstwo

Kiedy para fotonów jest splątana kwantowo, te „zachowują” się w identyczny sposób i to nie tylko gdy są ze sobą, ale nawet na znaczną odległość. Natychmiast można ocenić stan jednego fotonu, który znajduje się poza naszym zasięgiem, mierząc drugi. Taka technologia to podstawa szyfrowania kwantowego – wykorzystanie splątanych cząstek do tworzenia bezpiecznych kluczy i zapewniania, że wiadomości są tajne. Dwie strony mogą stworzyć losowy tajny klucz współdzielony, który może być później wykorzystany do szyfrowania i deszyfrowania. Wykorzystanie tej technologii dla stworzenia bezpiecznej łączności internetowej oznaczać będzie, że hakerzy staną się bezrobotni.

CZYTAJ TAKŻE: Kwantowa przyszłość komputerów. Wykuwają ją także Polacy

Jak podaje magazyn „New Scientist”, Chińczycy nie pobili jednak rekordu odległości łączności kwantowej. Niedawny eksperyment, przeprowadzony przez Toshiba Europe w Cambridge w Wielkiej Brytanii, zademonstrował bowiem połączenie o długości 600 km. Z tą różnicą jednak, że cała aparatura mieściła się w jednym laboratorium. Tymczasem stojący na czele chińskich badań Qiang Zhang wykorzystał połączenie między miastami Jinan i Qingdao, z centralnym odbiornikiem w Mazhan. Jak zapewnia Zhang, nie ma mowy o technologicznym wyścigu. – Między dwoma laboratoriami istnieje zdrowa konkurencja – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: Google buduje komputer kwantowy. Rewolucja w medycynie

Peter Kruger z University of Sussex w Wielkiej Brytanii, nie kryje podziwu dla roboty naukowców z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei. Jak wyjaśnia, eksperyment w warunkach laboratoryjnych, mimo swojej złożoności (w trakcie jego trwania nikomu nie wolno się nawet odezwać, by nie zakłócić transmisji) jest prostszy pod względem kontroli jego przebiegu. – A fotony poza laboratorium, na przestrzeni setek kilometrów…, to dość niezwykłe – przyznaje na łamach „New Scientist”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy przysięgają, że nie budują maszyny czasu

Największe państwowe laboratorium fizyczne w Chinach zapewnia, że nie pomaga prywatnej firmie w budowie ...

Iphone 12 – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Smartfony firmy Apple bezsprzecznie należą do najpopularniejszych telefonów na świecie, w tym i w ...

Google szykuje atak na unijnych regulatorów. Chce zwerbować Allegro

„Financial Times” ujawnił tajny dokument wewnętrzny amerykańskiego koncernu, w którym można przeczytać szczegółowy plan ...

Boom na aplikacje mobilne. Efekt koronawirusa

Użytkownicy smartfonów w ogarniętych epidemią śmiertelnego wirusa Chinach ściągają rekordowo dużo gier i aplikacji ...

Google rozczarował inwestorów

Wyniki koncernu Alphabet, właściciela Google, okazały się lepsze od prognoz, ale inwestorzy zareagowali na ...

Dzięki wspólnej platformie IT małe sklepy uderzą promocjami

Co trzeci produkt sprzedawany jest z obniżką cen. Do wyścigu wchodzą też małe sklepy, ...