Robot zaczął serwować drinki w barze w centrum Tokio. Dzięki dołączonemu do ramienia tabletowi może nawet „uśmiechać się” do klienta i przeprowadzić krótką pogawędkę. Robot przygotowuje drinki znacznie szybciej niż człowiek, zajmuje mu to niecałą minutę.
Tokijski robot barman to w zasadzie ramię robota przemysłowego firmy QBIT Robotics. Pracuje w jednym z barów sieci Yoronotaki – Zeroken Robo Tavern. Koktajle robi w niecałą minutę a piwo nalewa w 40 sekund. Jest szybki, precyzyjny i niezawodny, a na dodatek uprzejmy dla klientów.
CZYTAJ TAKŻE: Roboty prowadzą hotel. Nie zagadniesz barmana czy pokojówki
Za pomocą monitorów wyposażonych w kamery analizuje za pomocą Sztucznej Inteligencji wyraz twarzy klientów. Dzięki temu wie, czy są zadowoleni z tego, co im podaje.
Robot ma pracować w barze, który mieści się na stacji kolejowej Ikebukuro – przez dwa miesiące, by właściciel sieci mógł ocenić jego przydatność. Tym bardziej, że na razie taki pracownik jest dość kosztowny – kosztuje 9 mln jenów, czyli tyle, ile koszt zatrudnienia człowieka jako barmana przez trzy lata – informuje agencja Reuters.
Japonia zmaga się z ogromnym niedoborem rąk do pracy. Nie tylko w usługach. Roboty i automatyzacja mogą być idealnym rozwiązaniem tego problemu. Według oficjalnych szacunków do 2025 roku w służbie zdrowia będzie brakowało 380 tys. ludzi do pracy. Już teraz japońskie szpitale stawiają na automatyzacje najprostszych czynności, jak na przykład sprzątanie.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy pub z AI. Koniec z wpychaniem się do kolejki
Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w tym roku roboty mają pomagać sportowcom, organizatorom i gościom w kwestiach organizacyjnych i porządkowych. „Armię” robotów na potrzeby igrzysk zbudowały dwa japońskie koncerny: Toyota Motor i Panasonic Corp.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.