Twórcy Skype`a wyprą kurierów. Roboty wyjechały na ulice

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kg i są w stanie dostarczyć 10-kg przesyłkę
mat. pras.

Kalifornijski startup Starship Technologies uruchomił już masowe usługi dostarczania zakupów przez autonomiczne roboty w USA i Wielkiej Brytanii. Pandemia zrewolucjonizuje e-commerce.

Starship Technologies, założone w 2014 roku przez współtwórców Skype’a Ahti Heinla oraz Janusa Friisa, od kilku lat testuje niewielkie, autonomiczne roboty dostawcze na terenie uniwersytetów w USA. Firma zakładała, że do wakacji 2021 roku ich roboty będą dostarczać studentom pizzę lub drobne zakupy na terenie 100 kampusów. Wybuch pandemii koronawirusa sprawił jednak, że zapotrzebowanie na autonomiczne roboty dostarczające jedzenie i środki higieny gwałtownie wzrosło.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

30 robotów Starship Technologies wyjechało na ulice jednego z miast na Florydzie – Tampa, ale dostarczają też zamówienia w stolicy Stanów Zjednoczonych – Waszyngtonie (od marca tego roku) oraz w Irvine w Kalifornii. W Wielkiej Brytanii roboty dostarczają przesyłki w Milton Keynes od 2018 roku, mieście znajdującym się w połowie drogi między Londynem a Birmingham. Firma zapowiedziała, że roboty pojawią się niebawem w kolejnych miastach – informuje portal Techcrunch.com.

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kilogramów i są w stanie dostarczyć przesyłkę o wadze 10 kilogramów. Robot omija przeszkody, takie jak dziury czy zaparkowane samochody. Może pracować w nocy i w czasie deszczu czy śniegu, przechodzić przez ulice, wspinać się na krawężniki. Pojazd ma też wbudowany głośnik do przekazywania komunikatów. Działa całkowicie autonomicznie, jednak w razie kłopotów może nim zdalnie kierować operator.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Zakupy dostarczane są prosto pod drzwi wejściowe domu. Wystarczy online złożyć zamówienie z restauracji lub sklepu, który współpracuje ze startupem, oraz zapłacić. Posiłek lub inne zamówienie zostaje umieszczone wewnątrz urządzenia i wysłane pod właściwy adres. Kiedy robot dotrze na miejsce, klient otrzyma powiadomienie na telefon, a za pomocą specjalnej aplikacji otwiera schowek i odbiera zamówienie. Dodatkowa opłata za przesyłkę wynosi od 1 do 2 dolarów.

W samym Milton Keynes firma zrealizowała ponad 100 tysięcy zamówień od 2018 roku. Niektórzy klienci zamawiali za pośrednictwem autonomicznych robotów niezbędne zakupy aż 200 razy w roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjski fundusz: zarząd CD Projektu do dymisji

Abri Advisors ocenia, że menedżerowie polskiego studia są odpowiedzialni za nieudaną premierę „Cyberpunka”, a ...

„Snajper” trafił do celu. Sukces gry

Akcje CI Games drożeją o 17 proc. na wieść o dobrej sprzedaży najnowszej gry ...

Tajwan odpowiada na globalne braki chipów. Wyda 100 mld dol.

Gigantyczny popyt na elektroniczne podzespoły, wywołany pandemią, przestojami fabryk, niedoszacowaniem podaży i zerwaniem łańcucha ...

Oglądając Netflixa trujesz środowisko. I to jak

Serwis branżowy SaveonEnergy, specjalizujący się w tematyce energetyki i ekologii, zbadał jak strumieniowanie filmów ...

Chińskie smartfony zalewają Polskę. U siebie mają problem

Producenci smartfonów z Państwa Środka chcą wykorzystać pandemię do umocnienia pozycji na światowym rynku. ...

Fabryki przeniosą się w kosmos. To tylko kwestia czasu

Na Ziemi w najbliższym czasie pojawić się mogą problemy z brakiem surowców. Rozwiązaniem tych ...