Niesamowity pies-robot, skonstruowany przez zespół Boston Dynamics trafił do sprzedaży.
Model o nazwie Spot to niesamowity przykład kunsztu inżynierskiego. Robot bez trudu przenosi ciężkie przedmioty, porusza się w trudnym terenie, nie boi się najgorszej pogody i potrafi sam stanąć na nogi po upadku.
CZYTAJ TAKŻE: Nie uderzysz już robota. Maszyny zyskają prawa
Spot porusza się z prędkością 1,6 m/s i działa na jednym naładowaniu przez około 90 minut. Dzięki systemowi kamer i czujników jest w stanie omijać przeszkody i poruszać się po trudnej nawierzchni. Jest też w stanie przenieść do 14 kg i ma standard wodoszczelności IP54. Robot wytrzymuje temperatury w zakresie od -20 do +45 stopni C – informuje CNN.
Spot to pierwszy tego typu komercyjny robot, który trafił do sprzedaży. Nie oznacza, to jednak, że kupić go może sobie każdy. Zamówienia mogą składać tylko specjalistyczne firmy. Boston Dynamics podkreśla, że Spot to nie zabawka, ale zaawansowana maszyna, która może pracować na budowach, trudnodostępnych instalacjach oraz podczas akcji ratunkowych.
CZYTAJ TAKŻE: Roboty mają parę. Cyberpies pociągnął ponad 3-tonowy samolot
Michael Perry, wicedyrektor z Boston Dynamics potwierdził w rozmowie z serwisem TechCrunch, że firma rozpoczęła w sierpniu wysyłkę robotów Spot do pierwszych klientów. Nie wiadomo, ile kosztuje. Zamówienia można składać przez formularz na stronie producenta. Według telewizji CNN cena urządzenia jest porównywalna z nowym samochodem.
CZYTAJ TAKŻE: Japończycy zbudowali robota z gałęzi. I nauczyli go chodzić
Robot-pies to nie jedyny robot Boston Dynamics. Firma przedstawiła także humanoidalnego robota Atlasa, który zaskoczył akrobatycznymi wyczynami. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak zwykła gimnastyka akrobatyczna, ale te ruchy pomogą atlasowi przy skakaniu po budynkach, omijaniu przeszkód czy też poruszaniu się w trudnym terenie.
Jeszcze rok temu prototyp Atlasa miał problemy z poruszaniem się po wyboistym terenie i utrzymaniem równowagi. Dziś potrafi bezbłędnie wykonać 360-stopniowe obroty w wyskoku.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy mają dość prac domowych. Chcą robotów
Póki co Atlas nie doczekał się komercjalizacji. Pozostaje wciąż modelem nad, którym inżynierowie Boston Dynamics pracują.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.