Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji stajemy przed wyzwaniami etycznymi dotyczącymi np. traktowania robotów.
Już teraz naukowcy rozważają stworzenie praw chroniących coraz bardziej inteligentne roboty przed nadmiernym wykorzystywaniem przy pracach domowych czy w fabrykach. Francuscy naukowcy z Claude Bernard University Lyon 1 wpadli na pomysł, aby obraz z oczu robota był przesyłany do okularów VR, które nosi człowiek. Następnie „znęcali się” nad maszyną. W ten sposób uczestnicy eksperymentu mogli poczuć na własnej skórze, jak to jest być źle traktowaną maszyną.
CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę
Portal Vox podkreśla rolę uprzedzeń wobec robotów. Obecnie nie są dla nas zagrożeniem, nie posiadają również emocji. Ale już dziś wiemy, że może się to w niedalekiej przyszłości zmienić. Tymczasem dużo osób uprzedzenia może opierać na strachu przed utratą pracy na rzecz cybernetycznego odpowiednika lub filmowych stereotypach.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.